Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπή ουδετέρου ή όχι ?


GeorgeS

Recommended Posts

Λοιπόν αφορμή για το θέμα αυτό στάθηκε μια συζήτηση που είχα στο γραφείο με 2 συναδέλφους εξωτερικούς μελετητές.

 

Οπως ξέρετε η συνήθης τακτική τόσο στις εγκαταστάσεις των κατοικιών όσο και των κτιρίων είναι , γενικός διακόπτης (μονοπολικός ή τριπολικός προκειμένου για μονοφασικές ή τριφασικές παροχές αντίστοιχα), γενικές ασφάλειες, ρελλέ διαρροής έντασης και διανομή.

 

Το ερώτημα είναι γιατί δεν διακόπτουμε και τον ουδέτερο στην είσοδο της παροχής με τη χρήση διπολικού ή τετραπολικού διακόπτη αντίστοιχα ?. Σε συζήτηση με δύο μηχανικούς από τεχνικά γραφεία (το ένα γραφείο έφερε μελέτη με χρήση 4πολικού γενικού διακόπτη) εκφράστηκε η άποψη ότι "έτσι συνηθίζεται". Οι δε μαστόροι είναι κατηγορηματικοί "κόβουμε μόνο φάση στη παροχή".

 

Πρόσφατα βέβαια διάβασα ένα ενδιαφέρον άρθρο που εξηγεί γιατί ΔΕΝ πρέπει να κόβεται ο ουδέτερος όταν τροφοδοτούμε φορτία που υποστηρίζονται απο UPS. Θα προσπαθήσω να μεταφέρω τις βασικές πληροφορίες αύριο γιατί πιστεύω ότι έχει ενδιαφέρον και πολλοί δεν το ξέρανε όπως και εγω.

 

Στο ερώτημά μου λοιπόν, να υποθέσω ότι ο λόγος -αν υπάρχει- είναι η πιθανή εμφάνιση μεταβατικών φαινομένων (μόνο εκεί μπορεί να πάει το μυαλό μου αν και το βλέπω πολύ απίθανο) όπου λόγω της μη ταυτόχρονης μηχανικής απόζευξης των πόλων (έστω και διαφοράς κλασμάτων δευτερολέπτου) μπορεί να εμφανιστούν τάσεις ή ρεύματα ειδικά αν το φορτίο παρουσιάζει χωρητική ή επαγωγική συμπεριφορά που θα αποφέυγονταν αν δεν κοβόταν ο ουδέτερος στο σύστημα ΤΝ-S ? ή καμιά σχέση ?

 

Τελευταία έχω δει να συνηθίζεται από μερικούς και η χρήση τετραπολικού για να μπορεί να δουλέψει η ελληνική πατέντα του bypass στα ρελλέ διαρροής αλλά οκ αυτό ας το αφήσουμε στην άκρη καθώτι απαγορεύεται δια ροπάλου απο το HD-384.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου το δώσανε φωτοτυπία σήμερα το πρωϊ στο γραφείο. Αυριο το πρωι θα δω από ποιο περιοδικό είναι και θα αναφέρω περισσότερα. Νομίζω πάντως ότι ήταν από την Τεχνική Επιθεώρηση.

 

Σε σχέση με το ερώτημα μου, εγώ προσωπικά νομίζω ότι δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία αν θα κόψεις και τον ουδέτερο με τη χρήση 4πολικού ή 2πολικού διακόπτη φορτίου. Αλλά πάλι για πέστε και εσείς την άποψή σας μήπως κάτι μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Παραγραφος 473.3.3 HD384 και πινακας 47Α

 

473.3.3 Διακοπή και επανασύνδεση του ουδέτερου αγωγού

Στις περιπτώσεις που απαιτείται η διακοπή του ουδέτερου αγωγού, η διακοπή και η επανασύνδεση

πρέπει να γίνεται κατά τρόπο που ο ουδέτερος αγωγός να MHN διακόπτεται πριν από τους αγωγούς

φάσεων και να επανασυνδέεται ταυτόχρονα ή πριν από τους αγωγούς φάσεων.

 

 

 

 

Κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι ενας πολυπολικος διακοπτης θα δουλεψει οπως πρεπει, δηλαδη ολες οι επαφες του θα βρισκονται στην ιδια κατασταση (on/off). Ουκ ολιγες φορες κολλανε επαφες, με καταστροφικα αποτελεσματα.

 

Συμμετρικα 3φ φορτια δεν επηρρεαζονται απο διακοπη του ουδετερου

 

Ασυμμετρα 3φ φορτια παρουσιαζουν μετατοπιση του ουδετερου σημειου. Αλλαζουν οι τασεις πανω στις συσκευες. Τα φορτια των γραμμων βρισκονται ανα 2 σε πολικη ταση. Και αλοιμονο στις συσκευες μικροτερης ισχυος (μεγαλυτερου Ζ) γιατι πανω τους πεφτει το μεγαλυτερο μερος της πολικης τασης.

 

Aυτονοητο τι συμβαινει με τα μονοφασικα φορτια.

 

Επισης αναλογα με το ειδος γειωσηε εχουμε και αλλα εκτροπα οπως μεταλλικα περιβληματα υπο ταση.

 

Δηλαδη πρεπει παση θυσια να εξασφαλιζουμε την συνεχεια του ουδετερου. Οταν σωνει και καλα θελουμε να τον διακοψουμε αυτο γινεται μετα την διακοπη της/των φασεων, και η επανασυνδεση να γινεται πριν την συνδεση των φασεων.

 

Με σκιτσακια για τα 4 συστηματα γειωσεων βγαζουμε ωραια συμπερασματα για το τι συμβαινει οταν διακοπει ο ουδετερος, καθως και την επιδραση του που γινεται η διακοπη (πριν/μετα το μετρητη)

Link to comment
Share on other sites

Παραγραφος 473.3.3 HD384 και πινακας 47Α

 

473.3.3 Διακοπή και επανασύνδεση του ουδέτερου αγωγού

Στις περιπτώσεις που απαιτείται η διακοπή του ουδέτερου αγωγού, η διακοπή και η επανασύνδεση

πρέπει να γίνεται κατά τρόπο που ο ουδέτερος αγωγός να διακόπτεται πριν από τους αγωγούς

φάσεων και να επανασυνδέεται ταυτόχρονα ή πριν από τους αγωγούς φάσεων.

 

 

Χμμ... αν ο ουδέτερος διακόπτεται πριν από τους αγωγούς φάσεων δεν υπάρχει κίνδυνος εμφάνισης πολικής τάσης ? δηλ. φαντάζομαι έναν τριφασικό πίνακα που τροφοδοτεί μονοφασικά φορτία. Αν ο ουδέτερος διακοπεί πριν τις φάσεις τότε θα εμφανιστεί πολική τάση σε όλες τις συσκευές !!! Εκτός αν έχω παρερμηνεύσει κάτι.

Το να επανασυνδέεται πριν λογικό.

 

 

 

Ασυμμετρα 3φ φορτια παρουσιαζουν μετατοπιση του ουδετερου σημειου. Αλλαζουν οι τασεις πανω στις συσκευες. Τα φορτια των γραμμων βρισκονται ανα 2 σε πολικη ταση. Και αλοιμονο στις συσκευες μικροτερης ισχυος (μεγαλυτερου Ζ) γιατι πανω τους πεφτει το μεγαλυτερο μερος της πολικης τασης.

 

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Αν θες δώσε ένα παράδειγμα.

 

 

Δηλαδη πρεπει παση θυσια να εξασφαλιζουμε την συνεχεια του ουδετερου. Οταν σωνει και καλα θελουμε να τον διακοψουμε αυτο γινεται μετα την διακοπη της/των φασεων, και η επανασυνδεση να γινεται πριν την συνδεση των φασεων.

 

Με σκιτσακια για τα 4 συστηματα γειωσεων βγαζουμε ωραια συμπερασματα για το τι συμβαινει οταν διακοπει ο ουδετερος, καθως και την επιδραση του που γινεται η διακοπη (πριν/μετα το μετρητη)

 

Σωστό. Εσυ λοιπόν με λίγα λόγια λες, ότι ο λόγος που δεν κόβουμε και τον ουδέτερο στις γενικές παροχές έχει να κάνει με το γεγονός της πιθανής αστοχίας των τετραπολικών διακοπτών που μπορεί να κλείσουν τις επαφές των φάσεων αλλά να αστοχήσουν στην επαφή του ουδετέρου οπότε το πρόβλημα είναι κατανοητό. Αν υποθέσουμε ότι είχαμε ιδανικούς τετραπολικούς διακόπτες δεν θα υπήρχε πρόβλημα, σωστά ? Στις μονοφασικές παροχές δεν βλεπω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Eιδες τι κανει μια λεξη; (Το εντονο ΜΗΝ που δεν εγραψα)

Και το κοιταξα πριν ποσταρω, μην μου ξεφυγε καμια βλακεια.

Ετσι κ αλλιως εξηγουσα σωστα παρακατω.

Οσον αφορα τα υπολοιπα επειδη το μυαλο τετοια ωρα ειναι αλλου θα συνεχισω αυριο.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS για να καταλάβεις τι γίνεται όταν κοπεί ο ουδέτερος κανε ένα σκίτσο που να έχει μία λάμπα (μεγάλη αντίσταση) στην φάση R και έναν θερμοσίφωνα στην S. Τώρα κόψε τον ουδέτερο πριν από όλες τις συσκευές.

 

Η λάμπα και ο θερμοσίφωνας λοιπόν δε συνδέονται σε σειρά υπό 400V; Η λάμπα που έχει μαγαλύτερη αντίσταση την πάτησε καθώς θα εφαρμόζεται πάνω της τάση μεγαλύτερη από 230V (ρεύμα μεγαλύτερο από το κανονικό), ενώ ο θερμοσίφωνας υπολειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι σαφές. Άλλωστε αυτό είπα και εγώ στον αγαπητό ckiriako όταν διάβασα την αναφορά στο πρότυπο όπου είχε ξεχαστεί η λέξη "ΜΗΝ".

 

Το ερώτημα όμως είναι, εκτός από πιθανή αστοχία των τετραπολικών γενικών διακοπτών φορτίου στην είδοδο της παροχής στο πίνακα, υπάρχει κάποιος άλλος πρόσθετος λόγος που έχει "καθιερωθεί" η χρήση τριπολικού γενικού διακόπτη αντί τετραπολικού ? Και επίσης, αν αυτός είναι ο μόνος λόγος, η πιθανή αυτή αστοχία φαίνεται ότι αφορά μόνο τις τριφασικές παροχές και όχι τις μονοφασικές όπου δεν τίθεται θέμα εμφάνισης πολικών τάσεων.

Link to comment
Share on other sites

O Μιλτος το εξηγησε αυτο με την πολικη στα ακρα 2 συσκευων που τροφοδοτουνται απο διαφορετικες φασεις σε 3φ παροχη.

 

Αν εχουμε διακοπη ουδετερου σε 1φ παροχη μετα το ρολοι θα εχουμε εμφανιση δυναμικου ως προς γη στα ακρα ολων των μπλε καλωδιων της εγκαταστασης.

Αν η διακοπη γινει πριν το ρολοι και εχουμε ουδετερωση τοτε η επικινδυνη ταση εμφανιζεται στα περιβληματα συνδεδεμενα με τον ΡΕ. Δεν δουλευει και ο ΔΔΕ αν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.