Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Καθυστέρηση παράδοσης οικίας


Recommended Posts

Καλημερα και παλι σε ολους σας!

Κατ' αρχη σας ευχαριστω ολους για τα σχολια σας.Και απαντω

1)Δεν πηγα απο την αρχη σε δικηγορο για την καθυστερηση επειδη δινω στον αλλο ενα περιθωριο χρονου και δεν τον τρεχω στα δικαστηρια.Ανθρωπινο νομιζω...

2)Ξερω οτι ειμαι εγω υπευθυνος για το ΙΚΑ.Απλως στο συμφωνητικο(υπογεγραμμενο και απο τους δυο μας παρακαλω...)αναφερεται οτι τα εξοδα του ΙΚΑ βαρυνουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τον μηχανικο μου και συμπεριλαμβανονται στην τελικη τιμη του σπιτιου.

3)Μη θεωρειτε τοσο "αμελητεα ποσοτητα" την υπαρξη ενος ιδιωτικου συμφωνητικου με υπογραφες και σφραγιδες εκατερωθεν....Τα δικαστηρια το αναγνωριζουν κανονικοτατα....

4)Οι πληρωμες μου ολες εχουν ηδη γινει κανονικοτατα και απομενει το ποσο των 10000Ε που θα δοθει (οπως αναφερει η συμβαση)μολις παραδοθει και εξεταστει οτι ειναι ενταξει το σπιτι.Κανενας λογος λοιπον για λογους οικονομικους.

5)Ζητησα τη γνωμη σας ωστε να μου δοθει(αν γινεται...)καποια κατευθυνση στο πως πρεπει να κινηθω,ωστε να μην κανω περιττες ενεργειες.Η εμπειρια καποιων απο σας σιγουρα θα με βοηθουσε ωστε να ξερω ποιο θα ειναι το επομενο βημα.

6)Δε δηλωνω γνωστης των παντων και συγχωρηστε με αν εκανα κατι που δεν ηταν απολυτα τελειο.Πρωτη φορα κτιζω και πρωτη φορα μπλεκω με μαστορους.Απλως τωρα κι εγω μαθαινω...

 

Σα2ς ευχαριστω ολους σας.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσων ισχύουν όλα τα παραπάνω που περιγράψεις

Απλα ενημερωνεις τον μηχανικό ότι ΘΑ κινηθεις νομικά πια. Και αυτ΄ο όχι για κανέναν άλλο λόγο διότι άνθρωπος είναι και αυτός όπως λες και καλό είναι να ξέρει τι πρόκειται να γίνει για να κινηθεί και εκείνος ανάλογα.

Τον ενημρωνεις, του δίνεις την ευκαιρία να σε ενημερώσει ποτέ και τι ακριβώς θα κάνει με χρονοδιάγραμμα.

Εάν δεν τον τηρήσει τότε πας σε δικηγόρο να κινηθεις νομικά.

 

Δεν έχεις άλλη επιλογή, πιστεύω προσωπικά.

 

Όλα αυτα περι ΙΚΑ αναφέρθηκαν για να είσαι καί ΕΣΥ ενήμερος. Όχι για να σου υποδείξουμε ότι δεν έκανες το σωστό.

Τουλάχιστον ΕΣΥ έχεις και ένα συμφωνητικό στα χέρια σου...άλλοι...

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

kirpirgos

κάτι τέτοιοι συναισθηματισμοί όταν τίθεται θέμα οικονομικό (είτε αυτό αναφέρεται στην κατασκευή είτε θέμα προσωπικής επιβίωσης΄, όπως ανέφερες φιλοξενείσαι σε σπίτι φίλης σου, ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ!!! δεν είναι και εποχή για τέτοια ...

αν δεν έκανες την αναφορά εδώ τώρα - σήμερα θα αναγκαζόσουν να την κάνεις μετά από λίγο καιρό όταν θα έχεις φάει την πατάτα κανονικά και θα μας έλεγες "μ...ς μηχανικοί όλοι ίδιοι είστε και τρώτε τα λεφτά του κοσμάκη"

Η συμφωνία είναι συμφωνία και άλλη φορά να ξέρει τι υπόσχεται ...

ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΟΥΒΑ...κάποιοι δουλεύουμε και σεβόμαστε αυτόν που μας πληρώνει...

Link to comment
Share on other sites

3)Μη θεωρειτε τοσο "αμελητεα ποσοτητα" την υπαρξη ενος ιδιωτικου συμφωνητικου με υπογραφες και σφραγιδες εκατερωθεν....Τα δικαστηρια το αναγνωριζουν κανονικοτατα....

 

Τότε τρέχα στα δικαστήρια ΜΗΠΩΣ και βρεις το δίκιο σου.

 

Αν είχες εργολαβικό στα χέρια σου θα ήταν ευκολότερα (και πιο ξεκάθαρα) τα πράγματα για εσένα.

 

Το ιδιωτικό συμφωνητικό είναι μεγάλο ρίσκο για εσένα για πολλούς λόγους.

π.χ. σε περίπτωση εργατικού ατυχήματος με ένα εργολαβικό κανένας δεν θα ασχολούταν μαζί σου. Ενώ τώρα με το ιδιωτικό συμφωνητικό είσαι εκτεθειμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.