Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Καθυστέρηση παράδοσης οικίας


Recommended Posts

Καλημερα!

Τον Οκτωβριο του 2009 υπεγραψα ιδωτικο συμφωνητικο με το πολιτικο μηχανικο μου για την κατασκευη μιας οικιας σε ενα οικοπεδο που ειχα.Συμφωνησαμε στην τιμη στο πως θα καταβαλω τα χρηματα σε αυτον κλπ.Βγαλαμε την αδεια επισημα και ξεκινησαμε.Στο συμφωνητικο ναφεροταν οτι χρονος παραδοσης θα ηταν μετα απο 7 μηνες.Ολο το ΙΚΑ θα επιβαρυνε τον μηχανικο (βασει συμφωνητικου).

Μετα απο 25 μηνες,το σπιτι ακομα δεν ειναι ετοιμο(λειπουν καποια ψιλα....),το ΙΚΑ μου εστειλε εξωδικο για οφειλη 14,500 Ε (!!!),το ρευμα ειναι εργοταξιακο,εγω πληρωνω 25 μηνες ενοικιο σε αποθηκη για τα πραγματα μου(ξεσπιτωθηκα) και φιλοξενουμαι απο μια φιλη οπου (φιλοτιμα...)της πληρωνω ενα ποσο καθε μηνα.Απεφευγα μεχρι τωρα τη λυση του δικηγορου γιατι ειμαστε σε μια μικρη πολη....Ομως ο κομπος εφτασε στο χτενι...Τι με συμβουλευετε να κανω?Πως να καλυφθω και εγω?Ο μηχανικος μονιμως με κοροιδευει λεγοντας μου "κοντευουμε,κοντευουμε" και "τη Δευτερα παω στο ΙΚΑ να κανω ρυθμιση".

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη.....Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

γράφεις: Απέφευγα μέχρι τώρα τη λύση του δικηγόρου γιατί είμαστε σε μια μικρή πόλη....

 

τότε το συμφωνητικό γιατί το έκανες?

για να εξασφαλίσεις τι?

για να διασφαλίσεις τι?

 

δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο φοβάσαι την γνώμη της μικρής σου - σας πόλης. εκτός και αν εσύ δεν είσαι 100% εντάξει απέναντί του...(καθυστέρηση πληρωμών, αλλαγές αρχιτεκτονικών σχεδίων κ.α.)

 

έναν καλό δικηγόρο χρειάζεσαι για να εξετάσει το ιδιωτικό συμφωνητικό που έχετε υπογράψει (ελπίζω και οι 2 σε 2 διαφορετικά αντίτυπα)

 

καλή συνέχεια.

 

επίσης το ΙΚΑ δεν επιβαρύνει τον μηχανικό σε καμία περίπτωση.

επιβαρύνει εσένα γιατί εσύ είσαι ιδιοκτήτης του ακινήτου , απλά έχει συμπεριληφθεί στο συνολικό ποσό των χρημάτων που θα δώσεις στον μηχανικό.

αυτό το αναφέρω για να μην πας στο ΙΚΑ και τους πεις κάτι τέτοιο. Στο ΙΚΑ γνωρίζουν μόνο τον ιδιοκτήτη.

τέλος αύριο είναι δευτέρα και θα μπορούσες ν πας μαζί του στο ΙΚΑ.

αν όχι τότε την Τρίτη...

αν όχι τότε την Τετάρτη... κτλπ...

αλλά να ξέρεις η ρύθμιση θα γίνει στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ όνομα...το ΙΚΑ δεν αναγνωρίζει κανένα μηχανικό και κανέναν άλλον πέραν του Ιδιοκτήτη...

 

καλή συνέχεια

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης μπορεί να έχει γίνει εξουσιοδότηση και να αναφέρεται ρητά μέσα μαζί με το συνημμένο συμφωνητικό η πληρωμή του ΙΚΑ από τον εργολάβο...

Harristeo δεν σε έχω ξεχάσει για το άλλο θέμα απλά δεν βρήκα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παραθέσεις το συμφωνητικό; Θα βοηθήσει να σου πούμε μια γνώμη.

Διέγραψε τα πρωσοπικά στοιχεία και τις διευθύνσεις αν θες.

 

Το έχεις καταθέσει στην εφορία;

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης μπορεί να έχει γίνει εξουσιοδότηση και να αναφέρεται ρητά μέσα μαζί με το συνημμένο συμφωνητικό η πληρωμή του ΙΚΑ από τον εργολάβο...

Harristeo δεν σε έχω ξεχάσει για το άλλο θέμα απλά δεν βρήκα χρόνο.

 

proteas,

έχω είμαι απόλυτα σίγουρος ότι η πληρωμή του ΙΚΑ γίνεται από τον οποιονδήποτε, δεδομένου ότι πρέπει εκτός από τα χρήματα να έχει στα χέρια του και την ΑΠΔ του εκάστοτε μήνα και έργου και το αποδεικτικό κατάθεσής της. Η κατάθεση της ΑΠΔ γίνεται ΜΟΝΟ από τον ιδιοκτήτη και με εξουσιοδότηση από οποιονδήποτε εξουσιοδοτείται κάθε φορά ή την 1η φορά.

δεν είμαι σίγουρος (δεν μου έχει τύχει ποτέ) να είναι διαφορετικό το όνομα στου οποίου έχει εκδοθεί η άδεια και διαφορετικό το όνομα που επωμίζεται το ΙΚΑ.μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.

 

αν βρεις κάτι σχετικά με άλλο θέμα σε παρακαλώ πες μου

σε ευχαριστώ

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Τί ισχύει σήμερα:

Όταν κάνεις έναρξη έργου στο ΙΚΑ (άνοιγμα καρτέλας) αυτός που προσέρχεται στο ΙΚΑ πρέπει ή να είναι οικοπεδούχος ή να έχει εξουσιοδότηση απο τον οικοπεδούχο (μπορεί πχ να είναι ο μηχανικός του οικοπεδούχου ή ο εργολάβος της αντιπαροχής ή ο μηχανικός του εργολάβου ή....).

Το έργο πάντα ανοίγει στο όνομα του ιδιοκτήτη του οικοπέδου.

Στο έντυπο της έναρξης στη 2η σελίδα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μπαίνουν τα στοιχεία του οικοπεδούχου (-χων) ανεξάρτητα άν κτίζει μόνος, με μηχανικό που έχει σύμβαση, με εργολάβο με αντιπαροχή ή....

Στην 3η σελίδα σε περίπτωση εργολαβίας με αντιπαροχή και μόνο, μπαίνει το όνομα του εργολάβου ή της εργολάβου εταιρίας.

Το έργο πάντα βγαίνει στο όνομα του οικοπεδούχου.

Στην περίπτωση χρεών προς το ΙΚΑ,

1. Αν ο ιδιοκτήτης κτίζει μόνος ή με σύμβαση με κάποιο μηχανικό είναι υπεύθυνος για τα χρέη και άν υπάρχει κάποιο συμφωνητικό θα πρέπει να πάει στα δικαστήρια για να βρεί το δίκιο του ΑΦΟΥ πληρώσει το ΙΚΑ.

2. Αν ο ιδιοκτήτης έχει δώσει το οικόπεδο αντιπαροχή και υπάρχουν χρέη πάλι υπεύθυνος για τα χρέη είναι ο οικοπεδούχος ΟΜΩΣ το ΙΚΑ θα αρνηθεί να δώσει ασφαλιστική ενημεροτητα για πώληση ακινήτου στον εργολάβο για οποιοδήποτε έργο του (ακόμη και σε άλλο νομό της χώρας) ουσιαστικά υποχρεώνοντας τον να πληρώσει αυτός το χρέος.

Link to comment
Share on other sites

Τί ισχύει σήμερα:

Όταν κάνεις έναρξη έργου στο ΙΚΑ ..... QUOTE]

Ειναι οπως τα λεει ο φιλος banskoboy.

-Οικοπεδουχος στα ιδιωτικα χωρις αντιπαροχη.

-Οικοπεδουχος και εργολαβος στις αντιπαροχες.

-Εργολαβος στα δημοσια.

Link to comment
Share on other sites

Μα που ακούστηκε πως αναθετεις με ιδιωτικό συμφωνητικό την κατασκευή της οικοδομής???

ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΡΓΟΛΑΒΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ γίνονται αυτές οι δουλειές!!!

Στο εργολαβικό ναι μεν πληρώνεις και την παράσταση του δικηγόρου, αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Κανονικά το εργολαβικο το υπογράφετε πριν καν ξεκινήσετε την διαδικασία της πολεοδομίας και η άδεια βγαίνει στο όνομα του μηχανικού - εργολάβου. Το ΙΚΑ είναι ενήμερο, το συμβόλαιο ξεκάθαρο (ποινικές ρήτρες, υποχρεώσεις εργολάβου κλπ) και ασε τον εργολάβο να αγχώνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.