Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική μελέτη για τακτοποίηση αυθαιρέτων


 
ΟΩΝ

Recommended Posts

Δηλαδή θέλεις να μου πεις πως είχε 2 χρόνια να μπει πελάτης στο γραφείο και ήρθε ένας για ημιυπαίθριο και του είπες πως δεν κάνεις;

Εγώ πάντως δεν τον έδιωξα. Είχα την γνώση πως δεν έκανα δουλειά μηχανικού αλλά την έκανα για να επιβιώσω.

 

όχι δεν είπα αυτό

και εγώ αυτό θα έκανα

αλοίμονο, ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω πως θα βγάλει το προς το ζην ο καθένας?

 

Ρε φιλε, μαζι σου... Αν ειναι να γινει ετσι, τοτε ναι.

Αλλα νομιζα πως μιλαμε με δεδομενο πως θα επιστρατευθει μια μπακαλοδιαδικασια "τσακ-μπαμ" όπως με τους Η/Χ...

Και νομιζω πως οι περισσοτεροι, σε αυτη την βαση μιλαμε.

 

καταρχήν συγνώμη αν φάνηκα επιθετικός προς συναδέλφους

έχω ένα πρόβλημα να εκφραστώ από το πληκτρολόγιο

 

είναι δεδομένο πως θα επιστρατευτεί μπαχαλοδιαδικασία

αλλά βλέπω (και από συζητήσεις κατ' ιδίαν με συναδέλφους) πως αρχίζουν πολλοί και λένε(και εγώ πιάνω τον εαυτό μου να το σκέφτεται) άντε να βγεί ο νόμος για τα αυθαίρετα να πάρουμε κανένα φράγκο

δικαιολογημένο μεν από ελεύθερο επαγγελματία αλλά απαράδεκτο από επιστήμονα

 

επιτέλους όμως έχω βαρεθεί να μου τι λένε όταν έρχεται η ώρα της πληρωμής

έλα μωρέ τι κάνετε?

πάτε κανένα φάκελο από υπηρεσία σε υπηρεσία

 

η ένωση ιδιοκτητών ακινήτων κατάφερε να πάρει παράταση η έκδοση ενεργειακών πιστοποιητηκών με αφορμή την οικονομική κρίση

 

το τεε πότε θα απαιτήσει ακόμα να βάλει και βέτο να τηρηθούν επιτέλους σε αυτό τον τόπο οι στοιχειώδεις κανόνες επιστήμης?

 

έχουμε μπουχτίσει να ασχολούμαστε με ********, να περιμένουμε μήνες για τα αυτονόητα κωλόχαρτα και έχουμε ξεχάσει να κάνουμε τη δουλειά μας

ΣΟΒΑΡΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως κάνεις λόγο για επιστήμη, τη στιγμή που ζεις υπό σάπιες συνθήκες (γενικώς μιλάω) και αναγκάζεσαι για ένα μικρό ποσό - λόγω συνθηκών επιβίωσης πια - να σκύβεις το κεφάλι και να γίνεσαι φαπ-μαν σε κάθε υπάλληλο της εκάστοτε Πολεοδομίας, που πολλές φορές πουλάει τρελίτσα και ζητάει ό,τι του κατέβει (φααααααπ).

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως κάνεις λόγο για επιστήμη, τη στιγμή που ζεις υπό σάπιες συνθήκες (γενικώς μιλάω) και αναγκάζεσαι για ένα μικρό ποσό - λόγω συνθηκών επιβίωσης πια - να σκύβεις το κεφάλι και να γίνεσαι φαπ-μαν σε κάθε υπάλληλο της εκάστοτε Πολεοδομίας, που πολλές φορές πουλάει τρελίτσα και ζητάει ό,τι του κατέβει (φααααααπ).

Διότι σέβεσαι τα παντελόνια που έλιωσες απο το διαβασμα.

 

Πολλες φορες σκεφτομαι σαν εσενα, αλλα το παραπάνω με καλύπτει απόλυτα και μου δινει και κουράγιο να συνεχίσω (να είμαι ο φαπμαν; Ίσως. Αλλά με πτυχίο...)

καταρχήν συγνώμη αν φάνηκα επιθετικός προς συναδέλφους

έχω ένα πρόβλημα να εκφραστώ από το πληκτρολόγιο

No worries...

είναι δεδομένο πως θα επιστρατευτεί μπαχαλοδιαδικασία

αλλά βλέπω (και από συζητήσεις κατ' ιδίαν με συναδέλφους) πως αρχίζουν πολλοί και λένε(και εγώ πιάνω τον εαυτό μου να το σκέφτεται) άντε να βγεί ο νόμος για τα αυθαίρετα να πάρουμε κανένα φράγκο

δικαιολογημένο μεν από ελεύθερο επαγγελματία αλλά απαράδεκτο από επιστήμονα

...και καλα κάνεις! Πρεπει να επιβιωσεις φιλε, εκτος αν εχεις 120 ενοικια καθε μηνα και εισαι αρχοντας.

Εσυ φταις που εκανες εναρξη σαν ελευθερος επαγγελματιας (στην ίδια κατηγορία με κομμώτριες, μανάβηδες, ταξιτζήδες, σουβλατζήδες) ; Οχι βεβαια!

Ο επιστημονας (-επαγγελματιας) μηχανικος, δεν "γδυνεται" απο τον τιτλο αυτο παρά μονο αν γινει λαμογιο και παίζει σφεντονα με τα οικοπεδα κτλ κτλ. Αν εσυ κανεις σωστα την δουλεια σου επιστημονας θα εισαι, πάντα, πρωτίστως και μετά ίσως να γινεις και επαγγελματίας.

επιτέλους όμως έχω βαρεθεί να μου τι λένε όταν έρχεται η ώρα της πληρωμής

έλα μωρέ τι κάνετε?

πάτε κανένα φάκελο από υπηρεσία σε υπηρεσία

Αστους να λενε...

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και δεν θα απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας του αυθαιρέτου, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει ο μηχανικός να υπογράψει & σφραγίσει μια υπεύθυνη δήλωση που να λέει ότι είναι "κατάλληλο"!

 

να δω εκεί τι θα γίνει και ποιοι θα θυμούνται τα χρόνια τους στο πολυτεχνείο!

Link to comment
Share on other sites

Πάνε προς μια απλή τεχνική έκθεση χωρίς πολλά πολλά ώστε να ρίξουνε την αμοιβή μηχανικού χαμηλά και να το παρουσιάσουν σα παροχή για την ελάφρυνση του πολίτη. Για ολόκληρο αυθαίρετο σπίτι δεν είναι απλό.

Το μαγειρεμα που γίνεται σε αυτό που είπα στοχεύει. Π.χ. για τακτοποίηση παταριού βάζουνε τον ιδιοκτήτη να υπογράφει υπ. δηλ. για την επάρκεια της !

 

Αμα θα υπογράψει κάποιος στατικη επάρκεια για ένα αυθαίρετο και πόσο εύκολα θα το κάνει? Θέμα του κάθε μηχανικού είναι. Ο,τι και να λέει ο νόμος τελικά θέλει μεγάλη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Θυμάμαι τότε με τους σεισμούς του 1999 στην Αθήνα.

Κλαίγανε στο Ζεφύρι , το Μενίδι τα Λιόσια και αλλού, ότι καταστράφηκαν τα σπίτια τους και ζητούσαν από το κράτος να τους αποζημιώσει. Και το κράτος αποζημίωνε, γιατί τα τότε αυθαιρετάκια τους τα έβαζε για ψηφοθηρικούς λόγους εντός σχεδίου.

Όταν βάζεις κάτι εντός σχεδίου και το κάνεις νόμιμο, όταν τακτοποιείς πατάρια και ολόκληρα αυθαίρετα σαν κράτος , τότε είσαι και υπεύθυνος για την ασφάλειά τους. Δεν γίνεται να μεταβιβάζεις την ευθύνη σου στους ιδιώτες Μηχανικούς. Να τους βάζεις να εκδίδουν συγχωροχάρτια έναντι πινακίου φακής.

Είναι τουλάχιστον πρόστυχο από την μιά να σκοτώνεις την οικοδομική δραστηριότητα και από την άλλη να εκμεταλλεύεσαι την ανάγκη ενός επαγγελματικού - επιστημονικού κλάδου για βιοπορισμό.

 

Και κάτι ακόμα.

Στην ταράτσα επταόροφης πολυκατοικίας κάποιος έχει φτιάξει στην "αποκλειστική χρήση του" ένα διαμερισματάκι. Κατα πάσα πιθανότητα ο ίδιος αυθαίρετος ιδιοκτήτης έχει και τα από κάτω ρετιρεδάκι του εβδόμου.

Δεν θα πρέπει να γίνει έλεγχος αντοχής υπάρχοντος όλης της πολυκατοικίας?

Οι ίδιοι οι από κάτω ιδιοκτήτες πρέπει να το ζητήσουν.

Δεν πρέπει να γίνει τροποποίηση της σύστασης, και του πίνακα χιλιοστών?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Mάλλον κάτι δν κατάλαβες καλά. Κανείς δν είπε κάτι τέτοιο!!!

 

Σε ερωτω, ξέρεις πόσο χρόνο-κόπο θές για να μοντελοποιήσεις ένα υπάρχον κτίριο?

Ξέρεις πόσες εργαστηριακές και όχι μόνο μεθόδους θες για να εκτιμήσεις την υπάρχουσα αντοχή των δομικών υλικών?

 

Και το καλύτερο τώρα, ξέρεις πόσα έχει υπολογίσει το ΥΠΕΚΑ να πάρουμε??????

 

Αποκλείεται να ζητάν τέτοιο πράγμα γτ η αμοιβή του μηχανικού θα είναι υπολογίσιμη!!!Πράγμα το οποίο ούτε το ΥΠΕΚΑ δν θέλει, ούτε και ο ιδιώτης

 

Συνάδελφοι στο κανάλι της Βουλής άκουσα με τα αυτιά μου τον υφυπουργό Σηφουνάκη (Αρχιτέκτων Μηχανικός αν δεν κάνω λάθος) οτι ο Πολιτικός Μηχανικός θα υπογράφει για την στατική επάρκεια του κτιρίου. Υπάρχουν λέει μέθοδοι (καρότα σκαναρίσματα είπε , σαν να είναι κάτι απλό και φθηνό). Το θέμα είναι οτι αυτός το λέει , αλλα δεν το βάζει και στον νόμο, για να καλύψει και τον μηχανικό. Οπότε θα έχουμε την περίπτωση να λές εσυ μια τιμή Α+κόστος σκαναρίσματος και να έρχεται μετά ο "συνάδελφος" που δεν κοιτάει τέτοιες λεπτομέρειες και θα λέει τιμή Α και θα πέρνει την δουλειά.

 

Μιλάμε για μπακάληδες.

Γι'αυτό μας μισεί ο κόσμος και μας στοχοποιούν δημοσιοκάφροι κλπ.

Με αυτές τις πρακτικές ο κόσμός δεν καταλαβαίνει ότι ο μηχανικός είναι επιστήμονας, αντίθετα καταλαβαίνει ότι ο μηχανικός είναι άλλο ένα γρανάζι γραφειοκρατίας, μια ακόμα απαραίτητη σφραγίδα στα χαρτιά.

 

Πού είναι το κωλοΤΕΕ σας (λέω "σας" γιατί έγώ σταμάτησα να την πληρώνω την συνδρομή) να πεί: "Απαγορεύουμε στα μέλη μας να υπογράφουν τακτοποιήσεις καθ'υπόδειξη του ιδιοκτήτη, χωρίς να έχει πραγματοποιηθεί ενδελεχής έλεγχος επάρκειας της κατασκευής". Και να τους ξεράνει όλους.

Αλλά...

 

Έτσι ακριβώς και παράνομοι είναι και θέλουν να τακτοποιήσουν τα αυθαίρετα τους με μια αμοιβη 200Ε (γιατι τι έκανες μια σφραγίδα έβαλες). Αυτο ακριβώς μας νομίζουν οτι είμαστε μια απλή σφραγίδα

Link to comment
Share on other sites

......Στην ταράτσα επταόροφης πολυκατοικίας κάποιος έχει φτιάξει στην "αποκλειστική χρήση του" ένα διαμερισματάκι. Κατα πάσα πιθανότητα ο ίδιος αυθαίρετος ιδιοκτήτης έχει και τα από κάτω ρετιρεδάκι του εβδόμου.

Δεν θα πρέπει να γίνει έλεγχος αντοχής υπάρχοντος όλης της πολυκατοικίας?

Οι ίδιοι οι από κάτω ιδιοκτήτες πρέπει να το ζητήσουν.

Δεν πρέπει να γίνει τροποποίηση της σύστασης, και του πίνακα χιλιοστών?

 

 

Γιατί και στους ημιυπαίθριους δεν έπρεπε να γίνει νέος πίνακας χιλιοστών ? Ασχολήθηκε κανείς ? Όχι.

 

Έλεγχος επάρκειας για τα νέα πατάρια δεν χρειαζόταν με τον νόμο για τους ημιυπαίθριους ? Και πάλι δεν ασχολήθηκε κανείς.

 

Μπερδεύουμε κάποια πράγματα. Αυτοί οι νόμοι δεν νομιμοποιούν τίποτα. Το κράτος δεν παίρνει καμμία ευθύνη. Ο μόνος που παίρνει είναι ο ιδιοκτήτης. Ουσιαστικά τον μηχανικό και στους Η/Χ για να κάνει σωστή μέτρηση του σωστού χώρου τον βάλανε και όχι για λόγους ασφάλειας. Επομενως μην περιμένετε το κράτος να προσέξει για την ασφάλεια όλων αυτών των αυθαίρετων κτισμάτων. Το κράτος απλά δεν βάζει πρόστιμα σε αυτά για σαράντα χρόνια και ίσως τσιμπήσει και κάνα φόρο ακίνητης περιουσίας, τεκμήρια κ.τ.λ. Κλείνει το μάτι στους αυθαιρετούντες δεν κάνει τίποτα άλλο. Εάν αρχίσουμε με τους έλεγχους αντοχής, πίανκες χιλιοστών κ.τ.λ. θα φτάσουμε στο τέλος να ζητάμε και ΚΕΝΑΚ. Στην ουσία τα κτίσματα αυτά θα εξακολουθούν πολεοδομικά να μην υφίστανται. Νόμος φρανκεστάιν δηλαδή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.