Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική μελέτη για τακτοποίηση αυθαιρέτων


 
ΟΩΝ

Recommended Posts

Oποιος απαιτησει τετοια στατικη μελετη, θα ειναι ακρως μωρος...

Εδω δεν μπορουνε να θεσουνε σε εφαρμογη τους EC, στατικη μελετη για αυθαιρετο θα ζητησουν;

Μην φοβαστε συναδελφοι, δεν θα ζητηθει τιποτα τετοιο διοτι -περαν του οτι απευθειας θα ζητηθουν και Η/Μ μελετες- θα αυξηθει κατακορυφα το κοστος και κανεις δεν θα παει για ρυθμιση οποτε θα χασουνε εφτα, πραγμα το οποιο δεν τους συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

από το ύφος των δημοσιεύσεων καταλαβαίνω ότι δεν θέλουμε σαν κλάδος να υπάρχουν και στατικές μελέτες.

 

και μετά φωνάζουμε για τα κακώς κείμενα της πολιτείας

εμείς οι ίδιοι τα επιζητούμε...

Link to comment
Share on other sites

από το ύφος των δημοσιεύσεων καταλαβαίνω ότι δεν θέλουμε σαν κλάδος να υπάρχουν και στατικές μελέτες.

 

και μετά φωνάζουμε για τα κακώς κείμενα της πολιτείας

εμείς οι ίδιοι τα επιζητούμε...

 

Mάλλον κάτι δν κατάλαβες καλά. Κανείς δν είπε κάτι τέτοιο!!!

 

Σε ερωτω, ξέρεις πόσο χρόνο-κόπο θές για να μοντελοποιήσεις ένα υπάρχον κτίριο?

Ξέρεις πόσες εργαστηριακές και όχι μόνο μεθόδους θες για να εκτιμήσεις την υπάρχουσα αντοχή των δομικών υλικών?

 

Και το καλύτερο τώρα, ξέρεις πόσα έχει υπολογίσει το ΥΠΕΚΑ να πάρουμε??????

 

Αποκλείεται να ζητάν τέτοιο πράγμα γτ η αμοιβή του μηχανικού θα είναι υπολογίσιμη!!!Πράγμα το οποίο ούτε το ΥΠΕΚΑ δν θέλει, ούτε και ο ιδιώτης

Link to comment
Share on other sites

από το ύφος των δημοσιεύσεων καταλαβαίνω ότι δεν θέλουμε σαν κλάδος να υπάρχουν και στατικές μελέτες.

Προσωπικά όχι, διότι δεν με καλύπτει κανένας νόμος στο να γίνει σωστά αυτή η δουλειά...

Εάν για την εκδοση της ρυθμισης στην περίπτωση που λεμε, απαραίτητα δικαιολογητικά ήταν η λήψη δοκιμίων, η ανίχνευση οπλισμού και δεν ξερω και γω τι άλλο, τότε άλλαζε η κατάσταση.

 

Όταν όμως για πολιτικούς λόγους βγαίνουν και λένε "ρύθμιση αυθαιρέτων!! Τα μόνα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι μια υπεύθυνη δήλωση και παραστατικά -πενιχρών- αμοιβών μηχανικού" και ζητάνε στατική μελέτη, εγώ γιατί να θελω να βαλω το κεφαλι μου στον τουρβα; Διότι θα πας στον πελάτη και θα του πεις "θελουμε καρότα και ανίχνευση οπλισμου" και θα σου απαντήσει "ωρε, πας καλα;". Αποτέλεσμα, εσυ δεν δουλεύεις και δουλευουν αυτοι που τα "γκουρλώνουνε".

 

Στην τελική, ας αναλαβει ο ιδιοκτήτης την ευθύνη της αυθαιρεσίας του.

Εδω με τον 1512 και δεν απαιτείται μελετη στατικής επάρκειας!!! Ετσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μπακάληδες.

Γι'αυτό μας μισεί ο κόσμος και μας στοχοποιούν δημοσιοκάφροι κλπ.

Με αυτές τις πρακτικές ο κόσμός δεν καταλαβαίνει ότι ο μηχανικός είναι επιστήμονας, αντίθετα καταλαβαίνει ότι ο μηχανικός είναι άλλο ένα γρανάζι γραφειοκρατίας, μια ακόμα απαραίτητη σφραγίδα στα χαρτιά.

 

Πού είναι το κωλοΤΕΕ σας (λέω "σας" γιατί έγώ σταμάτησα να την πληρώνω την συνδρομή) να πεί: "Απαγορεύουμε στα μέλη μας να υπογράφουν τακτοποιήσεις καθ'υπόδειξη του ιδιοκτήτη, χωρίς να έχει πραγματοποιηθεί ενδελεχής έλεγχος επάρκειας της κατασκευής". Και να τους ξεράνει όλους.

Αλλά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

από το ύφος των δημοσιεύσεων καταλαβαίνω ότι δεν θέλουμε σαν κλάδος να υπάρχουν και στατικές μελέτες.

 

Αντιθέτως, δεν νομίζω να ειπώθηκε κάτι τέτοιο απ τα παραπάνω...

 

Απλά στο άκουσμα απ τα media για την υποβολή Στατικών Μελετών υφιστάμενου για την διεκπεραίωση των αυθαιρέτων, αμφιβόλου μοντελοποίησης και προδιαγραφών υλικών, τίθεται αυτό το μεγάλο ζήτημα.

 

Στην ύπαρξη η μη και στο πόσο ευσταθή στην προκειμένη μια Στατική Μελέτη Υφιστάμενου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τεχνική έκθεση και υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη (ίσως και μηχανικού). Αν είναι να γίνουν στατικές μελέτες, θα εισπράξουν λεφτά τον αιώνα τον άπαντα, επομένως δεν πιστεύω ότι τίθεται τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον κάτι δν κατάλαβες καλά. Κανείς δν είπε κάτι τέτοιο!!!

 

Σε ερωτω, ξέρεις πόσο χρόνο-κόπο θές για να μοντελοποιήσεις ένα υπάρχον κτίριο?

Ξέρεις πόσες εργαστηριακές και όχι μόνο μεθόδους θες για να εκτιμήσεις την υπάρχουσα αντοχή των δομικών υλικών?

 

 

μάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά.

 

με ρώτησες αν ξέρω πόσο χρόνο θες (δεν μιλάω για κόπο, δουλειά μας είναι η ασφάλεια των κατασκευών όποιος κουράζεται ή δεν μπορεί ας πάει σπίτι του αμάν πια)

 

να σε ρωτήσω εγώ κάτι?

ξέρεις πόσο χρόνο θες τώρα για εξαίρεση-νομιμοποίηση αυθαιρέτου?

αρχαιολογία-δασαρχείο έλεγχο γοκ και χίλια δυο άλλα

έχεις την εντύπωση ότι είναι λιγότερος ο χρόνος

 

αλλά το κράτος δεν το ενδιαφέρει να είναι ασφαλές το αυθαίρετο που χτίστηκε βράδυ

το ενδιαφέρει μόνο μην χτίστηκε κανένα μπαλκόνι παραπάνω και καμιά αυθαίρετη αλλαγή χρήσης

 

και μαζί και αρκετοί μηχανικοί, που το μόνο που θέλουν είναι διαδικασίες εξπερ του στυλ διεκπεραίωσης φακέλου (βλέπε ημιυπαίθριοι) να πάρουν το 300άρι και να ξεμπερδεύουν

πόσες διαφημιστικές καμπάνιες είδαμε με τους ημιυπαίθριους?

(προσωπικά δεν ανέλαβα ΟΥΤΕ ΕΝΑ ημιυπαίθριο, ούτε την διαδικασία δεν ξέρω)

"ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΩΝ"

σιγά ρε μηχανικάρα

 

και κλείνω

ναι θέλω να γίνει υποχρεωτική η καροτιέρα και η ανίχνευση οπλισμών στην επικείμενη ρύθμιση για τα αυθαίρετα

 

και θέλω την αμοιβή μου να την ορίσω εγώ

όχι αυτοί σαν μου πετάνε ένα κομμάτι ψωμί

 

είμαι ο chrisven και μόλις τελείωσα:D

Link to comment
Share on other sites

πόσες διαφημιστικές καμπάνιες είδαμε με τους ημιυπαίθριους?

(προσωπικά δεν ανέλαβα ΟΥΤΕ ΕΝΑ ημιυπαίθριο, ούτε την διαδικασία δεν ξέρω)

"ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΩΝ"

σιγά ρε μηχανικάρα

 

Δηλαδή θέλεις να μου πεις πως είχε 2 χρόνια να μπει πελάτης στο γραφείο και ήρθε ένας για ημιυπαίθριο και του είπες πως δεν κάνεις;

Εγώ πάντως δεν τον έδιωξα. Είχα την γνώση πως δεν έκανα δουλειά μηχανικού αλλά την έκανα για να επιβιώσω.

 

Στο θέμα μας τώρα.

Αν ζητήσουν στατική μελέτη ή κάτι άλλο περισσότερο από μακροσκοπικό έλεγχο, που μακάρι να το κάνουν, δεν πρόκειται να γίνει ούτε μια σωστή στατική μελέτη γιατί κανένας δεν θα θέλει να την πληρώσει με αποτέλεσμα εσυ (και εγώ) δεν δουλεύεις και δουλευουν αυτοι που τα "γκουρλώνουνε" (το τελευταίο c/p από τον saltapidas).

Link to comment
Share on other sites

ναι θέλω να γίνει υποχρεωτική η καροτιέρα και η ανίχνευση οπλισμών στην επικείμενη ρύθμιση για τα αυθαίρετα

 

και θέλω την αμοιβή μου να την ορίσω εγώ

όχι αυτοί σαν μου πετάνε ένα κομμάτι ψωμί

Ρε φιλε, μαζι σου... Αν ειναι να γινει ετσι, τοτε ναι.

Αλλα νομιζα πως μιλαμε με δεδομενο πως θα επιστρατευθει μια μπακαλοδιαδικασια "τσακ-μπαμ" όπως με τους Η/Χ...

Και νομιζω πως οι περισσοτεροι, σε αυτη την βαση μιλαμε.

 

Βεβαια! Αν βγει καποιος και πει "Μπορειτε να βγαλετε ΟΑ ολοι οι αυθαιρετοι", τοτε ναι, να χτυπησεις στο κεφαλι και να παρεις και καροτα κτλ κτλ.

είμαι ο chrisven και μόλις τελείωσα:D

Θ-Ε-Ο-Σ!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.