Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά οικοπέδου


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους .βοηθηστε με σας παρακαλω γιατι παιρνω μια πολυ σπουδαια αποφαση της ζωης μου.εχω 2 παιδια και μαζευω χρηματα 20 χρονια τωρα κια αποφασισα υπο τον φοβο και της πτωχευσης να αγορασω ενα οικοπεδο.ηρακλειο κρητης .αρκετα οικονομικο για την περιοχη που ειναι αλλα ο ιδιοκτητης του το εχει χωρις συμβολαιο.ειναι να το κληρονομισουν αρκετοι και γινεται ενας χαμος.η συμβολαιογραφος μου ζητησε να υπογραψουν ολοι τους οτι αποδεχονται την κληρονομια για να μην εχω κανενα προβλημα αλλα μου ειπε κι οτι απο αυτην την πλευρα με εξασφαλιζει αλλα μεχρι εκει, παρακατω δεν ξερει αν εμφανιστει καποιος κινδυνος αλλος.τι εννοουσε αραγε?απο τι θα μπορουσε να εχω καποιο σοβαρο προβλημα?το οικοπεδο ειναι εντος σχεδιου αλλα χωρις πραξη εφαρμογης ακομα.τι με συμβουλευετε?θα αγοραζατε ενα τετοιο οικοπεδο?επισης η συμβολαιογραφος μου ζητησε απο τον μηχανικο που εχει φτιαξει το τοπογραφικο να βγαλει εκ νεου καινουριο <<για συμβολαιο>>οπως του ειπε χαρακτηριστικα (ειχε καποια κενα το πρωτο).τι να κανω?.....

Link to comment
Share on other sites

Το κορόιδο γιατί άξαφνα θα εμφανιστεί και άλλος ξάδερφος από την Αυστραλία και θα ζητά μερίδιο ... και όπως λέμε "όπου λαλούν πολλοί κοκόροι .... "

Το καλύτερο είναι ΄να ξεκινήσουν την διαδικασία αποδοχής κληρονομίας και ένας εκ των συνδικαιούχων να αγοράσει τα ιδανικά μερίδια όλων των άλλων έτσι ώστε στο τέλος να εμφανίζεται ένας ιδιοκτήτης του ακινήτου και τότε κάνετε την αγοραπωλησία.

Γνώμη μου; κάνε το κορόιδο ... σπάνια βγαίνουν σε καλό τέτοιες καταστάσεις ... ειδικώς αν οι συνδικαιούχοι είναι ξαδέρφια και ανίψια ....

Link to comment
Share on other sites

εάν η συμβολαιογράφος σου λεει το οκ και πριν προχωρήσεις σκέφτεσαι διάφορα θέματα ρώτα ΤΗΝ ΙΔΙΑ εμείς ικανοί μεν αλλά χωρίς πλήρη εικόνα δεν μπορούμε να απαντήσουμε τις ερωτήσεις που ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ αν θες απόψεις και ο καθένας να λέει το δικό του ΚΑΛΩΣήλθες, welcome to the jungle αλλιώς αν σε απασχολούν σοβαρά θέματα και θες ανθρώπους με ονοματεπώνυμο να σε συμβουλέψουν θα πας να βρεις αυτούς τους ανθρώπους.

Το τοπογραφικό μην σε ανυσηχεί μάλλον το υπάρχον είναι παλιό οπότε θέλει ενημέρωση πιθανόν για εξακρίβωση των ορίων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αθάνατη Ελλάδα !!!

Δασκαλοφραγκιε ...και συ το κατάλαβες ότι χρεοκοπήσαμε ?

Σε μια τέτοια υπόθεση ούτε η γη σου δεν θα αξίζει τίποτα

Πάντως για την περίπτωσή σου δεν θα συνιστούσα να ρισκάρεις οικονομίες μιας ζωής όπως λες , εν όψει χρεοκοπίας , για το συγκεκριμένο οικόπεδο.

Διάλεξε ακίνητο με καθαρούς τίτλους ιδιοκτησίας και συμβουλέψου τοπικό Μηχανικό.

Η συμβολαιογράφος προφανώς εννοεί , ότι επειδή ο πωλητής δεν έχει νόμιμους μεταγεγραμμένους τίτλους , μπορεί να παρουσιαστεί στο μέλλον οποιοσδήποτε

συγγενής ή και τρίτος π.χ. κάτοικος εξωτερικού και να διεκδικεί δικαιώματα.

Αυτά και ψυχραιμία

 

Κι ένα βιντεάκι για να πάρεις κουράγιο -->

Link to comment
Share on other sites

Αθάνατη Ελλάδα !!!

Δασκαλοφραγκιε ...και συ το κατάλαβες ότι χρεοκοπήσαμε ?

Σε μια τέτοια υπόθεση ούτε η γη σου δεν θα αξίζει τίποτα

 

Ολοι του λέτε να μην το παρει αλλά ξεχνάτε το σημαντικότερο μπρεί να μην έχει λεφτά να πάρει κάτι ακριβότερο, δηλαδή νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δε θα έρθει και το τέλος του κόσμου με μια χρεωκοπία!!!! Τόσες φορές την έκανε η Ελλάδα στην πρόσφατη ιστορία της...έγινε τίποτα?

 

@δασκαλοφραγκιος

Στη χειρότερη ανοίξτε λογαριασμό σε μία τράπεζα του εξωτερικού (αν γίνεται εύκολα) και βάλτε τα χρήματα εκεί. Και μετά περιμένετε να κοπάσει η μπόρα (1-2-3 χρόνια...την υγειά μας να' χουμε και ο καιρός θα περάσει γρήγορα).

 

Είναι που είναι επικίνδυνη η περίπτωσή σας, αν σκεφτούμε ότι το τελευταίο διάστημα (με τις κινήσεις και επιλογές της τωρινής κυβέρνησης) η κατοχή ακινήτων (κτηρίων ή γης) δίνει πάτημα για περαιτέρω φοροεπιδρομές θέλει πολύ μεγαλύτερη προσοχή και μελέτη μια τέτοια "επένδυση". Προφανώς και σε κάποιες περιοχές, που οδηγούνται σε υποβάθμιση, θα παρατηρηθούν αθρόες αγοραπωλησίες αλλά μιλάμε για άλλες "ιστορίες".

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικό? Αν τα βάλεις κάτω απο το μαξιλάρι σου το ίδιο δεν είναι ? Δε θα τα δώσεις εύκολα συνάλλαγμα μετά την χρεωκοπία?

Link to comment
Share on other sites

Ολοι του λέτε να μην το παρει αλλά ξεχνάτε το σημαντικότερο μπρεί να μην έχει λεφτά να πάρει κάτι ακριβότερο, δηλαδή νόμιμο.

 

Αμάν επιτέλους με αυτή τη "νομιμότητα" εδώ μέσα ρε συνάδελφοι! Νομιμότατο είναι το συγκεκριμένο. Απλά περίπλοκη περίπτωση. Ε πως να το κάνουμε, οι ευκαιρίες είναι "περίπλοκες περιπτώσεις" πάντα... Ας βάλει καλό νομικό και τεχνικό σύμβουλο να το ξεκαθαρίσουν.

 

 

Να ρωτήσω κάτι σχετικό? Αν τα βάλεις κάτω απο το μαξιλάρι σου το ίδιο δεν είναι ? Δε θα τα δώσεις εύκολα συνάλλαγμα μετά την χρεωκοπία?

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα δυστυχώς. Υπάρχει το πρόβλημα που λέγεται "πόθεν έσχες". Νταβατζήδες μας έχουν φορτώσει με το στανιό τις τράπεζες αν δεν τον καταλάβατε ακόμα. Άντε να αποδείξεις μετά από 5 χρόνια, που θα βγάλεις τα χρήματα από το μαξιλάρι σου, ότι ήταν αυτά που είχες αποταμιεύσει, δεν τα ξόδεψες και τα φύλαγες και ότι δεν είναι "μαύρα"...

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβες τεκμηριωμένη απάντηση από εδώ δεν μπορείς να πάρεις λόγω ελλειπών στοιχείων. Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως είναι ζαριά.Εξάρες ή ασόδυο. Κάνε μια έρευνα αγοράς για μια καλύτερη (ιδιοκτησιακά) περίπτωση να μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.