Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απο μισθωτός ελ. επαγγελματίας


puma14

Recommended Posts

θα διαφωνησω.

 

στον μισθωτο, το καθαρο εισοδημα προκυπτει εξ ορισμου ως μικτο εισοδημα - ασφαλιστικες εισφορες, συμφωνα με το αρθρο 47 του ΚΦΕ.

 

στον ελ. επαγγελματια, το καθαρο εισοδημα προκυπτει εξ ορισμου επισης ως εσοδα - εξοδα, οπως αλλωστε υπολογιζεται και στο Ε3. οι ασφ. εισφορες του ελ. επαγγελματια ποτε δεν υπολογιζονταν για τον προσδιορισμο του καθαρου εισοδηματος, απλα εξεπιπταν μετα τον προσδιορισμο αυτου (και τωρα απλα δεν θα εκπιπτουν).

Link to comment
Share on other sites

Δες καλύτερα ποια άρθρα από τον ΚΦΕ καταργούνται και τροποποιούνται από τον εφαρμοστικό νόμο, σε ότι αφορά τα άρθρα 8 και 9.

 

Θα διαπιστώσεις ότι το φορολογητέο, δεν προκύπτει πλέον έτσι.

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβάνω πως τα αρθρα 8 και 9 αφορουν δαπάνες οι οποίες πρωτα εξεπιπταν απο το καθαρο εισοδημα, ενω τωρα πλεον δεν εκπιπτουν.

 

σε οτι αφορα τους μισθωτους ομως, οι ασφ. εισφορες δεν ηταν ποτε δαπανες που εξεπιπταν απο το καθαρο εισοδημα. αντιθετως, το καθαρο εισοδημα προεκυπτε αφου πρωτα αφαιρουνταν οι εισφορες.

 

για αυτον ακριβως το λογο, το αρθρο 47 του ΚΦΕ με το οποιο υπολογιζεται το προς φορολογηση εισοδημα των μισθωτων εχει παραμεινει αυτουσιο, χωρις καμμια αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

 

στον ελ. επαγγελματια, το καθαρο εισοδημα προκυπτει εξ ορισμου επισης ως εσοδα - εξοδα, οπως αλλωστε υπολογιζεται και στο Ε3. οι ασφ. εισφορες του ελ. επαγγελματια ποτε δεν υπολογιζονταν για τον προσδιορισμο του καθαρου εισοδηματος, απλα εξεπιπταν μετα τον προσδιορισμο αυτου (και τωρα απλα δεν θα εκπιπτουν).

 

 

Και τώρα απλά θα εκπίπτουν (ποσοσισταία ) από το φόρο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι. Αυτός ο νέος τρόπος υπολογισμού, δεν αυξάνει το φορολογητέο εισόδημα και τον φόρο που τελικά καλείται να αποδόσει κάποιο φυσικό πρόσωπο που είναι μισθωτός?

Link to comment
Share on other sites

κατα την αποψη μου, οχι.

 

Αυτός ο νέος τρόπος υπολογισμού αυξάνει το φορολογητέο εισόδημα και τον φόρο που τελικά καλείται να αποδόσει ο ελευθερος επαγγελματιας.

 

για το μισθωτο:

 

Γ. ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ & ΚΑΘΑΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Άρθρο 47 ΚΦΕ

1. Τι εκπίπτει από το εισόδημα του άρθρου 45;

 

Το εισόδημα που καθορίζεται στο άρθρο 45 αποτελεί το ακαθάριστο εισόδημα από

μισθωτές υπηρεσίες. Από αυτό το εισόδημα εκπίπτουν:

 

Κάθε ποσό για φόρο, τέλος ή δικαίωμα υπέρ του Δημοσίου ή οποιουδήποτε τρίτου

που βαρύνει αυτό το εισόδημα.

 

Οι κρατήσεις υπέρ των ασφαλιστικών ταμείων, οι οποίες επιβάλλονται με νόμο και

βαρύνουν το μισθωτό.

 

Το ποσό που απομένει, μετά τη διενέργεια των εκπτώσεων αυτών αποτελεί το

καθαρό εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες και πάνω σε αυτό γίνεται παρακράτηση

του φόρου.

 

οπως εχω δει, αυτο το αρθρο δεν εχει τροποποιηθει καθολου απο τον προσφατο εφαρμοστικο. διατηρω επιφυλαξη για τη γνωμη μου, παρολα αυτα εχω ρωτησει ηδη 2-3 λογιστικα γραφεια και συμφωνουν με την αποψη μου. καταλαβαινω παντως πως ειναι αρκετα μπερδεμενο σημειο και ουσιαστικα θα διευκρινιστει του χρονου την ανοιξη που θα αρχισουμε ολοι να συμπληρωνουμε τις δηλωσεις οικ. ετους 2011.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.