Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο κοστίζει για το ΤΣΜΕΔΕ η πανοραμική ακτινογραφία;


lefterism

Recommended Posts

λοιπόν, μόλις με ενημέρωσαν αρμοδίως :lol: , ότι το ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής μου, βάζοντας το χέρι πολύ πολύ βαθιά στην τσέπη, και σε υπέρβαση των πολιτικών λιτότητας, και σε περίοδο ισχών αγελάδων (ζητώ προκαταβολικά συγνώμη από τα ευγενή & εύγευστα ζώα) θα με αποζημιώσει με το υπεβολικά τεράστιο ποσό 3,95 ευρώ.

 

μετά την ζαλάδα των μηδενικών (κυριολεκτικά) ζητώ την γνώμη των συναδέλφων για τα επενδύσω. Πραγματικά το ποσό είναι τεράστιο και απορώ πως θα πληρωθούν οι συντάξεις του ταμείου μας.

 

Για άλλη μια φορά ο παραλογισμός είναι τρόπος ζωής.....

 

παραφράζοντας το ρητό που είναι γραμμένο στον τάφο του Νικου Καζαντζάκη: Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος (επαγγελματίας μηχανικός)....

 

αντε και καλό ΣΚ σε όλες και όλους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εγω ενα πραγμα θα σου πω. 12 χρονια ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ δεν εχω εισπραξει ουτε 1 Ε. Γιατι για να παρω πχ 10 Ε πρεπει να καψω παραπανω βενζινα και να χασω και μια μερα.

Link to comment
Share on other sites

για πανοραμική???γιατί???

τον προηγούμενο μήνα τα πήρα όλα!!

είχα πάει σε ένα απο αυτά τα εργαστήρια που κάνουν τα πάντα, εξετάσεις αίματος, μικροβιολογικές, ακτινογραφίες πάσης φύσεως, πλήρωσα γύρω στα 10ευρώ, και τα πήρα όλα πίσω! ναι, αλήθεια!

 

αλλά για την εξάγωγη έγκλειστου φρονημήτη πήρα....μην πω καλύτερα....το 10% του ποτού που έδωσα!απο τα 300, τα 30!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω οτι οταν αρχισουν κ μου περισσευουν λιγα θα κανω ιδιωτικη ασφαλιση. Για ατομα της ηλικιας μου ειναι ενα ποσο της ταξης των 600ευρω το χρονο. Χρησιμοτατο μιας και αν παθω κατι θα ερθει ελικοπτερο να με παρει και δεν θα σβησω στο κωλοκεντρο υγειας..

Το φταιξιμο ειναι των μηχανικων παντως. Οσο περισσοτερο σκυβεις τοσο πιο ευκολα σου πατανε το κεφαλι κατω :(

Link to comment
Share on other sites

καλά δικηγόρο γιατί? άσχετο με το ΤΣΜΕΔΕ μάλλον...

 

εγώ πάλι με κανέναν "μασούτη", "μαρινόπουλο", "βασιλόπουλο"

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου lefterism άντε και σε καλή μεριά. Αλλά μην το διαδίδεις και πολύ γιατί θα πλακώσουν οι φτωχοί συγγενείς (ξέρεις...)

 

Μου θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο με το επίδομα αδείας...

 

Το ποστάρω στα ανέκδοτα....

Link to comment
Share on other sites

1)Η ιδιωτική ασφάλιση θα σου καλύπτει οδοντιατρικά; :cry:

2)Ξέρεται πόσα δίνουμε για τον κλάδο υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ τον χρόνο; 510,84 ευρω για όλα τα μέλη της οικογένειας (σύζυγο ,παιδιά)

Ποιά ιδιωτική ασφάλιση σε καλύπτει με 510 ευρω με τις καλύψεις του ΤΣΜΕΔΕ;

Γιατί μπορεί η ακτινογραφία να είναι 3 ευρώ αλλά πληρώνει εξετάσεις, εγχειρήσεις καρδιάς 10.000 ευρώ, γυαλιά οράσεως 100 ευρώ, επίσκεψη στο γιατρό 20 ευρώ κτλ

3)Οι τιμές που πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ είναι οι τιμές που πληρώνει το δημόσιο. Το ΤΣΜΕΔΕ είναι υποχρεωμένο να έχει αυτές τις τιμές.

4)Ο κλάδος υγείας του ΤΣΜΕΔΕ είναι ελλειματικός όσο αφορά τα έσοδα από τις εισφορές των ασφαλισμένων. Το έλλειμμα το καλύπτει κάθε χρόνο ο κρατικός προϋπολογισμός.

5)Είμαι συνήγορος του ΤΣΜΕΔΕ; ΟΧΙ, υπάρχουν πολλά προβλήματα και δυσλειτουργίες. Αλλά να μην είμαστε άδικοι. :???:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω μικρά παιδιά καταλαβαίνω πόσο καλό είναι το ΤΣΜΕΔΕ.

Πάω σ' όποιο παιδίατρο θέλω και τελικά παίρνω πίσω όλο το ποσό που δίνω.

Το ίδιο και στα μικροβιολογικά, το ίδιο και στον οφθαλμίατρο, τον παθολόγο, τον ΩΡΛ.

Στα οδοντιατρικά πρέπει να ξέρει ο οδοντίατρος να τα γράφει και θα πάρεις πολλά πίσω για συνήθεις εργασίες μικρού κόστους.

Η σύγκριση που κάνω είναι με το ΙΚΑ που είναι η σύζυγος αλλά και με ιδιωτική ασφαλιστική (ALICO) που έχουμε λόγω επαγγέλματος της συζύγου.

Τελικά, παίρνω πίσω περισσότερα από όσα δίνω το χρόνο.

Το μόνο μεγάλο παράπονο είναι που δεν πληρώνει παιδικό σταθμό όπως το κάνει το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, τι σου γράφει ο οδοντίατρος?

για πες κανένα "κολπάκι"...please, γιατί ο δικός μου μάλλον δεν είναι ενήμερος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.