Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογή Ευρωκωδίκων και τρέχουσα οικονομική συγκυρία


proteas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

terry, είναι EC8-1 παράγραφος 5.6.2.2(P), σχέση 5.50a για εσωτερικούς κόμβους και 5.50b για εξωτερικούς.

 

Μια καλή ανάλυση στο βιβλίο fespa[10EC], Οδηγός μελέτης με EC2-EC8, σελίδες 79-82, απο τους πίνακες του οποίου αντέγραψα στοιχεία του προηγούμενου σχολίου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι αυτός ο περιορισμός αφορά μόνο στους ωπλισμούς που αγκυρώνονται εντός του κόμβου. Επομένως ωπλισμοί διερχόμενοι που συνεχίζουν και στην επόμενη δοκό δεν πρέπει να εμπίπτουν στον εν λόγω περιορισμό.

 

Από την άλλη, προκειμένου περί εξωτερικών κόμβων, δίνονται μέθοδοι (με απλούστερο αυτό της §5.6.2.2 (2)P c)) παράκαμψης της σχετικής απαίτησης.

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κάνει με τη διάμετρο οπλισμού δοκού που περνά από το στύλο.

 

Είναι αυστηρή διάταξη ειδικά για τα εσωτερικά υποστυλώματα, που λύνεται με υψηλότερη ποιότητα σκυροδέματος, μεγαλύτερες διατομές υποστυλωμάτων και μικρότερες ράβδους. Είναι από τις διατάξεις που θα φάνε τη μεγαλύτερη ...γείωση, για να το πω επιστημονικά. 8-)

 

Φαντάζομαι ότι θα γίνεται χαμός σε δημόσια έργα που είναι υποχρεωτική η ΚΠΥ και έχεις μεγάλα φατνώματα των 6.5 - 7 μέτρων. Εκεί αν πρέπει να πας εσωτερικά με υποστυλώματα, πρέπει πρώτα να περάσεις πάνω από το ...πτώμα του αρχιτέκτονα για να εφαρμόσεις τις διατάξεις και να ...βολέψεις τα 20άρια σίδερα. Φυσικά θα χρησιμοποιήσεις C30/37. Λέτε για να μη μας στενοχωρούν με τέτοια προβλήματα σταμάτησαν τα δημόσια έργα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι κάτι χάνω...

 

Για εσωτερικό υποστύλωμα με vd=0,2 και C20/25 δίνει 7,5*2,2/435+(1+0,8*0,2) = 0,044 που σημαίνει hc = 23Φ... δεν είναι τραγικό...

 

Από την άλλη, δεν έχω βεβαιωθεί ότι αναφέρεται στις διερχόμενες ράβδους γενικώς...

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap, οι τιμές που ανέβασα είναι από πίνακες του βιβλίου που ανέφερα, που υλοποιούν τις σχέσεις 5.50a & b του EC8-1. Θα κάνω και 'γω τον έλεγχο με το χέρι.

 

Είμαι σίγουρος ότι αναφέρεται σε διερχόμενες ράβδους για τους εσωτερικούς κόμβους.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι αναφέρεται σε διερχόμενες ράβδους για τους εσωτερικούς κόμβους.

 

Απλά με παραξενεύει το ότι κάνει εξαίρεση για τους ακραίους κόμβους (§5.6.2.2 (2)P c)) όπου έχουμε αγκύρωση του ωπλισμού, αλλά όχι για τους ενδιάμεσους από όπου ο ωπλισμός απλώς διέρχεται...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι αναφέρεται σε διερχόμενες ράβδους για τους εσωτερικούς κόμβους.

Συμφωνω με Δρα.

 

Παντως παιδια, εγω μελετη με EC οικονομικοτερη απο ΕΑΚ, δεν μπορεσα να κανω.

 

Μπορει οι οπλισμοι να ειναι καπως μειωμενοι, οι διατομες των στοιχειων -βρίσκω- πως αυξανονται δραματικα. Και μιλω για ΚΠΜ και C20/25. Τελειωσα μελετες τις οποιες κι εγω ο ιδιος βρίσκω καπως υπερβολικες σε καποια σημεια. Εκανα την ιδια επιλυση και με 25/30 και οι διαφορες ηταν ελάχιστες.

 

Βέβαια, η νοοτροπία μας σε θέματα ανάλυσης απέχει παρα πολυ απο αυτη στην οποια βασιζονται οι EC και πλέον θα πρέπει να κάνουμε ενα ικανό αριθμό μελετών ωστε να ξαναποκτησουμε εμπειρια.

 

ΥΓ. Ααααχχχχ, Terry,Terry....

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

Πες μας λιγο το μεγεθος των μελετων, ζωνη και τι διαφορα σε κ.μ. σκυροδεματος εχεις εντοπισει...

 

 

 

Βέβαια, η νοοτροπία μας σε θέματα ανάλυσης απέχει παρα πολυ απο αυτη στην οποια βασιζονται οι EC και πλέον θα πρέπει να κάνουμε ενα ικανό αριθμό μελετών ωστε να ξαναποκτησουμε εμπειρια

 

Στην αναλυση τι αλλαξε δλδ??

Οσο για την εμπειρια, λογικο ειναι..

Αλλα δεν νομιζω οτι θα ερθει και η καταστροφη με τους ΕΚ επειδη θα παμε σε 25/30....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.