Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Αυτό που αμφισβητώ δεν είναι το αν έχει ή δεν έχει μόνωση, αλλά πόσο πάχος.

Το πιο χειροπιαστό στοιχείο είναι να σπάσεις τοπικά το σοβά, για να διαπιστώσεις το πάχος και το είδος της μόνωσης. 

Αλλά επειδή δεν είμαστε εξτρεμιστές ( :shock:), σε περιπτώσεις αμφισβήτησης πάχους, βάζω Κmax, κι ενίοτε ανεπαρκή. 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μου εγκειται στο τι θα λαβω στους τοιχους Ε, Ζ, Η, Θ και Ι που βρισκονται σε επαφη με τους κοινοχρηστους.

 

Η αποψη μου ειναι πως ο,τι περιλαμβανεται στη ΜΘ να το θεωρησω μονωμενο και να μην το αμφισβητησω ενω τα Ε και Ζ να τα πιασω παντελως αμονωτα.

 

Τελος, το Δ με 30-31εκ παχους που ουδεποτε συμπεριεληφθη στη ΜΘ, λεω να το λαβω ελλιπως μονωμενο.

 

Απλως, θεωρητικα, στην καθε ΜΘ υπαρχει μια οδευση που περικυκλωνει το κτηριο.

Στη ΜΘ μου η οδευση περικυκλωνε τα διαμερισματα και αφηνε εκτος τους κοινοχρηστους,

Πλεον οι Η/Χ κλεισανε μαζικα σε ολους τους οροφους και το τοιχειο Δ ειναι επισης μονωμενο.

Οποτε απο εκει ειτε θα περικυκλωσει ολο το κτηριο και το κουβουκλιο του κλιμακοστασιου  και θα αφησει αμονωτα τα ομορα τοιχεια με κοινοχρηστους ειτε θα μονωθει το τοιχειο του ασανσερ και θα ακολουθηθει παλι η οδευση της ΜΘ.

Οποτε στην πρωτη περιπτωση, αν θεωρησουμε οδευση περιμετρικη του κτηριου, λαμβανουμε αμονωτα τα ομορα σε κοινοχρηστα, ενω εχουν συμπεριληφθει στη ΜΘ, ενω αν ακολουθησουμε την οδευση της ΜΘ, τα στοιχεια Ε και Ζ θα πρεπει να θεωρηθουν μονωμενα...

 

Μπερδευτηκα...  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν τοποθετήθηκε θερμομόνωση στο φρεάτιο του ανελκυστήρα, νομίζω πως θα μπήκε από την εσωτερική πλευρά (προς τα διαμερίσματα), παρόλο που δημιουργεί προβλήματα στη διέλευση των καλωδίων. Από τον χτύπο κατάλαβες κάτι τέτοιο;

Προσωπικά εκτιμώ πως έγινε μόνωση στα: Α, Γ, Δ, Θ, Ι και στα δομικά προς τα όμορα. Τώρα γιατί δεν μόνωσε και το Β, δεν ξέρω. Σχετικά με το πάχος του σοβά στο φρεάτιο απάντησε ο tetris στο #289.

Link to comment
Share on other sites

Απο χτυπημα στο εσωτερικο του φρεατιου δεν προεκυψε μονωμενο τοιχειο, ουτε και στο τοιχειο του διαδρομου, το μεγαλο, το Ι

Απο οσο καταλαβαινω, μαλλον κι εσυ τα Ε και Ζ θα τα θεωρουσες αμονωτα, μιας και δε συμπεριλαμβανονται στη ΜΘ καθολου, right?

 

Μαλλον τελικα ετσι θα το αντιμετωπισω. Ολα οσα αναφερει η ΜΘ πως μονωθηκαν, τα θεωρω μονωμενα, το τοιχειο Δ που δε συμπεριλαμβανοταν στη ΜΘ ελλιπως μονωμενο και Ε και Ζ αμονωτα τελειως.

 

Δε βρισκω καλυτερη προσεγγιση. Αν εχει καποιος κατι αλλο να προτεινει, ευπροσδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Και πιθανοτατα θα θεωρουσες αμονωτο επισης για κατασκευαστικους λογους και τον τοιχο του φρεατιου του κλιμακοστασιου.

Θα το δοκιμασω να το δουλεψω αυριο και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το μόνο ξεκάθαρο είναι αμώνοτο το Β...

Από κει και πέρα, στάνταρ μονωμένα και βάση πλεον ΜΘ θα έβαζα τα Α,Γ,Δ σίγουρα...

Ε,Ζ χωρίς καθόλου μόνωση, δεν έχει νόημα και είσαι καλυμμένος μιας και δεν υπάρχουν και στη ΜΘ.

Θ,Ι μονωμένα (υπάρχει και στη ΜΘ και βάση μετρήσεων οκ είσαι)

Αφησα στο τέλος το Η, αλλά πάλι νομίζω ότι και αυτό αμόνωτο θα το έπαιρνα...

 

Είσαι σίγουρος για το Β? Εννοώ στις μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απολυτα σιγουρος.

15-18 μεγιστο ειναι...

Αν δεις καλα το σχεδιο που εχω επισυναψει, εχω τοσο εσωτερικες οσο και εξωτερικες διαστασεις στα δωματια

Η εξωτερικη, λοιπον, τοιχο-τοιχο ειναι 3,65 και εσωτερικα 3,16 με 31εκ τοιχειο δεξια.

Οποτε μενουν αλλα 18εκ παχους για τον τοιχο Β.

 

Αλλα και το διπλα δωματιο ειναι 2,98 με τον αριστερο τοιχο στα 27εκ, ητοι 3,25μ

Εξωτερικα ειναι 3,20μ, κατι που σημαινει πως ο τοιχος Β ειναι 5εκ πιο παχυς απο τον ενδιαμεσο δρομικο που ειναι 13εκ.

 

Μπλοκι εχει εκει ο εργολαβος.

 

Διαφωνω στο Δ για το μονωμενο βασει ΜΘ, μιας και ειναι μετρημενα 31εκ, δεν εχει πανω απο 2κ μονωσης. Αμφισβητω ΜΘ εκει, που ετσι κι αλλιως δε συμπεριλαμβανοταν στη ΜΘ

Για Ε και Ζ αμονωτα αλλα για το Η επιφυλασσομαι να το εκλαβω αμονωτο, λογω παχους ιδιου με της ΜΘ, μιας και συμπεριλαμβανεται στη ΜΘ...

 

Ο ενδοιασμος μου βασικα εκει εγκειται...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά για το Δ, αφού βάση μετρήσεων στο σκυρόδεμα μπορείς να το πεις αυτό...Σκέφτεσαι για μερικώς μονωμένο? 

Για το Η πάλι επιφυλάσσομαι, κάπου δεν μου κάθεται καλά, τέλος πάντων...Αν οι μετρήσεις σου συμφωνούν κανένα πρόβλημα τότε να το πάρεις βάση ΜΘ 

Link to comment
Share on other sites

Για το Δ, ναι, οι μετρησεις δε μου καθονται. Ειναι 6εκ παχυτερο απο το απλο σκυροδεμα. με τη ΜΘ να δινει 4εκ μονωτικου με χαμλο λ κιολας και 2+3εκ σοβα

Δε καθεται, οποτε ελλιπως μονωμενο.

 

Αναφορικα με το Η, μετρημενο 32εκ, με τη ΜΘ να ειναι 34εκ

Ισως το παρω κι αυτο ελλιπως μονωμενο.

 

Πιο πολυ ενδοιασμο ειχα για το Θ που ειναι 22εκ τουβλο....

Δηλαδη τα 8εκ της μονωσης δεν τα πιανω ουτε με δυο 6αρες γλωσσες, δεδομενου οτι 1+1 σοβας εκατερωθεν δε γινεται για 2 και 3 χερια σοβα.

Οποτε ισως και αυτο το παρω ελλιπως μονωμενο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.