Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Ποτε μη λες ποτε ε?

Δεν ειχα συναντησει ΠΟΤΕ μου χωνευτο κουφωμα συρομενο στον τοιχο....

Κι ομως συναντησα  :mrgreen:

 

Πειτε μου μια γνωμη...

Εχω διαμερισμα που προκειται να ενταχθει στο προγραμμα εξοικονομησης κατ οικον.

Οι μονες του επιφανειες προς εξωτερικο αερα εκτεθειμενες ειναι η μπροστα και η πισω.

 

Στην πισω επιφανεια, εχω συρομενο κουφωμα αλλα εξωτερικα, με το παχος τοιχου και δοκου να ειναι στα 24εκ.

Ο τοιχος απο τη ΜΘ καλυπτεται οποτε λογω παχους δε δυναμαι να αμφισβητησω. Τα μπετα απο ξυλοτυπο ειναι 20ποντα, σοβα-σοβα μεσα εξω, πιασαμε το 24αρι. 

Οποτε τα μπετα στην πισω πλευρα απεδειχθησαν αμονωτα.

 

Παμε τωρα και μπροστα. Μπροστα εχει 2 συρομενα κουφωματα, σε μια μεγαλη επιφανεια, 30-32εκ παχος τοιχου συμπεριλαμβανομενου του παρους για τη ραγα μεσα, που δε φαινεται αναμεσα στα τουβλα να εχει μπει μονωση.

Αλλα υπαρχει και τμημα του τοιχου που ειναι 25ποντο, αναμεσα στα συρομενα κουφωματα, το οποιο θεωρητικα θα μπορουσε να ειχε μονωτικο αναμεσα στα τουβλα.

Η διαφορα αναμεσα στο 30αρι και το 25αρι παχος τοιχου δινει σπασιμο εσωτερικα για αυξηση του παχους τοπικα για να χωνευτει το κουφωμα.

Τη ΜΘ στα τουβλα μπροστα (γιατι πισω ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα) την αμφισβητουμε?

 

Και παμε και στα μπετα μπροστα. Στο τμημα που ειναι 25αρης ο τοιχος και το δοκαρι ειναι 25αρι, αρα αμονωτο. Ομως στα τμηματα που ειναι 30αρης ο τοιχος, το παχος καλυπτεται απο τη ΜΘ.

Τι κανω εκει? Την αμφισβητω τη ΜΘ η οχι?

 

Δειτε πως το σκεφτομαι εγω. 

Στην πισω οψη λαμβανω το U των τουβλων απο ΜΘ και αμονωτα μπετα.

Στη μπροστα οψη λαμβανω συντελεστες τοσο για μπετα οσο και για τουβλα σε ελλιπη μονωση, δεδομενου οτι υπαρχουν τμηματα που το παχος μου δινει το παχος της ΜΘ στα τουβλα και τμημα που στα μπετα επισης καλυπτομαι.

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστος.

 

Ανεβαζω φωτογραφια της κατοψης

 

Η πλευρα Α-Β ειναι αυτη με τα συρομενα εξωτερικα κουφωματα που φαινονται και στη φωτο 115

Αυτη εχει παχος τοιχου και δοκου 24εκ.

 

Η πλευρα Γ ειναι αυτη με τα χωνευτα που το σπασιμο που αυξανεται το παχος του τοιχου φαινεται στη φωτο 91 και 111 (εξωτερικα στην 106)

Οποτε στα χωνευτα εχει παχος 30-32εκ και κατω απο το ξυλινο τυπου φινιστρινι παραθυρο εχει παχος 25εκ.

 

Στην πλευρα Α-Β ειναι πασιφανες οτι τα μπετα ειναι αμονωτα καθοτι 24εκ. Το ενδεχομενο ο μπετατζης να εχει φαει την επικαλυψη για να δωσει μονωση το αποκλειω αλλα και παλι καλυπτομαι απο τους ξυλοτυπους. Πιο πιθανον ειναι να μην εφαρμοστηκε η θερμομονωση παρα τα στατικα.

 

Στην πλευρα Γ ειναι πασιφανες, επισης, πως στο τμημα που εχει παχος 25εκ, για τον ιδιο λογο, ειναι αμονωτα τα μπετα.

Εκει που παιζει συρομενο κουφωμα παντως, χωνευτο στον τοιχο, το παχος αυξανεται και, θεωρητικα παντα, θα επαιρνε εσωτερικα να μονωθει. Ξερω, απιθανο, ομως τα νουμερα μου το δινουν.

Τα τουβλα ειναι αμονωτα, το ειδα.

Και επειδη θα μελετησω την πλευρα Γ εν τω συνολω της και οχι σπασμενη, εχω τμηματα της που τα μπετα ειναι εμφανως αμονωτα και τμηματα που θα μπορουσαν να ειναι μονωμενα και αντιστοιχα τμηματα που τα τουβλα θα μπορουσαν να εχουν μονωση και αλλα που ειδα πως δεν εχουν.

 

Γι αυτο ειπα να αμφισβητησω τη ΜΘ σε μπετα και τουβλα στην πλευρα Γ και στην ΑΒ να λαβω αμονωτα μπετα και κανονικα μονωμενα τουβλα.

 

Αποψεις?

 

post-47080-0-94484100-1407343830_thumb.jpg

post-47080-0-07079100-1407343887_thumb.jpg

post-47080-0-86657200-1407343934_thumb.jpg

post-47080-0-95119500-1407343966_thumb.jpg

post-47080-0-44408400-1407344004_thumb.jpg

post-47080-0-27785900-1407344068_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην πισω οψη (Γ ?) λαμβανω το U των τουβλων απο ΜΘ και αμονωτα μπετα.

Στη μπροστα οψη (ΑΒ ?) λαμβανω συντελεστες τοσο για μπετα οσο και για τουβλα σε ελλιπη μονωση, δεδομενου οτι υπαρχουν τμηματα που το παχος μου δινει το παχος της ΜΘ στα τουβλα και τμημα που στα μπετα επισης καλυπτομαι.

 

Αφού στη μπροστά όψη (ΑΒ) θα λάβεις (σύμφωνα με το σκεπτικό σου) ΑΝΕΠΑΡΚΗ μόνωση για μπετά και τούβλα, στη πίσω όψη (Γ) τι σε κάνει να πιστεύεις οτι οι τοίχοι είναι μονωμένοι (επειδή σου βγαίνει το πάχος ? για μένα δεν είναι τόσο αξιόπιστο κρητήριο) και τα μπετά αμόνωτα ?

Δεν θα έπερεπε να υπήρχε μια έστω ΑΝΕΠΑΡΚΗ μόνωση στο τοίχο και στα μπετά στην όψη  Γ όπως στην όψη ΑΒ ?

 

Τέλος πάντων, σν και είσαι σε ζώνη Γ (Θεσσαλονίκη) και επειδή η κατοψη του σχεδίου δείχνει για σχέδιο της 10ετίας '80, είμαι σίγουρος οτι όλο το κτήριο είναι αμόνωτο !!!

Τόσο οι τοίχοι όσο και τα μπετά....

 

Εσύ αποφασίζεις !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικως, η πισω οψη ειναι η ΑΒ και η μπροστα η Γ

Ονοματιζω τις πλευρες με γραμματακια για να ξερω ποια ειναι τι.

 

Εν προκειμενω, η πισω οψη εχει ΟΛΗ παχος 24εκ, τοσο στα μπετα οσο και στα τουβλα. Το παχος της δοκου απο τον ξυλοτυπο ειναι 20εκ, οποτε πρακτικα ειναι αμονωτη, ενω η ΜΘ μου δινει 24εκ παχος τοιχου (με 7αρες γλωσσες, 6αρα μονωση και 2+2 σοβα), οποτε εξεταζοντας την πισω οψη ΑΒ, δε μπορω να αμφισβητησω (ασχετα με το αν ξερουμε οτι δεν εφαρμοστηκε η ΜΘ, καθαρα για νουμερα μιλαμε).

 

Παμε και στη μπροστα οψη, τη Γ που ειναι και μεγαλυτερη, με 2 συρομενα χωνευτα. Τη μελεταω σα μια επιφανεια, οποτε θα λαβω ενα ανηγμενο U.

Στο τμημα των συρομενων ειναι 30-32εκ παχος, τοσο σε δοκο οσο και σε τουβλο. Ειδα με τα ματια μου οτι τα τουβλα εκει τοπικα ειναι παντελως αμονωτα. Ομως ολη η τοιχοποιια της οψης Γ δεν ειναι 30εκ με συρομενα χωνευτα. Υπαρχει και τμημα της, οπως πισω, με 24εκ παχους, που συμφωνει με τη ΜΘ. Οποτε, απο τη στιγμη που μελεταω συνολικα την επιφανεια Γ, για τα τουβλα εχω ενα τμημα παντελως αμονωτο και αλλο ενα συμφωνο με ΜΘ. Πιο κοντα στην πραγματικοτητα ειναι αν θελω να παρω ανηγμενο U να λαβω αυτο της ελλιπους μονωσης για τα τουβλα της Γ.

 

Αναφορικα με τα μπετα και με δεδομενο οτι η μονωση προβλεφθηκε στην εσωτερικη παρεια της δοκου, ακριβως πανω απο τον 24αρη τοιχο υπαρχει 24αρα δοκος, οπως στην πισω πλευρα ΑΒ. Αμονωτα τα μπετα εκει τοπικα. Στο τμημα που χωνευεται το κουφωμα ομως, θεωρητικα θα μπορουσε να μονωσει τοπικα γιατι το παχος αυξανεται στα 32εκ. Οποτε με το παχος της ΜΘ βγαινω. Και επειδη μελεταω τα μπετα με ανηγμενο U για ολη την επιφανεια και εχω τμημα αμονωτο τελειως και τμηματα ενδεχομενως μονωμενα, ειναι πιο δικαιο να λαβω ελλιπως μονωμενα ολα τα μπετα της Γ.

 

Αν τα κουφωματα δεν ηταν χωνευτα μπροστα αλλα εξωτερικα συρομενα οπως πισω, τοτε θα επαιρνα τις παραδοχες της πισω οψης ΑΒ με αμονωτα μπετα και μονωμενα τουβλα. Ομως επειδη αυξανεται το παχος τοπικα μπροστα που θα μπορουσε να μονωσει τοπικα (ασχετα αν δεν το εκανε) κωλυομαι.

 

Κλιματικη ζωνη Γ ειμαι και το διαμερισμα ειναι αρχες δεκαετιας 1990.

 

Και να σκεφτεις οτι προτειναμε στην πελατισσα εξωτερικη θερμομονωση και δεν ηθελε, λεει γιατι ειναι ζεστο το σπιτι...  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Στα συρόμενα (μονωμένα ή αμόνωτα) θα πρέπει να θεωρήσεις ότι έχεις δρομικό τοίχο επιχρισμένο από τη μια πλευρά, εφόσον το διάκενο της τοιχοποιίας δεν είναι αεροστεγανό.

Το (τοπικό) πάχος της δοκού (= πάχος τοίχου) στα συρόμενα, οφείλεται στο ότι το εσωτερικό τούβλο (για να μην προκύψει δόντι) είναι σε επαφή με την εσωτερική παρειά της δοκού και φτάνει έως την οροφή. 

Επίσης, αν λάβεις υπόψιν ότι τα δυο συρόμενα θέλουν ελάχιστο πάχος 13 εκ. προκύπτει ότι η συγκεκριμένη τοιχοποιία είναι αμόνωτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την τοιχοποιια σε εκεινη την οψη την μελετησα συνολικα, οποτε επειδη σε καποια τμηματα μου εβγαινε το παχος και σε αλλα οχι, θεωρησα ελλιπη μονωση και προχωρησα ετσι.

Ετσι κι αλλιως θα γινει εξωτερικη θερμομονωση οποτε ολο το σπιτι θα αλλαξει.

 

Το προβλημα με την εξωτερικη θερμομονωση ειναι οτι στην πισω οψη που τα κουφωματα ειναι συρομενα εξωτερικα του τοιχου και οχι χωνευτα οπως μπροστα, δε θα χωρεσει η μονωση.

Οποτε η θα τοποθετηθει η ραγα πιο εξωτερικα για να συρεται κουφωμα και πατζουρι πανω στη μονωση ή απλα θα μπει ανοιγομενο κουφωμα!

Link to comment
Share on other sites

Με τόση εμπειρία (από δύσκολα και περίεργα) που έχεις θα πρέπει όχι μόνο να γίνεις μόνιμος χωρίς εξετάσεις, αλλά και να σε κάνουν ειδικό σύμβουλο στην ευεπεν...

Link to comment
Share on other sites

Στα συρόμενα (μονωμένα ή αμόνωτα) θα πρέπει να θεωρήσεις ότι έχεις δρομικό τοίχο επιχρισμένο από τη μια πλευρά, εφόσον το διάκενο της τοιχοποιίας δεν είναι αεροστεγανό.

δίκιο έχεις..αλλά ο πίνακας 3.4α σελ.47 της ΤΟΤΕΕ1 στις οπτοπλινθοδομές, έχει και δικέλυφη δρομική με ή χωρίς κλειστό διάκενο αέρα.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.