Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζουμε επακριβως το υλικο που χρησιμοποιηθηκε...

Ο πατερας μου, παλιος μηχανικος, μου ειπε πως πολλες φορες βαζανε και θριμματισμενα τουβλα για να πιασουν αυτο το παχος οποτε για τι θερμομονωτικη προστασια μιλαμε?

Επειδη εχει μια επιστρωση 10εκ αμφιβολου ποιοτητος?

Πληρως μονωμενη θα ηταν μια ταρατσα αν ειχε το μισο παχος σε μονωτικο υλικο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα επιθυμουσα τη συμβολη/συμβουλη σας σε ενα θεμα που πρωτη φορα μου συνεβη....

 

Εχω περιπτωση κτηριου αρχικως κατασκευασμενου το 1978 ως βιοτεχνικο χωρο, που εν ετει 2003 μετετραπη σε κατοικιες με Πολεοδομικη αδεια αλλαγης χρησης.

Η αδεια, λοιπον, αυτη, προεβλεπε και την καταθεση μελετης θερμομονωσης.

Δεν αναζητησα το φακελο στην Πολεοδομια ακομα, αν και με πληροφορησαν οτι εχει χαθει...

 

Οπως και να εχει, με δεδομενο φεροντα οργανισμο του 1978 (αλλα φεροντα οργανισμο για βιοτεχνικο χωρο και οχι για κατοικιες), κατασκευασμενο αμονωτο πληρως και τοιχοποιίες πλήρωσης του 2003, τι ακριβως να ακολουθησω στη μελετη θερμομονωσης?

 

Ο φεροντας οργανισμος ειναι αμονωτος, καθοτι κατασκευασθεις το 1978, ενω κατα δηλωση του εργολαβου δεν εγινε ουδεμια επεμβαση στον τομεα της θερμομονωσης, ενω οι τοιχοποιιες ειναι 23cm παχους, με τον εργολαβο να ισχυριζεται οτι ειναι ειτε μπλοκια ειτε διπλες γλωσσες....

 

Να θεωρησω αμονωτο ολο το κτηριο, αγνοωντας την υπαρξη μελετης θερμομονωσης?

Να την ακολουθησω πληρως κι ας ξερω οτι δεν εφαρμοστηκε?

Να θεωρησω μονωμενους τοιχους αλλα αμονωτο σκυροδεμα?

Να θεωρησω ελλιπως μονωμενους τοιχους και παντελως μονωμενο σκυροδεμα?

 

Σε ενα τμημα της κατασκευης που μετατρεπεται τωρα σε κατοικιες ή τι αλλο δεν ξερω, φαινεται εμφανως πως χρησιμοποιουν μπλοκια.

Επισυναπτω φωτογραφια.

Τι λετε να κανω?

post-47080-0-77421500-1352477810_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δες, με ένα 6αρι τούβλο, μόνωση 4 εκατ, 9αρι τούβλο και 2 εκατ. σοβά μέσα/έξω, τα πιάνεις τα 23 εκατοστά και ο τοίχος σαν δομικό στοιχείο, θα ήταν εντός των ορίων του Κ.Θ.Κ. άσχετα αν το συνολικό Um έβγαινε εκτός. Από την άλλη δεν έχεις τη μελέτη στα χέρια σου να ξέρεις τι προέβλεπε.

Για το φέροντα, επίσης δεν ξέρεις τι προέβλεπε.

Να το αποδείξεις πως είναι πλήρως αμόνωτο, μάλλον δεν μπορείς αν δεν έχεις στοιχεία. Ούτε και το ελλιπώς ή μερικά μονωμένο ή κάποια δομικά στοιχεία ναι και άλλα όχι.

Θα πρότεινα να πάρεις τα μέγιστα κατά Κ.Θ.Κ. και για τοίχους και για φέροντα οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα θα εβγαινε η θερμομονωση αν χρησιμοποιηθηκε 6αρα γλωσσα απο τη μια και 9αρα απο την αλλη.

Το οτι δε χρησιμοποιηθηκε ουδεποτε ειναι κατι που δεν αποδεικνυεται....

Δηλαδη θα πρεπει να αποδειξω οτι δεν μονωσανε τον ηδη υπαρχοντα φεροντα οργανισμο αλλα τον αφησανε γυμνο?

Αφου, ως επι το πλειστον, η θερμομονωση στους ξυλοτυπους μπαινει....

Το κακο σε αυτην την περιπτωση ειναι πως ολοι ξερουμε τι συνεβη αλλα κανεις μας δε μπορει να το αποδειξει.....

 

Κατω απο τον οροφο εχουμε παταρια-ΜΘΧ

Κι εκει να θεωρησω την πλακα μονωμενη?

Οτι δηλαδη σε υφισταμενη κατασκευη μονωσαν την πλακα απο κατω απο μονοι τους, παρα τη ρητη ομολογια του εργολαβου οτι δεν μονωσαν δομικα στοιχεια...?

Εκεινο προσανατολιζομαι να το θεωρησω αμονωτη πλακα προς ΜΘΧ με συντελεστη μοναδα

Link to comment
Share on other sites

Το κακο σε αυτην την περιπτωση ειναι πως ολοι ξερουμε τι συνεβη αλλα κανεις μας δε μπορει να το αποδειξει.....

Τα είπες όλα σε μια φράση.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε γιατί έχεις τέτοιους ενδιασμούς ?

σου φαίνεται να έχει εφαρμοστεί η κατατεθημένη θερμομόνωση στη πολεοδόμία ?

και τυφλό να ρωτήσεις, πάλι οχι θα σου πει

το ότι η ΤΟΤΕΕ 1 γράφει, οτι αν έχει κατατεθεί μελέτη θερμομόνωσης στη πολεοδόμία πρέπει να θεωρουμε οτι έχει εφαρμοστεί, αυτο το γράψανε τα ΛΑΜΟΓΙΑ μηχανικοί του ΤΕΕ (πολ. μηχανικοί και αρχιτέκτονες το απαρτίζουν) που συνέταξαν τις ΤΟΤΕΕ, για να μην τρέχουνε στα δικαστήρια τους πολ. μηχανικούς και αρχιτέκτονες για μη εφαρμογή ή για πλημμελή εφαρμογή αυτής στα κτήρια.

εγω προσωπικά σε όσα κτήρια (με οικ. άδεια απο το 1998) έχω κάνει ΠΕΑ (τα έχω βγάλει Δ και Ε), τα έχω βρει με ανεπαρκή ή καθόλου μόνωση (κυρίως κολώνες - δοκάρια)

το πιο πρόφατο (του 2009) που έκανα, είχε ανεπαρκη μόνωση τόσο στους τοίχους όσο και στα δοκάρια - κολώνες και για το μόνο δομικό στοιχείο που πήρα το Kmax ήταν το δάπεδο γιατί δεν μπορούσα να βγάλω άκρη, δεν είχα οπτική επαφή σε τομή και το έβγαλα ένα ωραιότατο Ε, μεγιά της (γυναίκας ήταν)

τώρα αν θες να πας με το γράμμα του νόμου, πάρε το Kmax να ξεμπερδέψεις

εγω πάντως δεν χαρίζω κάστανα

η απόφαση δική σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχει τη μελέτη. Κι αν για το φ.ο. μπορείς δια γυμνού οφθαλμού να αποφανθείς, για τους τοίχους δεν νομίζω πως ισχύει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Για το φεροντα οργανισμο μπορω να διαπιστωσω και μονος μου, με τη μεθοδο του χτυπηματος εξωτερικα και εσωτερικα.

Μπετο εξω, μπετο και μεσα...

Για την τοιχοποιια ομως τι να πω?

Τη Δευτερα θα παω να ψαξω τη μελετη θερμομονωσης μηπως και βρεθει τιποτα ενδιαφερον, μηπως, φερ ειπειναφησαν αμονωτα τα δομικα στοιχεια και μονωσαν παραπανω την τοιχοποιια με διπλη 6αρα γλωσσα μεσα εξω (λεμε τωρα)

Δε μπαινω και πολυ πολυ στη διαδικασια να θεσω υπο αμφισβητηση τη μελετη θερμομονωσης, ουτε αρχιζω να χτυπαω δεξια κι αριστερα τοιχους να δω πως ακουγονται...

Σιγουρα ειναι πιο αντικειμενικο να παρεις τα μεγιστα κατα ΚΘΚ και οχι τα νουμερα της μελετης γιατι και δεν εφαρμοστηκαν αλλα και ειναι ορισμενες φορες νουμερα που δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα (πχ θερμομονωτικο υλικο με λ=0,025 σε μελετη θερμομονωσης του 2000)

Συν τοις αλλοις, γλιτωνεις για τα μετα του 1999 κτηρια να κανεις την αναλυση σε φεροντα οργανισμο και τοιχοποιια, που ειναι μεγαλο μανικι...

Link to comment
Share on other sites

Να σας εκθεσω ορισμενα αποτελεσματα δοκιμων που εκανα?

 

Εχω το βασικο μου σεναριο που λεει να θεσω ΟΛΕΣ τις επιφανειες με τα μεγιστα κατα ΚΘΚ

Το επομενο ειναι να θεωρησω αμονωτα τα σκυροδεματα και τα μεγιστα κατα ΚΘΚ για τις τοιχοποιιες

Και το τελευταιο σεναριο ειναι να θεωρησω πληρως αμονωτο το κτηριο

 

Σημειωνω οτι ΟΛΕΣ τις επιφανειες τις θεωρησα εν επαφη με εξωτερικο αερα, αγνοωντας τη τζαμαρια πισω, ενω η πλακα δαπεδου που επαφιεται σε αερα παταριου θεωρηθηκε αμονωτη, με μοναδιαιο συντελεστη...

 

Ιδου τα αποτελεσματα

 

Και στις 3 περιπτωσεις προκυπτει Δ, στην 1η οριακα προς Γ, στη Δ καταμπινατο Δ και στην τριτη οριακα προς Ε

Σε επικοινωνια που ειχα με τους μελετητες, με διαβεβαιωσαν οτι η μελετη θερμομονωσης εγινε τυποις, επειδη απαιτουνταν, οτι πολλες τοιχοποιιες ειναι ηδη υφισταμενες απο το 1978, αρα αμονωτες και απλως συμπληρωθηκαν, αλλες γκρεμιστηκαν κι εγιναν εκ των υστερων με θερμομπλοκ, διαβεβαιωθηκα για πληρη απουσια φελιζολ λογω αυξησης κοστους, ενω μου συνεστησε να παρω συντελεστες για αμονωτο...

 

Παρολα ταυτα η μελετη θερμομονωσης συνεχιζει να υφισταται....

Και παρα τις πληροφοριες, δεν ξερω κατα ποσο θεωρουνται αδιαψευστα στοιχεια για να τη θεσω υπο αμφισβητηση, καθαρα λογω κανονισμων, οποτε πιθανοτατα θα το θεωρησω με τα μεγιστα του ΚΘΚ, οπως ανεφερε ο Πανος πιο πανω...

 

Καμια αλλη γνωμη?

post-47080-0-07990100-1352558906_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έπαιρνα...όλες τις επιφάνειες με τα μέγιστα κατά ΚΘΚ και αυτό επιεικώς. Αλλιώς θα θεωρούσα το κτίριο αμόνωτο.

Στη συνέχεια, θα αγνοούσα παντελώς την γυάλινη πρόσοψη, κοινώς όλες τις επιφάνειες προς εξωτερικό αέρα...

Είμαι σίγουρος πως το κτίριο είναι αμόνωτο, αλλά πως το δείχνεις?....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.