Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Μιλώντας πάντα για τα υφιστάμενα προ εφαρμογής του ΚΕνΑΚ, μάλλον μόνο από το πάχος της τοιχοποιίας και από παρατήρηση από τα συρόμενα (όσο και ό,τι μπορεί να δει κανείς).

Αλλιώς για θερμοκάμερες, θερμόμετρα και διερευνητικές τομές δεν το νομίζω πως θα διαθέσει κανείς ιδιοκτήτης το απαιτούμενο extra ποσό για ανάλυση. Εκτός βέβαια από τίποτα ξενοδοχεία, συγκροτήματα γραφείων κλπ που οι ιδιοκτήτες θέλουν πράγματι να μειώσουν το λειτουργικό κόστος οπότε και θα προχωρήσουν σε εκτεταμένες επεμβάσεις (όχι μόνο στο κέλυφος).

 

Να πω τη γνώμη μου σχετικά με αυτό το "Σε περίπτωση που υπάρχει μελέτη θερμομόνωσης, υπογεγραμμένη από μηχανικό και κατατεθειμένη σε διεύθυνση πολεοδομίας και η εφαρμογή της δεν τίθεται εμφανώς υπό αμφισβήτηση, ο ενεργειακός επιθεωρητής είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τη μελέτη και να λάβει ως δεδομένες τις τιμές των συντελεστών θερμοπερατότητας U (ή k του Κ.Θ.Κ) της μελέτης" καθώς και το ότι όταν έχει απωλεσθεί η μελέτη θερμομόνωσης, αλλά ωστόσο φαίνεται από την οικ. άδεια ότι υποβλήθηκε τέτοια μελέτη και (πάλι) δεν συντρέχει εμφανής λόγος αμφισβήτησής της εφαρμογής της.

 

Νομίζω πως και οι δύο αυτές παράγραφοι, μπήκαν στο κείμενο προκειμένου να μην τρέχουμε όλοι στα δικαστήρια με αλληλοκατηγορίες. Επιθεωρητές μηχανικοί, επιβλέποντες μηχανικοί, κατασκευαστές, ιδιoκτήτες κλπ.

Αν δεν εφαρμόσει κανείς τις προτεινόμενες μεθόδους ελέγχου με όργανα ή διερευνητικές τομές, δεν νομίζω πως μπορεί να πει και να αποδείξει ότι όντως εφαρμόστηκε (και μάλιστα καθ' όλα) η μελέτη θερμομόνωσης σύμφωνα με τον Κ.Θ.Κ. Μπορεί να έχει εφαρμοστεί αλλά μερικώς. Άντε έλεγξε π.χ. αν έχουν τοποθετηθεί 6cm DOW που έλεγε η μελέτη, στην οροφή. Και είναι τέτοιο υλικό αυτό που έχει τοποθετηθεί ή άλλο;

 

Έρχεται λοιπόν εκείνο το "εμφανώς" και λέει πλαγίως "μην την πολυψάχνεται". Μέτρα π.χ. το πάχος του τοίχου κι αν το βρείς 22cm ενώ από τη μελέτη το περίμενες 25cm, κάνε το γαργάρα και πες ότι εφαρμόστηκε πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου ήρθε ένα email (φαντάζομαι και σε άλλους επιθεωρητές) με φορητά όργανα μέτρησης του U. Κόστος περίπου στα 750 ευρώ.

Ξέρετε εάν είναι αξιόπιστα; Όχι να μου βγάζει απόλυτη ακρίβεια, αλλά τουλάχιστον να βγάζει +- 0,05

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, σε μια επιθεώρηση έχω πάχος τοιχοποιίας 20 cm. Σε ποία κατηγορία μπορώ να τη κατατάξω Μπατική/Δικέλιφη ή Δρομική (βάσει πίνακα 3.4α). Φαντάζομαι η πρώτη πρέπει να έχει μεγαλύτερο πάχος στοιχείου..Υπάρχουν ενδεικτικές τιμές και για τις δύο;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για να μην ανοιγω νεο topic, αναβιωνω αυτο το παλιο...

Εξαιρετικα ενδιαφερουσα η τοποθετηση του συναδελφου panos vicious πιο πανω αναφορικα με την εφαρμογη της μελετης θερμομονωσης...

Μου παρουσιαστηκαν κι εμενα περιπτωσεις οπου μελετηθηκαν ας πουμε 9εκ μονωτικου υλικου, με συνολικο παχος τοιχου 30εκ και μετρωντας το μου εβγαινε 24εκ

Προφανως δεν εφαρμοστηκε η μελετη...

 

Σκεφτομουν κατα ποσο βασιμο θα ειναι να θεσω σε αμφισβητηση τη μελετη θερμομονωσης και να παρω τους μειωμενους συντελεστες ή να παρω τα μεγιστα κατα ΚΘΚ απλως, αγνοωντας τα νουμερα της μελετης που ειναι περα για περα πλασματικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Που μπορώ να κατεβάσω τον Κ.Θ.Κ.? Έχει διάφορες κατηγορίες χρονικές? Ευχαριστώ.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Τα κτίρια χωρίς στοιχεία νομιμότητας, οπότε και χωρίς βεβαιωμένη χρονολογία κατασκευής, πως τα αντιμετωπίζουμε κατά την ενεργειακή επιθεώρηση όσον αφορά τη θερμομόνωσή τους;

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος κειμένου που απαντά σε μήνυμα που διαγράφηκε
Link to comment
Share on other sites

Προφανως ανευ...

Αφου η ΤΟΤΕΕ ειναι σαφης...

Ακολουθειται η μελετη θερμομονωσης ή οι μεγιστοι συντελεστες κατα ΚΘΚ αν υπαρχουν εμφανη στοιχεια καταθεσης μελετης θερμομονωσης, ακομα κι αν η ιδια η μελετη εχει απωλεσθει...

Τωρα αν εχω ενα αυθαιρετο μετα 80 αλλα ειναι αυθαιρετο, τι θερμομονωση να του βαλω?

Πληρως αμονωτο...

 

Εκτος κι αν κανεις καμια τρυπα με τρυπανι ή υπαρχουν εμφανεις διαμπερεις οπες που μπορεις να καταλαβεις οτι εχει τοποθετηθει θερμομνωτικο υλικο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.