Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμφανές σκυρόδεμα


sundance

Recommended Posts

υπαρχει καποια τεχνικη να πετυχουμε το οπτικο αποτελεσμα εμφανους σκυροδεματος σε κανονικη τοιχοποιια ή αλλου ειδους τοιχοπληρωσης?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Να φαίνεται κανονική τοιχοποιία από διάτρητους οπτόπλινθους σαν να έχει γίνει από σκυρόδεμα ή μήπως ακριβώς το αντίθετο

 

Αν εννοείς το δεύτερο, μήπως θα βοηθούσαν τα καλούπια που έχουν οι εταιρίες που φτιάχνουν σταμπωτά δάπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το ζητούμενο είναι ένας τοίχος οπτοπλινθοδομής (ή ό,τι άλλο) να ''δείχνει'' από μπετόν (με εμφανείς τους αρμούς ξυλοτύπου). Δοκίμασε τσιμεντοσανίδες (knauf, aquapanel τα πρώτα που μου'ρχονται στο μυαλό) - δεν μου έχει τύχει αλλά ενδέχεται κάποια εταιρία να παρέχει τσιμεντοσανίδες με επεξεργασμένη επιφάνεια. Αν όχι μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις με τέτοιο κάνναβο που να αντιστοιχεί σε μεταλλότυπο (πιο ''κυριλέ'' αντιμετώπιση).

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά δεν μπορεί να πετύχεις απομίμηση εμφανούς σκυροδέματο; με κάτι άλλο. μπορείς όμως να κάνεις κανένα κόλπο και να μοιάζει

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν θέλεις να κρύψεις τα μερεμέτια (επισκεύες αδόνιστου σκυρόδεματος) σε εμφανές μπετόν ένα καλό κόλπο της πιάτσας είναι να περάσεις όλο το τοιχείο με ένα ρόλο με αραιωμένο επισκευαστικό τσιμέντο. Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται άμα μετά πάς να το βάψεις αυτό το πράγμα :oops:

Δοκιμάσε να σοβαντίσεις τους τοίχους, βάλε κάτι σαν οδηγό για να κάνεις δήθεν αρμούς μεταλλότυπου, και μετά παίξε με μίξεις χρωμάτων ή κάτι σαν αυτό που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

χτιζω μια μονοκατοικια και θα ηθελα να με βοηθησει καποιος σχετικα με το εμφανη μπετον..... χρειαζεται καποιος συγκεκριμενος τροπος παρασκευης η απλα να ειναι τα καλοθυπια πολυ καλα;; επισης εχω δει εμφανη μπετον σε δαπεδα... αυο παλι το δευτερο πως επιτυγχανεται;; απαιτει καποια ειδικη επεξεργασια;; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

To εμφανές σκυρόδεμα επιτυγχάνεται συνήθως με καινούργια ή λίγων χρήσεων μπετοφόρμ ή μπετοφίλμ και πολύ προσεκτική δουλειά από πλευράς καλουπατζή. Επίσης είθισται να τοποθετούνται φαλτσόπηχες στις ακμές για καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Οσον αφορά στα δάπεδα, μάλλον εννοείς τα βιομηχανικά δάπεδα στα οποία γίνεται επεξεργασία από τη σκυροδέτηση έως τη σκλήρυνση του σκυροδέματος με ελικοπτέρωση και χαλαζιακή άμμο. Καλό γαι οικονομικό αποτέλεσμα, όχι όμως για όλες τις χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.