Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύσεις α λα ... ημιυπαίθριους και για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Σε τέτοιες περιπτώσεις... δεν κατάλαβα ποτέ τί γίνεται...

Δηλαδή, μια τέτοια - σαφώς σωστή και τεκμηριωμένη - αντίδραση, δεν μπορεί με μια απλή διαδικασία ασφαλιστικών μέτρων να μπλοκάρει τη ψήφιση του νόμου;;;

Δεν μπορεί, θα έχει κάποιο νόημα αλλιώς γιατί να μπήκε σε έξοδα ο άνθρωπος;;;

Link to comment
Share on other sites

John-Alex

 

Αν εσυ περιμενεις με τα 300Ε να κινηθεις... τι να πω...

 

Terry καταρχήν δεν αναφέρω πουθενά αμοιβή 300 € αν θέλεις διάβασε καλύτερα το άρθρο του συνδέσμου.

Αν έχεις παρατηρήσει και παλιότερες αναφορές μου στο θέμα των μεταβιβάσεων θα έβλεπες ότι δεν αποσκοπώ στα 300 €

<<Συμφωνώ και εγώ στο να υπάρξει μία κατώτατη αμοιβή δεν νομίζω να υπάρχουν συνάδελφοι που να θέλουν να κάνουν τη δουλειά που απαιτείται για μια νομιμοποίηση και να αναλάβουν τις όποιες ευθύνες για 100 και 200 €. Θα πρέπιει όμως κάποια στιγμή και ο σύλογός μας να κινηθεί σωστά διασφαλίζοντας τα συμφέροντά τα δικά μας και όχι τα κρατικά. Ας πάρει μία τετοια απόφαση το Τ.Ε.Ε ορίζοντας μια ελάχιστη αμοιβή όπως θα προέκυπτε μέχρι πρότινος και από εκεί και πέρα αν θέλει κάποιος ας κάνει και μία έκτωση επ΄αυτής στα πλαίσια που ίσχυε και μέχρι τώρα, γιατί δεν νομίζω να σκοτώσει ο οποιοσδήποτε τη δουλειά του. Αν πάλι το κάνει κακως του κεφαλιού του.

 

Υ.Γ θα ήθελα ναθίξω και το θέμα της αμοιβής για την υπεύθυνη δήλωση που θα ζητάνε για την πώληση ενός ακινήτου κ.ο.κ. προτίνω να είναι μια αμοιβή αντίστοιχη των συμβολαιογράφων δηλαδή ποσοστό βάση αντικειμενικής αξίας.

το ξέρω ότι είναι λίγο νωρίς για αυτό αλλά καλύτερα να πάρουμε από τώρα την κατάσταση στα χέρια μας και όχι να βρεθούμε πάλι προ τετελεσμένων γεγονότων.>>

 

Σε περίπτωση που δεν το είχες διάβασει (διάλογος για τις αμοιβές του νέου νόμου, σελίδα 2 1/8/2011)

Link to comment
Share on other sites

Μια διεκρύνιση μόνο. Το ΤΕΕ δεν είναι ο σύλλογός μας. Το ΤΕΕ δεν υπάρχει για να διασφαλίζει τα συμφέροντά μας. Κακώς εμπλέκουμε το ΤΕΕ στα συντεχνιακά θέματα.

Άλλη είναι η δουλειά του.

Ο ΣΠΜΕ είναι ο σύλλογός μας και αντίστοιχα για τις άλλες ειδικότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωνεσαι για την Υ/Δ/....

Αλλα για την αυτοψια που θα κανεις και θα τους ελεγχους βασει σχεδιων ΟΑ....

Link to comment
Share on other sites

terry λεω για την Υ/Δ που υπογραφουμε τοσα χρονια ΤΣΑΜΠΑ....οταν ειναι για ρευματοδοτηση.....γιαυτο λεω ρητορικη ερωτηση....

 

εγω τοχω παρει αποφαση σαν συλλογος μηχναικος τεε-σπμχ ειμαστε για τα μπαζα....ζητελυω αφορητα δικηγορους και υδραυλικους......οι δικηγοροι για 3843 μου τηλ και με ρωταγαν διαφορα....αν εγω παρω τηλ θα μου πουν περνα απο το γραφειο να σου απαντησω να παρουν και το 100αρικακι....

 

 

συμπληρωση....ποσο περνουμε για την δηλωση για ανελκυστηρα οτι τα τοιχωματα ειναι απο Ω/Σ ?

 

γενικα ποσα χαρτια υπογραφουμε ΤΣΑΜΠΑ ταχει μετρησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Μα την ΥΔ που λες την υπογραφει ο επιβλεπων μηχανικος..

Ο οποιος επεβλεψε την εφαρμογη των μελετων..

Και πληρωθηκε (???) για την επιβλεψη αυτη....

Link to comment
Share on other sites

Faethon 11 ,

από όσο έχω καταλάβει και απ'ότ,ι λέει εδώ http://www.tee.gr/teeassoc/central/role.htm το ΤΕΕ φροντίζει για την απασχόληση, την κοινωνική ασφάλιση, την προαγωγή και προστασία του κύρους των μελών του, την επιστημονική πρόοδο, ενημέρωση, επιμόρφωση και συνεχιζόμενη εκπαίδευσή τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαστε υποχρεωμενοι γιατι με τα λεφτα της επιβλεψης βαση αδειας καιμε 35 ευρω μεροκαματο να πας δεν βγαινε σωστη επιβλεψη.....

 

και εγω ξερω οτι στην αγορα ισχυει οτι ανεβαινει το ρισκο ανεβαινει και η ταριφα...

 

δλδ ολες αυτες οι Υ/Δ πουχουν γινει ταχαν κανει σωστα στις οικοδομες και το υπογραψαν το χαρτι?

Link to comment
Share on other sites

δλδ ολες αυτες οι Υ/Δ πουχουν γινει ταχαν κανει σωστα στις οικοδομες και το υπογραψαν το χαρτι?

 

Εσυ τι λες???

Γτ δεν τσεκαρει (για στατιστικους λογους ) η πολεοδομια ονοματα μηχανικων που εδωσαν Υ/Δ και μηχανικων που υπεβαλλαν Τ.Ε. τακτοποιησης??

Επισης να τσεκαρει αν ταυτιζονται και οι οικοδομες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.