Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!


engineer84

Recommended Posts

συναδελφε ανοιξες αλλου θεμα πως σε προσφερουν δουλεια σε εταιρεια αλλα σου φαινονται λιγα τα λεφτα και το σκεφτεσαι ,εδω εισαι ετοιμος να μπεις στο λιμενικο .......

τελικα τι ισχυει;;;;

 

μαλλον μυθος η ανεργια των νεων τελικα ......απλως εχουν πολλες επιλογες και δεν μπορουν να διαλεξουν δουλεια.....

Συνάδελφε ανεργία δεν υπάρχει.

Εχω επιλογές

--- δουλειά για 750

--- δημοσιο με ασεπ για καθηγητης

--- λιμενικο με εξετασεις

--- δουλεια σε τραπεζα πωλητη / πωλητη φωτοβολταικων

κτλ

 

Το θεμα ειναι οτι εγώ έχω κάποια κριτήρια τα οποία ειναι τα εξής:

 

α) Ειμαι 27 , με 0 προυπηρεσια και χωρις να ξερω τιποτα πρακτικο.

Πρωτο μισθο Οκ ας δεχτω 1000 για το

πρωτο εξαμηνο. Ομως μετα απο 2 χρονια θελω να γινει αυτο 1500 ή

1800... Στην Ελλαδα δε βλεπω προοπτικη για κατι τετοιο.... Ολοι οι

μηχανικοι παιρνουν 1200 - 1400 το πολυ... Και λιωνουν ολη μερα..

 

α1) Δε βλεπω προοπτικη στα φωτοβολταικα. Ειναι μια φουσκα που σε 2-3

χρονια ολοι λενε οτι θα ξεφουσκωσει. Αρα γιατι να ασχοληθω με κατι που

σε 3 χρονια θα σταματησει να υπαρχει;

 

α2) Στα αιολιικα τα πραγματα ειναι ζορικα. Αντιδρασεις πολλες, μια δυο εταιριες θα κανουν αιολικα

 

α3) Βιομαζα γεωθερμια θα παρει πολλα χρονια...

 

α4) ηλεκτρομηχανολογικες μελετες και κλιματισμου. Ρε παιδια, εδω υπαρχει απειρος ανταγωνισμος . Και πιστευω οτι θα ειναι δουλεια για 1000-1200 το πολυ ευρω...

 

β) Το επαγγελμα μας εχει ρισκο και για την σωματικη υγεια. Αφενος ειναι το στρες. Αλλα οκ ας το αφησουμε. Επειτα ειναι το αυτοκινητο. Ταξιδια εκτος αττικης, εντος αττικης κτλ, σε μια Ελλαδα που καθε ετος εχει 3000 θυματα τροχαιων και πολλους ακομα αναπηρους τροχαιων... Δηλαδη με καθημερινη χρηση αυτοκινητου, πλεον γινεσαι εκ των βασικων υποψηφιων να σκοτωθεις ή να μεινεις παραλυτος... Επομενως καλυτερα δεν ειναι μια δουλεια γραφειου οπου θα εχεις το air condition σου, το καφεδακι σου και θα εισαι χαλαρος ; και δε θα εχεις και χρηση αυτοκινητου ;

 

γ) Το επαγγελμα του μηχανικου θα εχει παντα δουλεια. Αυτο ευτυχως ειναι το καλο. Αλλα υπαρχει και ενα κακο.. Για να παρεις απο 1300- 1400 και πανω, θα πρεπει ειτε να δουλευεις ολη μερα ειτε να δουλευεις σε μεγαλες εταιριες τυπου ελπε... οπου μπαινεις με μεσο... με συγγενη κτλ...

κοινως , εισαι καταδικασμενος μια ζωη να παιρνεις 1300 ευρω αντε 1400 ευρω..

 

Αρα :

 

ΕΠΙΛΟΓΗ.1 : Δημοσιο οπου θα παιρνεις ιδια λεφτα με λιγοτερο κοπο.

ΕΠΙΛΟΓΗ.2 : Εξωτερικο για μαστερ. . . Ωστε μετα απο το μαστερ να βρεις

μια δουλεια μεσω του πανεπιστημιου. Οκ εκει σκας 30 000 ευρω minimum

και μετα βρισκεις μαι δουλεια με 30 000 ετησιο μισθο περιπου πρωτο μισθο

αγγλιας.

Αλλα, θα εισαι εκτος ελλαδος.. σε μια χωρα συννεφιασμενη, με ανθρωπους

αλλης νοοτροπιας...

 

Τι θέλω (οπως και οι πιο πολλοι νεοι μηχανικοι)

α. Δουλεια 8.30 - 16,30. Να ειναι σε γραφειο. Οχι χρηση αυτοκινητου.

β. Σπιτι στις 17,00 πες

γ. Ξεχνας τα της δουλειας . Δεν διαβαζεις σπιτι για τη δουλεια. Ο,τι ειναι να

το μαθεις το μαθαινεις στη δουλεια. Μετα δεν ανοιγεις βιβλιο.

δ. 18.00 - 22.00 βολτιτσα , σινεμα με γκομενακι ή παρτυ.

ε. 22.00-02.00 αν ειναι παρασκευη: παρτακι, κλαμπιγκ ή μπουζουκια.

στ. Σ/κ off

ζ. διακοπες: 3 μηνες το χρονο.

η. μονιμοτητα. Δε σε διωχνει κανενας

θ. σιγουρες προοπτικες. Σιγουρο πλανο προαγωγης. Δλδ να ξερεις οτι

σε 2 χρονια θα εισαι ΤΑΔΕ.

 

@ engineer84 μπορώ να σε ρωτήσω κάτι? Από που είσαι? Που μένεις? Μένεις μόνος?

Έχεις πιάσει ποτέ δουλειά? Έχεις πάει ποτέ σε οικοδομή? Τι @@ λες? Είσαι 27 χρονών (ένα χρόνο μικρότερος από μένα) και το μόνο που σκέφτεσαι είναι η καλοπέραση σου...ΕΛΕΟΣ!! Τι χειρότερο για μία χώρα που έχει βαλτώσει, οι νέοι της να σκέφτονται έτσι?

Γεια σου αδερφε. Οχι δεν εχω καμια σχεση με οικοδομες φιλε μου. Εσυ που εισαι νεος πως σκεφτεσαι δλδ; Εισαι ικανοποιημενος με το μισθο;

 

Αληθεια τι μισθο παιρνεις και ποσες ωρες δουλευεις;

Link to comment
Share on other sites

engineer84 αφού δεν έχεις εμπειρία πάνε και δούλεψε για την εμπειρία. Δεν λέω να μην πληρώνεσαι αλλά πάνε κάπου που θα πληρώνεσαι λιγότερα από τις απαιτήσεις σου, τις οποίες τις βρίσκω ανεβασμένες. Μετά από κάνα 6μηνο -και λίγο βάζω- θα δεις πως κινείται η αγορά και αυτό θα σου κάνει καλό. Θα αναθεωρήσεις σίγουρα κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΈΣ:

 

δηλαδή ρε παιδιά εκ των πραγμάτων τώρα...

 

θέλετε να μου πείτε πέρα από την πλακα τώρα...και στη φάση τις ΑΝΕΡΓΊΑΣ που όλοι βιώνουμε.....

 

ότι αν είχατε ΔΌΝΤΙ κάπου έστω λιμενικό, μιας που το αναφέρουμε, στο δημόσιο ή κάπου με πολύ καλά λεφτά θα το σκεφτόσασταν?

 

Και πείτε ότι την θέση την είχατε ΑΝ’ΓΚΗ είχατε ΑΝ’ΓΚΗ τα ΛΕΦΤ’, ο πατέρας σας και οι μητέρα σας ήταν ΝΕΡΓΟΙ και τα ΔΑΝΕΙΑ ΤΡΈΧΑΝΕ

 

και είχατε μπάρμπα στο λιμενικό που θα μπορούσε πολύ άνετα να σας χώσει.

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

(συνεχεια )

 

θα λέγατε όχι δηλαδή?????

 

μην τρελαθούμε ρε παιδιά, κακά τα ψέμματα τα λεφτά θα σας γλύκαιναν όλους εσάς που

 

το παίζεται και καλά υπεράνω....

 

αφήστε τα σάπια αν έχεις ανάγκη θα τα κανεις ΌΛΑ!!!!!!!

 

ΚΙ ΑΝ ΣΑΣ ΤΎΧΕΙ ΤΈΤΟΙΑ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΠΕΊΤΕ ΌΧΙ ΓΡ’ΨΤΕ ΜΟΥ

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπεις μια τεράστια διαφορά σε αυτο που περιγράφεις και στην πριγκιπέσσα-engineer?

 

χαχαχα, μαρίκα!

Να σου πω, είναι τόσο τραβηγμένα όσα λέω;

 

Δηλαδή για να θες δημόσιο χρειάζεται να έχεις φτάσει στην υπερβολικη κατάσταση που περιγράφει η Ηρώ;

 

 

Ειπες πριν κατι.

Χρειαζεται να εισαι μηχανικος Οκ, εχω πτυχιο. Αυτο με καθιστα μηχανικο.

Θελω να πληρωνομαι και να ζω αξιοπρεπως..

 

Έχεις δει τα χέρια ψαρά engineer84?

Τις ρυτίδες στο ηλιοκαμένο πρόσωπο του?

Ναι ειναι απο την ηλικια φιλε μου. Δεν ειναι απο το αγχος. Ο ψαρας δεν εχει αγχος. Δουλευει πχ 8 ωρες , μετα παει στο καφενειο ή παιζει με τα παιδια του ξερωγω.

 

Είσαι άντρας και ο καλός θεούλης η' η μητέρα φύση,όπως θες πάρε το, σου έδωσαν δύναμη,εκμεταλεύσου την και νιώσε μικρός ,νιώσε το δέος μπροστά σε αυτό που εσύ σχεδίασες,η επέβλεψες η΄' σκέφτηκες η' το σημαντικότερο ονειρεύτηκες!

Οκ - ρομαντικα τα λες. Αλλα στο τελος ειναι τι λεφτο θα παει στην τσεπη . Δηλαδη εσυ περιγραφεις μια κατασταση οπου το νοημα της ζωης και η ευχαριστηση ειναι το αποτελεσμα απο τη δουλεια , σωστα;

Εισαι σιγουρος οτι αυτο ειναι το νοημα της ζωης ; Η ευχαριστηση απο τη δουλεια ;

Εγω πιστευω οτι το νοημα της ζωης κρυβεται εκτος δουλειας. Δηλαδη στα χομπυ που κανεις εκτος δουλειας. Στα παιδια που μεγαλωνεις. Στις βολτες που κανεις και χαμογελας .

Εντος δουλειας δε βλεπω νοημα ζωης. Αν μπορουσα, δε θα δουλευα ποτε .

Και αν αγαπάς την χώρα σου όπως λές και και εσύ και κάποιοι άλλοι με παρόμοιες ιδέες εδώ, να κοιτάξετε να πάρετε τα πόδια σας και όχι μια καρέκλα.

Αν αγαπω τη χωρα να παω να δουλεψω για 1000 ευρω και να ερχομαι τσιμα τσιμα;

Αν αγαπω τη χωρα να μην κοιταξω την καλοπεραση μου; γιατι οχι; Αφου εξω υπαρχει ανεργια και εκμεταλευση.

Τι μου προσεφερε η χωρα για να πω οτι την αγαπω;

 

Ανεργια μου προσεφερε. Τιποτα αλλο.

 

Μου κάνει εντύπωση που ακούω αυτά τα ποσά .Περιμένουμε ως πρώτο μισθό να μας δώσουν 1500 ευρώ !

Δεν πρόκειται να το κάνει διότι ακόμα δεν έχει αποδείξει τίποτα επάνω στην δουλειά του .

Τα ποσά που ακούω και ειδικά τα 3000 σε οχτώ χρόνια όπως αναφέρθηκε ενημερωτικά να πω πως τα παίρνει ένας ΔΥ μηχανικός στην ΔΕΗ έπειτα από 25 χρόνια προϋπηρεσίας .

 

Ευκλείδη - μια ερώτηση αδερφέ.

 

Λοιπόν ήρθαμε στο διαταύτα:

 

Ας παίρνω και 500 ευρώ για τους πρώτους 3 μήνες . Δε με νοιάζει!

Αρκεί να ξέρω ότι υπάρχει προοπτική κάποτε να παίρνω ενα μισθό > 1500 ευρώ.

 

Ο λόγος που δεν πάω να δουλέψω με 750 ειναι γιατί - πιστεύω ότι και μετά από 15 χρόνια πάλι στα 1200 θα είμαι με 1500.

Κατάλαβες;

Αν έβλεπα ότι υπάρχει προοπτικη , ευχαρίστως να ξεκινούσα με 100 ευρώ το μήνα.

Ναι - θα έφτυνα αίμα . Αρκεί να πίστευα ότι υπάρχει προοπτική να ζήσω αξιοπρεπώς.

Αλλά βλέπω τους μηχανικούς στα 35 με 40 τους να κλαίγονται , και λέω: γιατί να προσπαθήσω; πιο το κινητρο;

το 1200ρι στα 50 μου; ε όχι...

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Ηρώ, δε λέμε να μην πάει στο Λιμενικό, απλά οι συνάδελφοι κρίνουν τη στάση "πάω δημόσιο να κάθομαι". Αν μπορέσει να μπει , με το καλό και μπράβο του. Έτσι και αλλιώς κάποιος θα πάει σε αυτή τη θέση.

 

Η νοοτροπία παω να βολευτώ και να κάθομαι σε βάρος των άλλων συμπολιτών κάπως μας ξενίζει. Ο συνάδελφος φυσικά μπορεί να είναι παράδειγμα προς μίμηση και να τα λέει αυτά τώρα μόνο και μονό για να χρυσώσει το χάπι.

 

Βέβαια οι απαιτήσεις που εχει προσωπικά μου φαίνονται σχεδόν ανέφικτες για θέση υπαλλήλου αλλα ποτέ δε ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτά που λέει ο Κοσμάς .

Αλλά ρωτάω τα εξής .

Ποιός σου εξασφαλίζει την μονιμότητα σε αυτήν την κατάσταση που είναι σήμερα η χώρα ?

Ποιός σου εξασφαλίζει ότι θα παίρνεις τα χρήματα που επιζητάς από την στιγμή που γίνονται περικοπές σε όλο τον δημόσιο τομέα ?

Πως μπορείς να είσαι σίγουρος για όλα αυτά σε μια χώρα που την κυβερνάνε και την ταΐζουν ξένοι , που οι περισσότεροι ζούνε καθημερινά με την πίεση των μέτρων λιτότητας ?

Δεν τους αγγίζουν όλα αυτά τα μέτρα στο λιμενικό ?

Αυτοί ζούνε εκτός της χώρας και δεν επηρεάζονται από όλα αυτά που συμβαίνουν ?

Link to comment
Share on other sites

kai pali kale mou kosma

 

esena mporei na s exei volepsei kapoios px o mpampas sou stin etaireia sas

 

( den 3erw ti kai pws an exeis patera i' mitera i' theia mixaniko)

 

alla file mou oloi mas NA PERNAME KALA DEN THELOUME????

 

pes mou an esu den thes na pernas kala??

 

ki ase ton allon sto dhmosio na einai kai na pernaei kala me ton tropo tou/////

 

me geia tou me xara tou!!!!

 

and for the record kale mou kosma

 

eimai kata tou dhmosiou kai ton prohgoumeno mhna arnhthika SIGOURH THESH STO LIMENIKO giati eipa sto afentiko mou pou tha me voleve oti den goustarw ta volemata...

i nootropia tou dhmosiou den m aresei etsi akrivws tou eipa, den ithele na doulevw 2h douleia se kafe gia na ta vgalw pera file kosma, alla egw kai pali tou eipa oxi, sigouri thesi sto limeniko.. den to exw metaniwsei apla OLOI STA LOGIA EIMASTE MANOULES

GIA NA SE DW STHN PRAKSH ESY THA ELEGES OXI DHLADH se kairo krisis kai pes oti emenes monos sou kai den eixes goneis na se sintiroun apla eixes auton ton mparmpa sto limeniko pou tha sou eixe sigouri ti thsoula sou zesti zesti me ta leftoudakia sou kathe mina??? asxima tha sou epefte e???????

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.