Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!


engineer84

Recommended Posts

Φιλε μου, γιατί είσαι τόσο σίγουρος για τις προβλέψεις σου;

 

Εισαι σιγουρος για αρνητικες προβλεψεις.

 

Και που ξερεις αν εγω την βρισκω στο νησι.

 

Παντως το νησι το προτιμω απο το Λονδινο. Προτιμω την Ελληνικη γη απο

την ξένη. Ειδικα ανοιξη και καλοκαιρι, το νησακι, ειναι μουρλια...

 

 

 

-----

 

γνωστος στα 36 του, μπηκε με ασεπ πληροφορικαριος καθηγητης σε λυκειο. αποφοιτος εμπ.

 

Ε , και τελικα τι εκανε; 1300 ευρω παιρνει το μηνα, και κανει και ιδιαιτερα και βγαζει 1600 το μηνα περιπου μαζι με κατι ενοικια. Not bad.

Το κορυφαιο ειναι ομως οτι καθε πσκ ειναι σε "και μετα;"Καθηγητης ειναι και διδασκει τα.. windows millenium... ο,τι ναναι δλδ...

15 ωρες τη βδομαδα και δινει τα θεματα στα παιδια.. δλδ απλα κανει τη ζωη του...

 

Θα μου πεις.. δε μεγαλουργησε.. δεν εγινε επιχειρηματιας...

αλλα υπαρχει ενα ανεκδοτο...

 

Ρωτησε ενας επιχειρηματιας εναν ψαρα και του λεει

"Μα αλα εσυ εισαι ψαρας, δεν πας να σπουδασεις για να βγαζεις πιο πολλα λεφτα; "

"και μετα;" απανταει ο ψαρας

- " να αγορασεις ενα μεγαλυτερο σπιτι, να κανεις μια επενδυση, ενα ψαροκαικο..."

-" και γιατι να κανω αυτες τις επενδυσεις;"

-" για να βγαζεις πιο πολλα λεφτα, για να γινεις ο νουμερο ενα ψαρας, μια μεγαλη επιχειρηση στο νησι"

"και μετα;" ρωταει ο ψαρας...

 

"μετα, να αναπτυχθεις παραπανω, να αγορασεις καραβια μεγαλα, να συνεργαστεις με εταιριες κολοσσους, να γινεις μια μεγαλη εταιρια στα βαλκανια.."

"και μετα;"

 

"μετα, να αποκτησεις επιρροη σε πολιτικους παραγοντες, να σε αναφερουν τα μμε.. να εχεις εκατομμυρια .."

 

"και μετα;"

" μετα, να αποκτησεις και αλλες επιχειρησεις, να γινεις μια πανευρωπαικη ή και παγκοσμια εταιρια, να εισαι πολυεθνικη.."

"και μετα;"

 

" μετα.. θα κανεις τη ζωη σου.. θα εχεις τα παντα, και θα μπορεις να καθεσαι και να απολαμβανεις.."

 

"Μα αυτο κανω τωρα... Απολαμβανω τη φυση και εχω πολυ ελευθερο χρονο" απαντησε ο ψαρας αφοπλιστικα...

 

Αυτό είναι μια σύγχρονη βερσιόν του ανέκδοτου του Κιννέα (αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος της Ελληνιστικής εποχής, εποχή παρακμής του Ελληνικού πνεύματος). Προσωπικά το να κάθομαι σε μια βεράντα και να απολαμβάνω ισοδυναμεί με κατάθλιψη για εμένα. Μου αρέσει να είμαι δραστήριος και να δημιουργώ. Η απόλαυση των κόπων είναι μια ευχάριστη παρενέργεια της εργασίας και σαν κάθε ευτυχία είναι στιγμιαία, αποσπασματική και απροσδόκητη.

Χαίρομαι πάντως που με τον κυνισμό σου δίνεις θέματα προς συζήτηση.

 

Να συμπληρώσω ότι και στο διάστημα που ήμουν συμβασιούχος έφευγα από την υπηρεσία στις 12.00 και πήγαινα να δουλέψω σε μια ιδιωτική εταιρία!

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις ραμμενη στη στολή μια προπελα (σηματακι). Ολα θα ξερουν οτι εισαι τεχνικος και μπηκες με προκυρηξη...

 

Δεν θα φέρει προπέλα καθότι δεν θα είναι πίλαφος .

Θα έχει μιά απόχρωση του κόκκινου ανάμεσα στα χρυσά σειρήτια και θα υπογράφει ως

 

Τάδε Ταδόπουλος ... Ανθυποπλοίαρχος (Τ) Λ.Σ.

Ολοι θα ξέρουν ότι είναι από πολυτεχνείο , αλλά και από 6μηνη σχολή λιμενικού σώματος .

 

Δεν παίζει κανένα τρέξιμο σε μη αρμόζουσες δουλειές , πχ λάμπες , φάροι κλπ , απλά το μέλλον γιά τους δυ δεν θα είναι σαν το παρελθόν και το παρόν , αφού τα επιδόματα κόβονται και το ενιαίο μισθολόγιο θα είναι εδώ .

Και δεν είναι και πιλότοι γιά να έχουν και κάτι παραπάνω .

 

Πάντως όσο υπάρχει η κρίση στην αγορά , το δημόσιο παραμένει ελκυστική προοπτική .

Σε περίπτωση όμως υπέρβασης της , θα γίνει μειονέκτημα , ενώ δεν μπορείς να φύγεις πριν κάποια χρόνια και άν μπεί το 4 μπροστά στην ηλικία σου , ίσως και να μην θέλεις να φύγεις .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λόγος να φορτωνόμαστε και άλλους στο δημόσιο για να κάθονται και να βλέπουν τους δίπλα τους που τα ...; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Julius σεβαστή η γνώμη σου.

 

Αλλα, λες ότι ζεις για να δουλευεις και οτι

Οι ωρες διακοπης από τη δουλεια, ειναι ωρες καταθλιψης.

Άρα μηπως η δουλεια είναι μέσο να καλυψεις τη λυπη σου;

 

Η ζωή έχει τόσα ωραια πράγματα γισ να θες να δουλευεις σε ιδιωτική.

 

Δε γεννηθήκαμε για να δουλευουμε πιστευω, αλλα για να βγάζουμε τα

Προς το ζην, και μετά να απολαμβάνουμε τα Απλα της ζωής .

Link to comment
Share on other sites

προς engineer84

 

μπορεις να στειλεις το link της προκυρηξης?

 

και προς ολους τους σχολιαστες:

 

παιδια ο καθενας κανει τις επιλογες του. αν καποιος θελει να παει λιμενικο ειναι θεμα δικο του...

 

δεν καταλαβαινω προς τι το κραξιμο, προσωπικα κι εγω το σκεφτομαι γιατι δεν εχω

 

και πολλες επιλογες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα φέρει προπέλα καθότι δεν θα είναι πίλαφος .

Θα έχει μιά απόχρωση του κόκκινου ανάμεσα στα χρυσά σειρήτια και θα υπογράφει ως

 

Τάδε Ταδόπουλος ... Ανθυποπλοίαρχος (Τ) Λ.Σ.

Ολοι θα ξέρουν ότι είναι από πολυτεχνείο , αλλά και από 6μηνη σχολή λιμενικού σώματος ..

 

Αναφερομουνα στους 25 τεχνικους. Αυτοι εχουν προπελα....

Οι 12 ναι δεν εχουν...

 

Σωστος...

Link to comment
Share on other sites

Όπως τη βρίσκει ο καθένας ρε λεβέντες.Άλλος γουστάρει να δουλεύει 14ωρα και να μένει στην Εκάλη,κι άλλος προτιμάει το 7ωρο και το Περιστέρι.Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.Πάντως,πιστεύω πως όσο πολύ και να σου αρέσει η δουλειά σου,αμα δεν έχεις και ανάλογες χρηματικές απολαβές,κάποια στιγμή θα βαρεθείς.Επίσης,το να είσαι δημιουργικός και δραστήριος δεν περιορίζεται μόνο στη δουλειά.Δηλαδή κάποιος που δουλεύει 8ωρο και τις υπόλοιπες ώρες ασχολείται με τα χόμπι του ή την οικογένειά του δεν είναι δημιουργικός;Δεν είναι δημιουργικοί ,γονείς οι οποίοι μεγαλώνουν 3,4 ή και παραπάνω παιδιά;Αλήθεια αυτό πως θα το κάνεις δουλεύοντας 14ωρα;Μην τρελαθούμε δηλαδή.Προσωπική άποψη:προσπαθήστε να ξεφύγετε από τα δυτικά στερεότυπα του "σκληρά εργαζόμενου", του "πετυχημένου επιχειρηματία" κτλ,και γυρίστε στις δικές μας αρχέγονες αξίες:οικογένεια,φίλοι,επαφή με τη φύση μας,επικοινωνία με την κοινότητα κοκ.Και όπως λέει και ένας γνωστός μου: καλύτερα να χω ΤΟΥΟΤΑ και να μπορώ να πηγαίνω μέχρι την Ισπανία,παρά να χω BMW και να μην προλαβαίνω να πάω ούτε μέχρι το περίπτερο...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, ο καθένας να κάνει τις επιλογές του αρκεί να μην εκμεταλλεύεται το γείτονά του και το κοινωνικό σύνολο, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να τελειωσει εδω αυτη η κουβεντα περι προσωπικου χρονου, ιδιωιτικου-δημοσιου κτλ

δειτε τι γινεται σε ευρωπαικες χωρες και οχι σε χωρες υποαναπτυκτες οπως η ελλαδα..σ αυτες τις χωρες ντρεπεσε να πεις οτι εισαι δημοσιος υπαλληλος.Ο ιδιωτικος τομεας θεωρειται τομεας δημιουργιας.Βεβαια δεν εχει καμια σχεη με τον ελληνικο.Εκει σου δινονται κινητρα.Τουλαχιστον στους μηχανικους το λεω με βεβαιοτητα αυτο και σαφεστατα αμοιβεσε με λιγοτερα στον δημοσιο τομεα.

Εκει οι ιδιωτικοι υπαλληλοι και μια χαρα οικογενειες κανουν και πολυ πιο ισσοροπημενα-προσγειωμενα παιδια απο τα ελληνοπουλα βγαζουν διχως ποτε να σκεφτουν να μπω στο δημοσιο ν αραξω σε νησακια με φραπεδες και γκομενες.Γιατι πολυ απλα ουτε φυγοπονοι ειναι, ουτε χεστες, ουτε τεμπεληδες.

Εαν 27 χρονων νεος μηχανικος ανοιγε θεμα συζητησης σε πολιτισμενη-αναπτυγμενη χωρα οτι θελει να μπει στο λιμενικο για να ειναι αραχτος και μην αγχωνεται αυτοματα θα τον απεβαλλαν απο την συζητηση ή τουλαχστον δεν θα τον επαιρναν στα σοβαρα.

Τωρα καταλαβενετε πιστευω γιατι μετα απο τοσα πακετα και χρημα αυτη η χωρα οδηγειται ολοταχως στην ολοκληρωτικη βαλκανοποιηση της.

και επειδη καποιος θα πει ρε μεγαλε ειναι ελλαδα ομως εδω θα του απαντησω οτι πλεον δεν ειμαστε ελλαδα.Ειμαστε χωρα υπο κατοχη και θα παμε συμφωνα με τους ρυθμους που θελουν και επιβαλουν αυτοι.

μεσα στα επομενα 2-3 χρονια θα νιωσουμε ολοι μας τις τεραστιες αλλαγες σε καθε επιπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι επειδή η Ελλάδα έφτασε σε σημείο να χρωστάει στους πάντες , αυτοί οι πάντες θα επιβάλλουν ένα σύστημα αξιολόγησης σε όλο τον δημόσιο τομέα και σε οτιδήποτε έχει άμεση σχέση με το δημόσιο για να διαπιστώσουν ποιοι είναι οι χρήσιμοι που θα μείνουν και ποιοί οι άχρηστοι που θα φύγουν.

 

Αργά η γρήγορα θα καταλάβουμε όλοι μας ότι δεν θα υπάρχει μονιμότητα και όσοι νέοι είναι που μπαίνουν τελευταίοι σε αυτές τις θέσεις θα είναι και οι πρώτοι που θα φεύγουν από αυτές σε περιόδους απολύσεων .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.