Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!


engineer84

Recommended Posts

Πιτσιρικάδες είμαστε και εγώ και εσύ.. Είμαστε υποχρεωμένου να προσπαθήσουμε τουλάχιστον. Δε ξέχασα τι σημαίνει ζωή. Μου αρέσει οταν είμαι στο γραφείο μου και ασχολούμαι με δικιά μου δουλειά, μου αρέσει οταν δημιουργήσω κάτι και το χαζεύω καμιά ώρα. Φυσικά δε μου αρέσουν οι εφιάλτες και το άγχος, ούτε τα άσπρα μαλλιά απο τα 26. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Link to comment
Share on other sites

julius cesar, γιατί δεν πήγες; Προτιμάς τον ιδιωτικό τομέα των 750 ευρώ;

Πιστεύεις ότι ειναι πιο αντρίκιο να σε εκμεταλεύονται οι εργοδότες και να δουλεύεις 12ωρα και τότε να παραπονιέσαι για το πόσο άδικη κοινωνία είναι;

 

Αν δεις το φόρουμ, στην ενότητα εργασία, οι μηχανικοί σαχτιρίζονται την τωρινή κατάσταση. Ολοι ειναι στο παράπονο. Ε λοιπόν, θέλεις να είσαι στο παράπονο; Ο ιδιωτικος τομέας στην ελλάδα για τα άλλα 20 χρόνια θα έχει πατώσει...

 

 

 

Ναι προτιμώ το δημόσιο γιατί έχει μονιμότητα .

 

Αν ο ιδιωτικός τομέας είχε καλές συνθήκες και όχι εκμετάλευση θα πήγαινα ιδιωτικό τομέα. Θα δουλευα 8 ώρες, θα έπαιρνα 1500 ευρώ, και θα ζούσα μια αξιοπρεπή ζωή.

 

Αναρρωτιέμαι γιατί να επιλέξω κάτι που είναι πιο αγχωτικό, δίνει λιγότερα λεφτά έχει εκμετάλευση και σου τρώει όλη τη μέρα. Προφανώς δεν υπάρχει λογική βάση γιατί να επιλέξω κάτι τέτοιο.

 

 

kosmas85 σωστός φίλε μου. Αλλά στην Ελλάδα οι ιδιωτικές επιχειρήσεις κλείνουν και στρεσάρονται. Τα φωτοβολταικα ειναι μια φούσκα και το ξέρεις. Σου εύχομαι να πετύχεις.

 

Απο τις 1000 εταιρίες στο καπε, να δούμε πόσες θα υπάρχουν σε 2-3 χρόνια.

 

coolbaby82 συζήτηση κάνουμε όλοι εδώ. Βλέπουμε τη λογική κάθε απόφασης και έχει ενδιαφέρον. Να είσαι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Μην παιρνεις και ορκο..

 

terry το λιμενικό έχει μονιμότητα. Ορκο δεν παίρνω, αλλά τουλάχιστον

δεν έχεις το άγχος της χρεοκοπίας και της ανεργίας του ιδιωτικού τομέα.

 

Δες τι γίνεται στις άλλες ενότητες. Πολύ πόνος, πολύ παραπονο.

Οι μηχανικοι καταντήσαμε χειρότεροι από σερβιτόρους.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι μου engineer84 είσαι νέος και πρέπει να μάθεις κάτι:

Στην πρώτη δουλειά που ήμουνα έπαιρνα 500 ευρώ μικτά και ένας εργοδότης που μου έπρηζε τα...

Η δεύτερη δουλειά ήταν λίιιιιγο καλύτερη...

Στην τρίτη έγινε το άλμα: Εργοτάξιο με πολύ καλές αμοιβές, μετεκπαίδευση στην Αθήνα με πληρωμένα αεροπορικά εισιτήρια, και μετά τη δουλειά βγαίναμε για ουζάκι με συναδέλφους (μερικοί από τους οποίους ήταν ωραία γκομενάκια για να μιλήσω τη γλώσσα σου...)

Τώρα είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, απολαμβάνω αυτό που κάνω, πηγαίνω στο γραφείο ό,τι ώρα θέλω, οι κοινωνικές μου επαφές έχουν αυξηθεί εκθετικά και στο γραφείο μου κάνω ό,τι θέλω...καλύτερα γραφείο παρά σπίτι με τα παιδιά και τη γυναίκα να κλαψουρίζουν!

Θέλω να σου πω ότι ναι, σαν νέος θα σε εκμεταλλευτούν στον ιδιωτικό, όσο όμως μεγαλώνεις -αν είσαι ικανός- θα δεις και τα καλά του, και όσον αφορά την ποιότητα ζωής.

Ξέρω και φίλους που πήγαν δημόσιο για τη μονιμότητα και τώρα αισθάνονται τελματωμένοι.

Και για να μην νομίζετε ότι είμαι "κάποιος" παράλληλα έστελνα και τα χαρτιά μου στον ΑΣΕΠ και τελικά έχω διορισμό.

Αν τα παίρνεις όλα με το καλό, θα περάσεις και καλά. Με τα μυαλά που έχεις και στο Λιμενικό να πας φάπες θα τρως.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι μου engineer84 είσαι νέος και πρέπει να μάθεις κάτι:

Στην πρώτη δουλειά που ήμουνα έπαιρνα 500 ευρώ μικτά και ένας εργοδότης που μου έπρηζε τα...

Η δεύτερη δουλειά ήταν λίιιιιγο καλύτερη...

Στην τρίτη έγινε το άλμα: Εργοτάξιο με πολύ καλές αμοιβές, μετεκπαίδευση στην Αθήνα με πληρωμένα αεροπορικά εισιτήρια, και μετά τη δουλειά βγαίναμε για ουζάκι με συναδέλφους (μερικοί από τους οποίους ήταν ωραία γκομενάκια για να μιλήσω τη γλώσσα σου...)

Τώρα είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, απολαμβάνω αυτό που κάνω, πηγαίνω στο γραφείο ό,τι ώρα θέλω, οι κοινωνικές μου επαφές έχουν αυξηθεί εκθετικά και στο γραφείο μου κάνω ό,τι θέλω...καλύτερα γραφείο παρά σπίτι με τα παιδιά και τη γυναίκα να κλαψουρίζουν!

Θέλω να σου πω ότι ναι, σαν νέος θα σε εκμεταλλευτούν στον ιδιωτικό, όσο όμως μεγαλώνεις -αν είσαι ικανός- θα δεις και τα καλά του, και όσον αφορά την ποιότητα ζωής.

Ξέρω και φίλους που πήγαν δημόσιο για τη μονιμότητα και τώρα αισθάνονται τελματωμένοι.

Και για να μην νομίζετε ότι είμαι "κάποιος" παράλληλα έστελνα και τα χαρτιά μου στον ΑΣΕΠ και τελικά έχω διορισμό.

Αν τα παίρνεις όλα με το καλό, θα περάσεις και καλά. Με τα μυαλά που έχεις και στο Λιμενικό να πας φάπες θα τρως.

 

Δηλαδή αρχικά πήγες ιδιωτικό τομέα και μετά με την εμπειρία που συσσώρευσες άνοιξες δικό σου γραφείο;

Και τώρα είσαι άρχοντας έ;

 

Απλά ας σκεφτούμε το εξής όμως ακόμα.

 

Εχεις οικογένεια. Υποθέτω ότι για να συντηρείς την οικογένεια θες περίπου

3000 ευρώ έσοδο. Αν δουλευει η γυναίκα, τότε combined μαζί περίπου 3k.

 

Οι πιο πολλοί νέοι, στην εποχή μας, δεδομένων των αρνητικών προοπτικών

χρεοκοπίας, εκτιμούν ότι το 3000 ευρώ δε θα το έχουν στην Ελλάδα.

 

Πέραν αυτού, στο εξωτερικό θα ζουν σε μια χώρα με καλύτερα νοσοκομεία,

λιγότερη γραφειοκρατία.

 

Εσύ μπορεί να ήσουν τυχερός ή και ευνοημένος απο αλλες συνθηκες.

Εγω ομως βγηκα στη χειροτερη φαση της μεταπολεμικης ελλαδας και φοβάμαι

όπως όλοι οι νεοι μηχανικοι.

Μια αντιδραση στο φοβο αυτο ειναι η κουκούλα του λιμενικού.

 

Εσύ έζησες σε άλλες εποχές. Οι νέοι σήμερα φοβούνται.

Εσύ έχεις το παράδειγμά σου, που ειναι επιτυχημένο.

Εγγυάται όμως αυτό το παράδειγμα ότι υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες

να επαναληφθεί στους νέους της εποχής μας;

Link to comment
Share on other sites

Μη κωλώνεις πουθενά.. Όλα θα γίνουν αρκεί να μην φοβόμαστε. Όχι εσωστρέφεια.

 

από τα πιο αξιόλογα άτομα φίλε μου. Με αυτό που κάνεις επι εποχής ΔΝΤ, μόνο μπράβο σου λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι κλαιγόμαστε κάποιες στιγμές αλλα λίγο θετική ενέργεια και όλα θα πάνε καλά.. Τουλάχιστον δε θα πάθουμε κατάθλιψη

Link to comment
Share on other sites

εχει την πλακα του το ολο θεμα γιατι γραφει γραφει για δημοσιο ο συγκεκριμενος, αραλικια, λεφτα χωρις αγχοε, γεματη ζωη υπερασπιζεται με μενος το δημοσιο και στο τελος θα καταληξει στον ιδιωτικο τομεα στανταρ οπου θα κλεγεται ολη μερα καθε μερα..

απαντησε μου κι κατι αλλο?

τον ιδιωτικο τομεα στα 27 σου ποσα χρονια τον εζησες?ή εχεις ακουσει ιστοριες?

2 πραγματα ειναι σιγουρα οσο και ο θανατος..

 

- εαν εισαι ικανος,εργατικος,συνεπης και στροφαρεις θα πας μπροστα στον ιδιωτικο τομεα..με ο,τι συνεπαγεται αυτο.

 

- σε λιγο θα σε παρακαλανε να μπεις δημοσιο και δεν θα θελεις με αυτα που ερχονται..

 

ps. οσονουπω με τα 1200 ευρω του δημοσιου δεν θα μπορεις να ζησεις..ενω στον ιδιωτικο τομεα την βρισκεις την ακρη εαν θελεις και μπορεις βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.