Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!


engineer84

Recommended Posts

Αυτό ειναι 'ΘΑ' . Πώς λέει για το ασεπ ότι 'ΘΑ' τρέξει μέσα στο 2012.

Γράφει

"θα προκηρυχθεί ο διαγωνισμός που θα ορίζει τη διαδικασία πρόσληψης"

 

Ναι αλλά με τον ίδιο τρόπο τα όσα μας περιγράφεις μπορεί κάποιος να πει ότι ενδεχομένως ισχύουν αν περάσεις στον διαγωνισμό όπου οι θέσεις που περιγράψατε από ότι καταλαβαίνω είναι πολύ λίγες για πάρα πολλά άτομα .

Οπότε αν και εσύ περάσεις που σου το εύχομαι τότε και μόνο τότε θα ισχύουν αυτά που λες και για εσένα .

Πιστεύω θα έπρεπε να είμαστε λίγο ποιο προσγειωμένοι σε όλα αυτά που αναφέρουμε .

Link to comment
Share on other sites

Σωστά φιλε μου. Αντε να περιμένουμε να βγει ο διαγωνισμός και να δούμε τι λέει μέσα. Οσα αναφερω δεν ειναι στανταρ. Τα λενε και αλλοι. Περι μισθων και αλλων κριτηριων.

 

Θα ηθελα πολυ να βλεπαμε και αλλους γνωστες ου θεματος για να μας πουν τι παιζει με μισθο και βαθμους.

 

 

Το θεμα ειναι ότι χωρις εξετασεις, τα πράγματα είναι λιγο βυσματικα....

Δηλαδη οκ... τα κριτηρια ποσο ξεκαθαρα θα ειναι ....

Link to comment
Share on other sites

αυτο είναι αληθεια

Αλλα διαβασα στο φεκ που σου εδωσα οτι μπαινει στη μεση ο ΑΣΕΠ

 

Για πρωτη φορα...

Μεχρι τωρα η κατασταση ηταν εκτος ελεγχου.

 

Μαλιστα για να καταλαβετε μια και μονο χρονια ανεβηκε το υψος στις γυναικες στο 1,70

Βλεπετε επρεπε να μπει καποια ψηλη μεσα και ετσι εφυγε πολυς κοσμος (τελικα εμαθα πια... κορη καποιου... )

 

Μετα πηγε παλι στο 1,60...

Τοτε μπηκαν και οι φίλοι μου... Ε αφου κοπηκαν ολες οι γυναικες....

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa χάλια φίλε μου! ό,τι ναναι!

 

αλλα το φροντιστηριο ειναι 1200 ευρω συνολο και ειναι δικοπο μαχαιρι.. αν κοπεις τα χασες...

 

 

Απο την αλλη, αυτο που λες για τηνενταξη μεσω ασεπ δεν το εχω διαβασει ακομα για να σου πω. Παντως ζητω συγνωμη για την αρχικη αμισβητηση μου.

 

Απο οσο ξερω ομως - ασχετος - με το ασεπ δεν υπαρχει και ενα τεστ που δινεις; ασεπ ειναι καθαρα καταθεση του πτυχιου σου, ξενες γλωσσες κτλ ;

 

το λεω αυτο διοτι για να γινεις πχ εκπαιδευτκος στο δημοσιο μεσω ασεπ δινεις εξετασεις σε καποια μαθηματα.

 

btw, για αθλητικές δοκιμασίες...

(επανέρχομαι στην προκύρηξη με εξετάσεις) πιστεύετε ότι θέλει ιδιωτικές προπονήσεις για να το επιτύχω;

 

δεν τα έχω κάνει τα αθλήματα αυτά ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαγωνισμοί που ελέγχονται/εποπτεύονται από το ΑΣΕΠ και είναι με γραπτές εξετάσεις π.χ. για εκπαιδευτικούς, εφορίες/τελωνεία κλπ

Και έχει διαγωνισμούς που πάλι ελέγχονται/εποπτέυονται από το ΑΣΕΠ αλλά είναι χωρίς εξετάσεις (διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας) παίρνεις μόρια από βαθμό πτυχίου, ξένες γλώσσες, προϋπηρεσία κλπ (έτσι ήταν ο τελευταίος διαγωνισμός για τη ΔΕΗ)

Link to comment
Share on other sites

Για ενα πραγμα απορω. Αφου το εχεις αποφασισει οτι αυτο θες να κανεις και οτισου αρεσει το δημοσιο (δεν κατακρινω κατι, απλα λεω τι μας λες) για ποιον λογο ερχεσαι σε ενα φορουμ και το βροντοφωναζεις και προσπαθεις να αποδειξεις οτι μονο αυτο αξιζει και τιποτε αλλο;

Ξαναλεω δεν σε κατακρινω, απλα απορω γιατι τοση λυσσα να αποδειξεις κατι τετοιο και να ενημερωσεις τους παντες για το τι σου αρεσει και τι οχι.

Link to comment
Share on other sites

engineer84: Η ειρωνεία είναι ότι επειδή ο στρατός μαζεύει άτομα σαν κι εσένα το περιβάλλον εκεί είναι απαίσιο. Στη διάρκεια της θητείας μου ήμουν γραφέας και ξέρω καλά. Ο κάθε καραβανάς στις 10 λέξεις που λέει οι 8 είναι π...να, γ...το, μ...κας και κάθε είδους συνθετικά που μπορείς να φανταστείς. Το χειρότερο όμως είναι ότι ο κάθε ένας από αυτούς προσπαθεί τη δουλειά που είναι να γίνει να την πασάρει σε άλλον με αποτέλεσμα οι 5-8 ώρες που είναι εκεί να είναι κόλαση.

---------------------------------------------------

Αν δουλεύεις 8 ώρες ιδιωτικός υπάλληλος πράγματι το άγχος είναι μεγάλο. Αν όμως έχεις δική σου επιχείριση και 15 ώρες να δουλεύεις δε θα σε κουράσουν. Θα νιώθεις σαν το σπίτι σου και θα αισθάνεσαι περήφανος για τη δημιουργικότητα σου.

----------------------------------------------------

Επιπλέον αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας -ξέρεις δηλαδή πως να βγάζεις το ψωμί σου- αν δε μου αρέσει η Ελλάδα σηκώνομαι και φεύγω για ΗΠΑ, Αυστραλία ή τις νήσους Μάρσαλ. Αν είσαι καραβανάς στο Λιμενικό θα μείνεις εκεί μια ζωή αφού δε θα ξέρεις τίποτα άλλο παρά διεκπεραιώσεις εγγράφων.

------------------------------------------------------

Όσο για τις γκόμενες, οι καλύτερες (ψυχικά και σωματικά) προτιμούν τύπους (ακόμη κι αν είσαι 45+) φιλόδοξους και έξυπνους. Νόμος της φύσης, ισχύει σε όλα τα είδη του ζωικού βασιλείου.

-------------------------------------------------------

Σου εύχομαι πάντως καλή επιτυχία στο λιμενικό. Καλύτερα εκεί παρά σε κάποια πολεοδομία, να μπαίνεις στα πόδια μας και να έρχεσαι καθημερινά σε επαφή με τύπους σαν κι εμένα.

Link to comment
Share on other sites

julius cesar, Εχεις γνωση του τι γινεται στο λιμενικο;

Εγω ανοιγοντας το θρεντ αυτο ελαβα πολλά mails με άτομα αξιλόλογα που

μιλάνε όμορφα και χωρίς π...α, που λες εσυ. Ενω έχωακουσει μηχανικους

του ιδιωτικου τομεα που βριζουν καντήλια και παναγίες.

 

Οι ανθρωποι οι σωστοι δεν γινονται ουτε απο το πτυχιο ουτε απο το

χωρο εργασιας, ουτε απο τον πλουτο. Και το ξερεις πολυ καλα αυτο.

Καλοι και κακοι υπαρχουν παντου.

Link to comment
Share on other sites

engineer84

 

Ενα θα σου πω! Εχουμε ιδια ηλικια και σκοτωνομαι οπως λες στον ιδιωτικο τομεα! Επισης οσα λες για τροπο ζωης, χασιμο εμπειριων, αγχος, απληρωτα, μη μονιμοτητα κλπ κλπ κλπ ειναι ακριβως αληθεια!

 

Ομως μαυτο το πλευρο να κοιμασαι φιλε συναδελφε! Οτι θα μπεις στο λιμενικο και οταν περασουν τα χρονια (ας πουμε 15) εγω θα σε πληρωνω για να καλοπερνας και να παιρνεις τις μεταθεσουλες σου στα νησακια και να κυνηγας τα γκομενακια! Αυτα που ξερατε να τα ξεχασετε! Οσο θα σκιζομαι εγω στη δουλεια πολυ περισσοτερο θελω να σκιζεσαι εσυ! Απλα γιατι εγω σε πληρωνω φιλε!

 

Μπες λιμενικο, γινε ΔΥ, και οτι και να γινει εγω θα συνεχισω να βαραω τα 12ωρα Δευτ-Σαβ για 700€ για να εισαι εσυ καλα και να απολαμβανεις το ΔΥλικι! Μην αγχωνεσαι εγω ειμαι εδω! Κιαν δεν εχει πολλες θεσεις εχουμε τοσους μηχανικους εδω ομοιοπαθεις μου, να συνδραμουν και αυτοι να γινουν ολοι οι Ελληνες ΔΥ! Α ρε Ελληνα τι μυαλα κουβαλας...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.