Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!


engineer84

Recommended Posts

 

Οκ, εχω πτυχιο. Αυτο με καθιστα μηχανικο.

 

Λάθος απάντηση.

Αν ησουν μηχανικός δεν θα είχες όνειρα κλητήρα.

 

τεσπα, επειδη μας τα ζάλισες. Θες να γίνεις λιμενόμπατσος? στο καλο και με της ευχές μας για ταχεία συνταξιοδοτηση.

 

Τι άλλο θες να μας πεις? Να αφησουμε κι εμεις τα γραφεία μας για να μη νιώθεις ο μοναδικός μη παραγωγικός αποφοιτος ΕΜΠ?

Link to comment
Share on other sites

"Τι θέλω (οπως και οι πιο πολλοι νεοι μηχανικοι)

α. Δουλεια 8.30 - 16,30. Να ειναι σε γραφειο. Οχι χρηση αυτοκινητου.

β. Σπιτι στις 17,00 πες

γ. Ξεχνας τα της δουλειας . Δεν διαβαζεις σπιτι για τη δουλεια. Ο,τι ειναι να

το μαθεις το μαθαινεις στη δουλεια. Μετα δεν ανοιγεις βιβλιο.

δ. 18.00 - 22.00 βολτιτσα , σινεμα με γκομενακι ή παρτυ.

ε. 22.00-02.00 αν ειναι παρασκευη: παρτακι, κλαμπιγκ ή μπουζουκια.

στ. Σ/κ off

ζ. διακοπες: 3 μηνες το χρονο.

η. μονιμοτητα. Δε σε διωχνει κανενας

θ. σιγουρες προοπτικες. Σιγουρο πλανο προαγωγης. Δλδ να ξερεις οτι

σε 2 χρονια θα εισαι ΤΑΔΕ."

 

 

Κλασικη περιπτωση βλαβης μιλαμε...Τι να προτοσχολιασει κανεις...

 

Διακοπες 3 μηνες το χρονο μονο οι δασκαλοι κανουν οποτε οτιδηποτε

αλλο ξεχνα το βελεψου γυρω στο 20ημερο...

 

Να μην χρειαζεσαι αμαξι επισης ξεχνα το, εκτος κι αν παιρνεις ΜΜΜ...

 

Μονιμοτητα σε υπο χρεωκοπια κρατος ειναι αστειο.

 

Με ολο τον σεβασμο και με εκτιμηση στην ειλικρινεια σου, δεν μπορει

να εισαι τοσο ελαφρομυαλος στα 27 σου και ιδιαιτερα να εχεις βγαλει

ΕΜΠ!!! Η μας παραμυθιαζεις χοντρα η απλα ειχες γερες ακρες σε ΔΑΠ-ΠΑΣΠ..

Στο πολυτεχνειο οταν ειχες διαβασμα και εργασιες για το ΣΚ τι ελεγες,

δεν σας τις κανω γιατι ειμαι οφ με τα γκομενακια??? Στη σχολη πως

πηγαινες???!!! Αφου ουτε σε αμαξι καταδεχεσαι να μπεις μην κινδυνεψει

η ζωη σου?!

 

Επισης με τα "γκομενακια" αφου εισαι πολυ απλας, δεν βαριεσαι να κανεις σεξ?

Δεν κινδυνεις να κολλησεις ΣΜΝ?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος απάντηση.

Αν ησουν μηχανικός δεν θα είχες όνειρα κλητήρα.

 

τεσπα, επειδη μας τα ζάλισες. Θες να γίνεις λιμενόμπατσος? στο καλο και με της ευχές μας για ταχεία συνταξιοδοτηση.

 

Τι άλλο θες να μας πεις? Να αφησουμε κι εμεις τα γραφεία μας για να μη νιώθεις ο μοναδικός μη παραγωγικός αποφοιτος ΕΜΠ?

 

:) Οχι βέβαια μαρίκα! Δε λεω κατι τετοιο!

 

Ονειρα κλητήρα είναι να γινεις σημαιοφορος του λιμενικου;

Σημαιοφορος ειναι μια θεση που επειτα απο χρονια πορει να φτασει το βαθμο του ναυαρχου! Κλητηρα θεση θα ηταν ο λιμενοφυλακας , ετσι δεν ειναι ;

 

Αλλα θα σου κανω μια ερωτηση:

Ο μηχανικος που δουλευει σε ενα γραφειο με μελετες , ειναι λιγοτερο κλητηρας απο τον σημαιοφορο του λιμενικου;

Και αν ναι - γιατι; Εχει καλυτερες συνθηκες εργασιας ;

με τοσο αγχος και ιδια λεφτα;

 

ton prohgoumeno mhna arnhthika SIGOURH THESH STO LIMENIKO giati eipa sto afentiko mou pou tha me voleve oti den goustarw ta volemata...

i nootropia tou dhmosiou den m aresei etsi akrivws tou eipa, den ithele na doulevw 2h douleia se kafe gia na ta vgalw pera file kosma, alla egw kai pali tou eipa oxi, sigouri thesi sto limeniko.. den to exw metaniwsei apla OLOI STA LOGIA EIMASTE MANOULES

GIA NA SE DW STHN PRAKSH ESY THA ELEGES OXI DHLADH se kairo krisis kai pes oti emenes monos sou kai den eixes goneis na se sintiroun apla eixes auton ton mparmpa sto limeniko pou tha sou eixe sigouri ti thsoula sou zesti zesti me ta leftoudakia sou kathe mina??? asxima tha sou epefte e???????

Τώρα όμως το ενδιαφέρον σου για λιμενικο αναζωπυρωθηκε επειδη η θεση ειναι για σημαιοφορος ή επειδη αλλαξες νοοτροπια και θες λιμενικο;

 

Οσον αφορα την αρνηση σου, ηταν για θεση σημαιοφορου ή για θεση με λιγα χρηματα ; και καλυτερα να λεμε οχι μερικες φορες γιατι καποιοι που προσφερουν ζητανε και ανταλλαγμα μετα.

 

Η νοοτροπία παω να βολευτώ και να κάθομαι σε βάρος των άλλων συμπολιτών κάπως μας ξενίζει.

 

Αν εγω καθομαι στο λιμενικο με 1200, και εσυ γινεσαι αντικειμενο εκμεταλευσης , εχω ευθυνη εγω για την δικη σου κατασταση;

Αμεση ευθυνη εχω;

 

Εσυ εισαι υπευθυνος που σε εκμεταλευεται ο ιδιωτικος τομεας, οχι εγω που ειδα την ευκαιρια και εφυγα.

 

Αν ενα καραβιβουλιαζει, τοτε δε σου φταιει αυτος που βρηκε μια βαρκα και φευγει μακρια. Σωστα;

 

Ποιός σου εξασφαλίζει την μονιμότητα σε αυτήν την κατάσταση που είναι σήμερα η χώρα ?

Ποιός σου εξασφαλίζει ότι θα παίρνεις τα χρήματα που επιζητάς από την στιγμή που γίνονται περικοπές σε όλο τον δημόσιο τομέα ?

Πως μπορείς να είσαι σίγουρος για όλα αυτά σε μια χώρα που την κυβερνάνε και την ταΐζουν ξένοι , που οι περισσότεροι ζούνε καθημερινά με την πίεση των μέτρων λιτότητας ?

Δεν τους αγγίζουν όλα αυτά τα μέτρα στο λιμενικό ?

Αυτοί ζούνε εκτός της χώρας και δεν επηρεάζονται από όλα αυτά που συμβαίνουν ?

Η κοινη λογικη λεει οτι εισαι λιγοτερο ανασφαλης στο λιμενικο απο οτι στον ιδιωτικο τομεα.

Συμφωνω μαζι σου οτι δεν υπαρχει απολυτη σιγουρια, ειδικα τωρα. Αλλα εστω υπαρχει μια λιγοτερη ανασφαλεια στο λιμενικο . Σωστα;

 

Διακοπες 3 μηνες το χρονο μονο οι δασκαλοι κανουν οποτε οτιδηποτε

αλλο ξεχνα το βελεψου γυρω στο 20ημερο...

 

Να μην χρειαζεσαι αμαξι επισης ξεχνα το, εκτος κι αν παιρνεις ΜΜΜ...

 

Μονιμοτητα σε υπο χρεωκοπια κρατος ειναι αστειο.

 

Με ολο τον σεβασμο και με εκτιμηση στην ειλικρινεια σου, δεν μπορει

να εισαι τοσο ελαφρομυαλος στα 27 σου και ιδιαιτερα να εχεις βγαλει

ΕΜΠ!!! Η μας παραμυθιαζεις χοντρα η απλα ειχες γερες ακρες σε ΔΑΠ-ΠΑΣΠ..

Στο πολυτεχνειο οταν ειχες διαβασμα και εργασιες για το ΣΚ τι ελεγες,

δεν σας τις κανω γιατι ειμαι οφ με τα γκομενακια??? Στη σχολη πως

πηγαινες???!!! Αφου ουτε σε αμαξι καταδεχεσαι να μπεις μην κινδυνεψει

η ζωη σου?!

 

Επισης με τα "γκομενακια" αφου εισαι πολυ απλας, δεν βαριεσαι να κανεις σεξ?

Δεν κινδυνεις να κολλησεις ΣΜΝ?

 

Ελα φιλε μου. Σχετικα με το αυτοκινητο - το αποφευγω οσο μπορω. 3000 νεκροι το χρονο, δεν ειναι πολλοι;

2 φιλοι μου ειναι τυχεροι που ζουνε τωρα. Σπασιματα πλευρων κτλ. Αληθεια δεν βλεπεις ποσο καρμανιολα εχουμε γινει;

 

Το θεμα του σεξ ειναι λιγοτερο επικινδυνο. Εχεις τον ελεγχο της ζωης σου. Δεν ειναι οπως στο αμαξι που μπορει να στη

φερει ο αλλος. Εσυ ελεγχεις τη συχνοτητα και το με τους ανθρωπους που πας. Και το καθε ποτε.

 

Φιλε μου οπως ειπα παραπανω, απολυτη μονιμοτητα δεν υπαρχει. Αλλα το λιμενικο και το δημοσιο σου εξασφαιζουν λιγοτερη ανασφαλεια απο τον ιδιωτικο τομεα, συμφωνεις;

 

Σχολη πηγαινα με λεωφορειο. Εργασιες εκανα στο χαλαρο. Επαιζε και πολυ αντιγραφη απο δω και απο κει.

Διαβασμα κλασσικα λιγο πριν την εξεταστικη. Χαλαρα ηταν .

Ετσι κανουν οι πιο πολλοι φοιτητες σε ολα τα πανεπιστημια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξέρεις όσο καλά νομίζεις τα πράγματα…….

Να βρεις αυτήν την εποχή θέση σε οποιαδήποτε υπηρεσία του δημοσίου είναι αδύνατον……

Ακόμα και παλιότερα τις λίγες θέσεις τις έπαιρναν μηχανικοί με διδακτορικά , μεταπτυχιακά , 2, 3 γλώσσες και εμπειρία……

Απλό πτυχίο έχουν περίπου 80000 μηχανικοί ….. εσύ χωρίς εμπειρία και με απλό πτυχίο δεν έχεις καμία ελπίδα……..

---αν βγει προκηρηξη για λιμενικο να γνωριζεις οτι εκατονταδες θα δηλωσουν συμμετοχη με περισοτερα μορια απο εσενα

 

Καθηγητής μέσω εξετάσεων , αν δεν έχεις από παιδαγωγικό επάρκεια πάλι είναι πρακτικά αδύνατον …. Και μην ξεχνάς πως μιλάμε για 20 , 30 θέσεις τον χρόνο που σίγουρα πάλι υπάρχουν χιλιάδες με περισσότερα προσόντα και μόρια από εσένα……

Καλό είναι πριν μπαίνεις σε θεωρητικές σκέψεις τι μπορείς να γίνεις , να γνωρίζεις τι επικρατεί στην αγορά εργασίας………….

 

Ο μηχανικός που μόλις βγαίνει από την σχολή είναι τυχερός αν βρει οποιαδήποτε δουλειά σχετική με το αντικείμενο σπουδών του διότι αποκτά εμπειρία……….

Πρέπει να γνωρίζεις ότι λίγη σχέση έχουν αυτά που διδάχτηκες στα θρανία με αυτά που αντιμετωπίζει στην πράξη ο μηχανικός……. Εσύ έχεις μόνο το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο, σε λείπει όμως η εξίσου απαραίτητη εμπειρία…..

Link to comment
Share on other sites

Αμεση ευθυνη εχει ο καθενας μας που βουλιαζει το πλοιο ομως. Και σου λεω παλι, δε λεω να μην πας. Καλα θα κανεις, ομως οχι με την νοοτροπια που εχουν ολοι οσοι θελουν να μπουν στο δημοσιο. Για να αραξουν και να τους πληρωνουν οι ενεργοι του ιδιωτικου. Γιατι τοτε κανεις και σε εμενα κακο, και στον συναδεφλο σου ΔΥ και στα παιδια σου.

Link to comment
Share on other sites

:) Οχι βέβαια μαρίκα! Δε λεω κατι τετοιο!

 

Ονειρα κλητήρα είναι να γινεις σημαιοφορος του λιμενικου;

Σημαιοφορος ειναι μια θεση που επειτα απο χρονια πορει να φτασει το βαθμο του ναυαρχου! Κλητηρα θεση θα ηταν ο λιμενοφυλακας , ετσι δεν ειναι ;

 

 

μην τη διαφημίζεις τη θέση τόσο! Θα τρεξουμε ολοι να κανουμε αιτησεις για λιμεναρχιδες και σου τη φάμε!

Link to comment
Share on other sites

Ας παίρνω και 500 ευρώ για τους πρώτους 3 μήνες . Δε με νοιάζει!

Αρκεί να ξέρω ότι υπάρχει προοπτική κάποτε να παίρνω ενα μισθό > 1500 ευρώ.

Ο λόγος που δεν πάω να δουλέψω με 750 ειναι γιατί - πιστεύω ότι και μετά από 15 χρόνια πάλι στα 1200 θα είμαι με 1500.

Κατάλαβες;

 

Το κίνητρο όμως δεν είναι μόνο το χρηματικό αλλά και η προϋπηρεσία .

Με μηδέν προϋπηρεσία και με μηδενικές γνώσεις επάνω σε πρακτικό κομμάτι όπως μας αναφέρεις δεν μπορείς να σκέφτεσαι ξεκινώντας κάπου να δουλέψεις μόνο με σκοπό την αύξηση του μισθού σου .

Από την στιγμή που δεν τους έχεις αποδείξει τίποτα αν θέλει ο άλλος σου δίνει τα χρήματα που επιζητάς .

 

Η κοινη λογικη λεει οτι εισαι λιγοτερο ανασφαλης στο λιμενικο απο οτι στον ιδιωτικο τομεα.

Συμφωνω μαζι σου οτι δεν υπαρχει απολυτη σιγουρια, ειδικα τωρα. Αλλα εστω υπαρχει μια λιγοτερη ανασφαλεια στο λιμενικο . Σωστα;

 

Λιγότερη ανασφάλεια για τον παλιό που έχει και κάποια χρόνια στην πλάτη του και όχι για τον νέο που μπαίνει σε περίοδο κρίσης .

Link to comment
Share on other sites

AAAAA RE DHMOSIO FOR EVER RE!! :P

kante kamia voutia kana mpanio ki afiste auton pou thelei na ginei dhmosios upallilos, na ginei!!!!

mporei na einai enas apo tous filous sas dhmosios upallilos kai na exei lefta na sas kerasei to 2 i' to 3 poto sas stin paralia! akomi kai na sas danisei lefta se periodo anagkis!

 

einai wraio na exeis filo dhmosio upallilo mooouuuxaxaxaxaxxaxaxaxaxa

 

KALES DIAKOPES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα Greeklish απαγορεύονται. Παρακαλώ ξαναγράψτε το κείμενο στα Ελληνικά. Αν αυτό δε γίνει στο επόμενο μισάωρο θα αποκλειστείτε απ' το φόρουμ.

Ευχαριστώ GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

Αμεση ευθυνη εχει ο καθενας μας που βουλιαζει το πλοιο ομως. Και σου λεω παλι, δε λεω να μην πας. Καλα θα κανεις, ομως οχι με την νοοτροπια που εχουν ολοι οσοι θελουν να μπουν στο δημοσιο. Για να αραξουν και να τους πληρωνουν οι ενεργοι του ιδιωτικου. Γιατι τοτε κανεις και σε εμενα κακο, και στον συναδεφλο σου ΔΥ και στα παιδια σου.

 

Εγω ως νεος, τι ευθυνη εχω που βουλιαζει ενα καραβι απο χειρισμους παλαιοτερων γεννεών;

 

Εγω βλεπω μια κατασταση ασχημη. Τι να κανω; η πρωτη αντιδραση ειναι ο φοβος. Η δευτερη ειναι να πεις 'παω και ο,τι κατσει'. Οπως εκανες εσυ με την εταιρια. Αλλα εσυ αυτο που ειπες λογω κακων προοπτικων μπορει να αποδειχθει αποτυχια αργοτερα. Μπορει και οχι. Αλλα πιο πιθανο ειναι να αποδειχθει αποτυχια .

 

Δεν τα ξέρεις όσο καλά νομίζεις τα πράγματα…….

Να βρεις αυτήν την εποχή θέση σε οποιαδήποτε υπηρεσία του δημοσίου είναι αδύνατον……

Ακόμα και παλιότερα τις λίγες θέσεις τις έπαιρναν μηχανικοί με διδακτορικά , μεταπτυχιακά , 2, 3 γλώσσες και εμπειρία……

Απλό πτυχίο έχουν περίπου 80000 μηχανικοί ….. εσύ χωρίς εμπειρία και με απλό πτυχίο δεν έχεις καμία ελπίδα……..

 

Καθηγητής μέσω εξετάσεων , αν δεν έχεις από παιδαγωγικό επάρκεια πάλι είναι πρακτικά αδύνατον …. Και μην ξεχνάς πως μιλάμε για 20 , 30 θέσεις τον χρόνο που σίγουρα πάλι υπάρχουν χιλιάδες με περισσότερα προσόντα και μόρια από εσένα……

Καλό είναι πριν μπαίνεις σε θεωρητικές σκέψεις τι μπορείς να γίνεις , να γνωρίζεις τι επικρατεί στην αγορά εργασίας………….

 

Ο μηχανικός που μόλις βγαίνει από την σχολή είναι τυχερός αν βρει οποιαδήποτε δουλειά σχετική με το αντικείμενο σπουδών του διότι αποκτά εμπειρία……….

Πρέπει να γνωρίζεις ότι λίγη σχέση έχουν αυτά που διδάχτηκες στα θρανία με αυτά που αντιμετωπίζει στην πράξη ο μηχανικός……. Εσύ έχεις μόνο το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο, σε λείπει όμως η εξίσου απαραίτητη εμπειρία…..

 

Συμφωνω σε ολα οσα λες φιλε μου.

Εχεις δικιο.

 

Γι αυτο λεω να την εκανα για εξωτερικο... Για μαστερ δλδ εξω...

 

μην τη διαφημίζεις τη θέση τόσο! Θα τρεξουμε ολοι να κανουμε αιτησεις για λιμεναρχιδες και σου τη φάμε!

 

τώρα αυτό γιατί το λες;

Εγω το ανοιξα το θεμα για συζητηση. Για αποψεις.

 

Εσυ φαινεται να εχεις αρνητικη εντυπωση για καθετι που ειναι δημοσιο.

Το θεωρεις την πηγη του κακου. Δν το βλεπεις σαν μια αντιδραση φοβισμενου νεου που βλεπει οτι οι συνθηκες ειναι αθλιες.

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες διακοπες μονο οι δασκαλοι εχουν(και αμα) επισης με αμαξι θελωντας και μη θα πρεπει να κινεισαι ,και στο λιμενικο να εισαι ενδεχομενως να χρησιμοποιεις υπηρεσιακο οχημα σε καποιες θεσεις.Επισης δε ξερω ακριβως πως βγαινουν τα μορια σε τετοιες θεσεις αλλα σκεψου οτι -ειδικα τωρα εν μεσω κρισης- θα εχεις να ανταγωνιστεις αλλους με παραπανω πτυχια/γλωσσες/εμπειρια και το κυριοτερο ατομα με βυσμα απο δω μεχρι περα ,οποτε μη το δενεις και κομπο οτι εκανες τα χαρτια σου => σε πηραν

κατι ακομα , θεσεις ευθυνης υπαρχουν παντου ειτε λιμενικο μπεις ειτε δε ξερω που ισως εχεις την ατυχια να πεσεις σε καποια θεση που και αγχος θα χειςκαι ευθυνες θα σε βαραινουν(ναι δεκτον στο λιμενικο ειναι ισως πιο σπανιο,αλλα μην το αποκλειεις)

απο κει και περα αν θες τη γνωμη μου βρες ατομα που ειναι στην θεση που σε ενδιαφερει για να μαθεις ακριβως ποιες ειναι οι ευθυνες τους και κρινε αν σε καλυπτει απο ολες τις αποψεις η θεση αυτη οτι και να σου πουμε αφορα το μελλον σου , αμα για σενα ειναι στοχος ζωης αυτος εμεις τι να λεμε? περι ορεξεως....

κατα τα αλλα επειδη προσωπικα θεωρω οτι η θεση αυτη ξεφευγει απο το ευρος εργασιας που εχουν οι μηχανικοι θα σου προτεινα -ξανα- να ψαχτεις για εξωτερικο , ναι μεν για αγγλια ξερω οτι ειναι πανακριβα αλλα τσεκαρε και για γερμανια/ολλανδια/σκανδιναβικες χωρες μερια , πιστευω και πιο φτηνα ειναι και αγγλικα μαστερ εχουν και παιζει να βρεις καμια υποτροφια εκει

αλλιως αν βρεις δουλεια κοντα στο τοπο διαμονη σου εστω και με λιγα λεφτα πανε εστω και λιγη εμπειρια να εχεις ακομα και αν "σβησουν" τα φ/β σε καποια χρονια , το σημαντικο ειναι οτι θα εχεις μπει στο κλιμα και πλεον θα μπορεις να απαιτεις ακομα καλυτερους ορους

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.