Μετάβαση στο περιεχόμενο

Interview - Ανάλυση μισθού


Recommended Posts

myri εσύ με πόσα δουλεύεις εσύ δλδ ώστε το 750 να είναι εκμετάλευση;

 

 

αυτό το ρωτώ και για τους άλλους που θεωρούν το 750 παράλογο.

 

Το θεωρω κι εγώ, αλλά υπέθετα ότι όλοι πανω κατω εκει ειστε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπόν μίλησα μαζί του

 

--Εγω: Θα με πληρώνετε το μήνα ή να κάνουμε σύμβαση έργου;

-- Η σύμβαση έργου 6 ή 8 μηνών είναι δέσμευση.

 

Πολύ ωραία. Ρώτησέ τον ποιά είναι η ελάχιστη διάρκεια που μπορεί να δεσμευτεί; Ενας μήνας; Πρότεινέ του να υπογράψετε γραπτή σύμβαση με την ελάχιστη διάρκεια που αυτός δέχεται.

 

Ακόμα πιο μελλοντικά, θα σε προσλάβω ως μισθωτό αφού τότε

θα έχω σιγουρευτει για την ποιότητά σου.

.

.

.

-- Εγώ: Τις μελέτες θα ήθελα να τις υπογράφω μόνο αν είναι δικές μου.

Αλλιώς ευθύνη δεν είναι;

--- Μισό λεπτό. Χρειάζεται να υπάρχει εμπιστοσύνη.

Ωπα! Εμπιστοσύνη! Μεγάλη κουβέντα!

 

Τις μελέτες τις κάνουν έμπειροι μηχανικοί που δεν είναι ηλεκτρολόγοι. Αλλά μπορούν να τις κάνουν καλύτερα και από ηλεκτρολόγους. Απλά δεν μπορούν να σφραγίσουν. Υπολόγιζε 10 μελέτες τουλάχιστον το μήνα θα σφραίζεις. Μετά, όταν θα μπορείς να τις κάνεις εσύ, θα σφραγίζεις και δικές σου.

 

Και έτσι έκλεισε η συνομιλία.

Από ό,τι κατάλαβα μέχρι τώρα, σε θέλει ΜΟΝΟ για την υπογραφή.

Ρώτα τον: "Αν δεν βάζω καμία υπογραφή, πόσο θα με πληρώνεις για την υπόλοιπη δουλειά;"

Και μετά ρώτησέ τον : " Αν βάζω ΜΟΝΟ τις υπογραφές, χωρίς να κάνω τίποτα άλλο, πόσο θα με πληρώνεις;"

 

edit: Οι ερωτήσεις ΔΕΝ είναι ρητορικές, ούτε για πλάκα. Ζήτα πραγματικά να σου πει ποσά, εφόσον φυσικά ενδιαφέρεσαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

myri εσύ με πόσα δουλεύεις εσύ δλδ ώστε το 750 να είναι εκμετάλευση;

 

 

αυτό το ρωτώ και για τους άλλους που θεωρούν το 750 παράλογο.

 

Το θεωρω κι εγώ, αλλά υπέθετα ότι όλοι πανω κατω εκει ειστε.

 

Φίλε μου, τα 750 που σου δίνει (δεν εχει δώρα, σωστά?), ειναι εκμετάλλευση, αν τα συνδυάσεις και με τα υπόλοιπα. Δλδ, 10 ώρες (min) δουλειά, Σ/Κ, αν τρακάρεις το αμάξι το πληρώνεις εσύ και 5 ευρώ διατροφή! ¨Ελεος ο τσίπης!

 

Δεν λέω, και εγώ ξεκίνησα σε παρόμοια φάση με 800 ευρώ και δελτίο, αλλά ηταν 800x14, Πενθήμερο και στα ταξίδια μου ΟΛΑ πληρωμένα (εκτός αστακομακαρονάδας! :grin:). Επίσης, πληρωμές εννοειται στην ωρα τους, δεν ειχα καμία ευθύνη σφραγίδας και ηταν και ενα ΜΕΓΑΛΟ σχολείο.

 

Αν μου έλεγες 750 ευρώ για απλό οκτάωρο, να σου έλεγα ναι, για να πάρεις και την εμπειρία. Αλλά οι συνθήκες που σε θέλει ειναι απάνθρωπες.

 

Εγώ κόλλησα και στο αμάξι: Φαντάσου να τρακάρεις και να δουλεύεις τσάπα ενα χρόνο για να το ξεχρεωεις. μπρρρρ.

 

Μην ξεχνάς οτι τα λεφτά που σου προτείνει, τους κοστίζεις λιγότερο από την γραμματέα που (πιθανώς) εχει.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδιά ας μην πάει για δουλειά...δεν τον συμφέρει, ας κάτσει σπίτι!

 

κάνε μια σκληρή διαπραγμάτευση φίλε μου και ξεκίνα δουλειά...

βρες στην τελική πιο οικονομικό σπίτι, η κανε οικονομία στο κινητό...

 

το μόνο σίγουρο είναι ότι τίποτα καλό δεν θα συμβεί εάν κάθεσαι σπίτι σου!

Link to comment
Share on other sites

μην ακούς κανέναν…. αυτήν την δύσκολη εποχή οι περισσότεροι βαράμε μύγες…..

ιδίως για εσένα που είσαι άπειρος ,είναι μεγάλη ευκαιρία να μάθεις πράγματα και να πληρώνεσαι…..

μην πολυζαλιζεις τον εργοδότη σου με ερωτήσεις γιατί ίσως τον εκνευρίσεις και υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι νέοι που θα άρπαζαν αμέσως την ευκαιρία……

 

το μεγάλο κέρδος είναι η εμπειρία , άλλωστε αν δεν σε αρέσει οποιαδήποτε στιγμή φεύγεις , σε δουλειά πας όχι σε γαλέρα…….

να φανταστείς ότι λογω ανεργίας , εκατονταδες μηχανικοί σκέπτονται για λιμενικά , αστυνομίες , ενώ όταν έχει οκτάμηνα για καθαριότητα – οδοκαθαριστες , πάντα αρκετές δεκάδες συμμετέχουν ( πρόσφατο παράδειγμα πριν 4 μήνες στην Θεσσαλονίκη )…….

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μην πολυζαλιζεις τον εργοδότη σου με ερωτήσεις γιατί ίσως τον εκνευρίσεις

Το παραπάνω είναι μία σκέψη που περνά από το μυαλό όλων μας. Αλλά θα πρέπει να ξέρουμε τα όριά μας. Πόσο παρακάτω από τα 750 ευρώ είναι το όριο; (όπου δηλαδή ΔΕΝ θα υπήρχαν πολλοί συνάδελφοι για να τρέξουν να αρπάξουν την ευκαιρία; ).

 

Υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας που ισχύει από 1-7-2011 και μετά, οι μικτές μηνιαίες αποδοχές του ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥ εργαζομένου είναι 751,39 ευρώ (και αυτό επί 14, και με την προβλεπόμενη άδεια).

 

Πόσο παρακάτω είναι το όριό μας;

Link to comment
Share on other sites

Αν μου τύχαινε εμένα, θα τον έκανα ρόμπα.

 

Ντροπή τους...

+1000 δε το συζηταμε

Link to comment
Share on other sites

Πόσο παρακάτω είναι το όριό μας;

 

Όσο παρακάτω πάει το όριο της αξιοπρέπειάς μας σαν κλάδος... Κάποιοι ενδεχομένως θα προσβληθούν, αλλά μου είναι αδιάφορο πλέον.-

Link to comment
Share on other sites

'Η απλά να αδιαφορήσουν για το ποστ σου, του οποίου το περιεχόμενο δεν τιμά ιδιαίτερα το επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το ότι μια αγορά προσφέρει 750 δεν σημαίνει ότι πρέπει να το δεχόμαστε. Στο χέρι μας είναι να αλλάξει. Αύριο που θα σου πούνε δηλαδή πάρε 500, θα δεχτείς; Δυστυχώς βλέπω μια απλή μοιρολατρική αποδοχή καταστάσεων. Παιδιά καλύτερα να μην δουλεύετε. Κάνετε κακό στους υπόλοιπους που θέλουν να δουλέψουν για να ζουν αξιοπρεπώς.

Όπως είπε και κάποιος παραπάνω, προφανώς φίλε μου σε θέλει για να υπογράφεις τις μελέτες τις οποίες θα τις κάνουν άλλοι "μηχανικοί" ( απλοί σχεδιαστές μήπως; ). Αναλογίσου ότι το κόστος μιας τέτοιας μελέτης αν έπαιρνε κάποιον εξωτερικό συνεργάτη θα ήταν πολλαπλάσιο του ψευτομισθού που σου προσφέρει.

Και τέλος, αν ελπίζεις φίλε μου ότι με τέτοιες συνθήκες θα παίρνεις 2500 στα 40 μάλλον τα χεις μπερδέψει. Άσε που αν τα βάλεις και κάτω με το παράδειγμα που σου έιπα η διαφορά δεν είναι και μεγάλη. Για να μην πω ότι αν περιμένουμε 15 και 20 χρόνια για να παίρνουμε ένα μισθό, ο οποίος εκείνο τον καιρό θα έχει την πραγματική αξία 1500 σημερινών €, μάλλον κάτι δεν θεωρείς καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.