Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

μα δε χρειάζεται κωδικός ΤΕΕ, οι αμοιβές θα είναι στο χέρι και θα κόβουμε Δ.Π.Υ. Δεν απαιτείται κάπου να φαίνονται τα έντυπα αμοιβών της Ε.Τ.Ε

 

Και ομως συναδερφε....στην σελιδα 13 στο εγχειριδιο χρησης του ΤΕΕ αναφερεται οτι για να ολοκληρωθει η δηλωση του αυθαιρετου και να βγει η βεβαιωση πρεπει να μπει ο κωδικος του εργου απο το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ.:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οπως τα λεει ο ΜΠΑΛΑΚΑΚΗΣ...

 

σαν να κοβεις για προυπολογισμο επισκευων για δανειο απο τραπεζα...

 

100+φπα

 

 

και το καλο ειναι οτι τα κοβεις οταν τα πληρωθεις !!!

 

δλδ διαλεγεις 2011 η 2012 ?

 

εγω παω για 2012 με γοργους ρυθμους το 2011 ειναι φορτωμενο

 

 

υγ ελεγε και για ΚΠ ο νομος !!!! εδω αυτοι κανουν εγκυκλιους με αρχειακι στο νετ εκει θα μεινουμε?

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ειναι ετσι...τουλαχιστον μεχρι σημερα!!δεν κλεινει ο φακελος στο συστημα αν δεν βαλεις κωδικο εργου..και για να βαλεις κωδικο εργου πρεπει να δηλωσεις εργο στο συστημα αμοιβων.εχετε κλεισει εσεις καμια δηλωση?μηπως μου διαφευγει κατι..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από το ΤΕΕ (που μου είπαν ότι το υπεκά έβγαλε τη σχετική ανακοίνωση) μου είπαν ότι η διαδικασία θα είναι όπως με τους η/υ χώρους και ότι θα έχει κρατήσεις από τσμεδε κτλ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ???

Link to comment
Share on other sites

οπου βλεπω περιπτωση ανω των 1000 ευρω λεω τιμη στους αλλους περιμενω

 

αν και θαρχισω να λεω την αμοιβη και θα συμπληρωνω ''οτι κρατησεις βγουν απο τεε-τσμεδε''

Link to comment
Share on other sites

οπου βλεπω περιπτωση ανω των 1000 ευρω λεω τιμη στους αλλους περιμενω

 

αν και θαρχισω να λεω την αμοιβη και θα συμπληρωνω ''οτι κρατησεις βγουν απο τεε-τσμεδε''

 

Να σε ρωτησω...ποια θεωρεις περιπτωση ανω των 1000 ευρω πχ?και θεωρεις οτι θα βγουν στανταρ κρατησεις τεε τσμεδε?αφου αυτες υπολογιζονται βασει αμοιβης.:confused:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει μια τιμολογηση και με αυτη ειμαι +- αναλογα και τα κεφια μου βασικα...ειμαι στο εργοταξιο και πνιγομαι λεω μια τιμη και αν κατσει εκατσε....

 

 

γενικα εντος με οα η/χ παταρια κτλ 400

εκτος με οα 1000

 

χωρς ο.α +50%

 

 

οσο για κρατησεις θα υπολογιστουν επι κατωτατης αν δωσει το τεε !!

 

 

υγ το 90% των αμοιβων που κοπηκαν με 3843 απο ολους τους μηχανικους ηταν με ΚαΤΩΤΑΤΗ....Εσυ νομιζεις οτι ολοι πηραν 233+φπα ?

 

 

μονο και μονο που αρκετοι ιδιωτες πληρωνουν στις αμοιβες μας το ΦΕΜ-ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ ειναι φοροδιαφυγη

Link to comment
Share on other sites

παρτε κεφαλια....στην τελικη με ποιο δικαιωμα αυτο το κρατος θα ορισει κατωτατες αμοιβες...???

 

εδω τους λενε απολυστε Δ.Υ και αυτοι λενε θα ριξουμε το μεροκαματο στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ....

 

 

εγω την εχω δει ανταγωνιστικος με τον βουλγαρο μηχανικο....θελω να κανω εξαγωγες μελετων.....100 +φπα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.