Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή επιβλέποντος


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε μια μελέτη παλιά που δεν είχε πληρωθεί η επίβλεψη και ο μηχανικός που την είχε αναλάβει συνταξιοδοτήθηκε τώρα, αλλά παράλληλα δεν κάνει παραίτηση για να την αναλάβει άλλος μηχανικός πως μπορεί να γίνει η αλλαγή επιβλέποντος χωρίς την παραίτηση του παλιού μηχανικού; Στο ΤΕΕ που ρώτησα μου είπαν όταν συνταξιοδοτείται κάποιος μηχανικός και κάνει παύση επαγγέλματος υπάρχει δυνατότητα να γίνει καταβολή της επίβλεψης μέσω ΤΕΕ και να τα πάρει από εκεί τα χρήματα χωρίς να του δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα. Στη δική μου περίπτωση ο παλιός μηχανικός ούτε αυτό θέλει οπότε δεν μπορεί να πληρωθεί η επίβλεψη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ηλεκτροδοτηθεί η οικοδομή. Σημειώνω ότι οι εργασίες έχουν ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μισό...για να καταλάβω...ο παλιος μηχανικός δε θελει να κανει παραιτηση για να αναλαβει αλλος την επιβλεψη, και ουτε θελει να καταβληθει η επιβλεψη στο ονομα του μεσω ΤΕΕ...σωστα?

Ο.Κ. Τι θέλει δηλαδη ο παλιος μηχανικος? Να μην τελειωσει το σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετά χρόνια, είχα βρεθεί μπροστά σε μία παρόμοια περίπτωση σε πολεοδομία. Ήμουν απλός θεατής, αλλά σε γενικές γραμμές ο ιδιοκτήτης σε συνενόηση με το ΤΕΕ και την πολεοδομία κατέθεσε την αμοιβή του μηχανικού στο Παρακαταθηκών και Δανείων και τελικά πήρε την έγκριση για ηλεκτροδότηση. Ψάξτο και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

... και έχεις μιλήσει εσύ ο ίδιος με τον μηχανικό που είχε την επίβλεψη ή η ενημέρωση σου είναι διαμέσου του πελάτη μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή έχει τελειώσει αλλά δεν έχει πληρωθεί η επίβλεψη για να πάρει το ρεύμα. Έχω μιλήσει και εγώ με τον μηχανικό αλλά δεν είναι διαθέσιμος να βοηθήσει. Μπορεί να αναλάβει άλλος την επίβλεψη (τυπικά για να γίνει μόνο η πληρωμή) χωρίς την παραίτησή του παλιού μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

Αφού η οικοδομή έχει περατωθεί και ήταν αυτός ο κατά νόμο επιβλέποντας του έργου πρέπει να πληρωθεί αυτός κι όχι άλλος.

Με εξοφλημένες (ή και με το παρακαταθηκών όπως υπέδειξε άλλος συνάδελφος) και με την κατάθεση των αμοιβών επίβλεψης στον έως και τώρα κατά νόμο επιβλέποντα μπορούν να βρεθούν τρόποι παραλαβής από άλλον μηχανικό.

 

Φυσικά για το κόστος αμοιβής του άλλου μηχανικού από εδώ και πέρα για την παραλαβή είναι νέο ζήτημα.

 

Αν ο πελάτης επιδιώκει (για δικούς τους λόγους) να μη πληρώσει τις αμοιβές επίβλεψης στον έως και την περάτωση επιβλέποντα μηχανικό, αυτό δεν είναι εφικτό και φυσικά δεοντολογικά ως μηχανικοί κι εμείς δεν διευκολύνουμε τέτοιες πρακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή έχει τελειώσει αλλά δεν έχει πληρωθεί η επίβλεψη για να πάρει το ρεύμα. Έχω μιλήσει και εγώ με τον μηχανικό αλλά δεν είναι διαθέσιμος να βοηθήσει. Μπορεί να αναλάβει άλλος την επίβλεψη (τυπικά για να γίνει μόνο η πληρωμή) χωρίς την παραίτησή του παλιού μηχανικού;

 

Το παρουσιάζεις σαν να ειναι μόνο θέμα αμοιβων. Τή δήλωση την υπογράφει δηλαδή ο παλιος επιβλέπων?

Ολα έγιναν συμφωνα με την άδεια ή ο ιδιοκτήτης έχει κάνει αυθαιρεσίες ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι για τη βοήθεια. Θα ενημερώσω τον ιδιοκτήτη να καταθέσει την αμοιβή στον μέχρι τώρα επιβλέποντα μέσω ΤΕΕ και να επικοινωνήσει μαζί του να συννενοηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω εδώ ότι δεν είναι απαραίτητη η δήλωση του μηχανικού. Η διαδικασία μπορεί να ολοκληρωθεί με αυτοψία από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.