Μετάβαση στο περιεχόμενο

1η επαφή με Solar Edge


stayros

Recommended Posts

Μου έτυχε μία περίπτωση πολύ ιδιαίτερη και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω Solar Edge για 1η φορά. 42 πλαίσια των 235W και SE10k.

 

Το software μου βγάζει 1 string των 42 πλαισίων, που οι optimizers θα τα λειτουργούν στα 17,86V. Είναι σωστό αυτό; Έτσι λειτουργεί αυτός ο inverter?

 

Νομιζω το γεγονός πως 9 από τα πλαίσια θα είναι αλλού κ αλλού δεν πρέπει να τον επιρρεάζει. Σωστό και αυτό;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτά ήξερα μέχρι που διάβασα το manual που υπήρχε μέσα στο κουτί. Αναφέρει ότι καλό είναι η ισχύς ενός string να μην ξεπερνά τα 8,5kW..

Link to comment
Share on other sites

Αρα τι; Να τα σπάσω σε 2 strings των 21?

 

Στη σελ. 71 του manual για τον SE10k δείχνει String Limitations - EU, 3ph System 16-50 modules.

Αυτό για τα 8.5kW δε το βρίσκω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στο manual που ήταν στο κουτί του inverter ( Se10k). Λογικά μέχρι το βράδυ θα το ψάξω...Πάντως με είχε προβληματίσει που το εγχειρίδιο ήταν πολύ λεπτό, σε αντίθεση με Fronius π.χ. που είναι 200σελίδες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έιδα κι εγώ στο manual αλλα το PVSyst επιμένει να μου λέει όλα οκ. Λοιπόν τι κάνουμε ?Και ρωτάω γιατι την Τρίτη πρέπει να μπούνε επάνω στον inverter 40 panel σε ενα string. Αν υπάρχει θέμα προλαβαίνω να τα βάλω σε δύο με έξτρα καλώδιο...Μην πληρώνουμε καμία ζημιά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.