Μετάβαση στο περιεχόμενο

1η επαφή με Solar Edge


stayros

Recommended Posts

Έβαλα έναν SE τις μέρες που μας πέρασαν και μαζί με το manual δίνουν μία σκόρπια σελίδα που αναφέρει τον περιορισμό για 8,5kW. Μετά από επικοινωνία με την εδώ αντιπροσωπεία μου είπαν πως απλά έχει ξεμείνει και δεν ισχύει πια.

 

http://www.mixanologos.gr/files/SOLAREDGE.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα είχε δίκιο ο amanaris πως υπήρχε τέτοια αναφορά. Εγώ μετά από συζήτηση και με τον pv-t θα τα σπάσω σε 2 String καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

η επιλογή των δύο string έγινε λόγω του ορίου η διότι έτσι και αλλιώς το θεώρησες καλύτερο σαν λύση.

Link to comment
Share on other sites

Το να το σπάσεις σε 2 string δε δημιουργεί προβλήματα, ούτε δουλεύει καλύτερα το σύστημα (από ότι έχω καταλάβει). Είναι επιλογή με βάση το "καλού κακού".

 

Πάντως το documentation της SE είναι επιεικώς απαράδεκτο. Και πρέπει να κάνουν και κανένα σεμινάριο. Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και αν θέλουν να αισθάνεται σιγουριά ο μηχανικός για να προτείνει τα προϊόντα της, πρέπει να διαθέτουν και την ανάλογη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Σεμινάρια έχουν κάνει κατά καιρούς οι προμηθευτές της Solar Edge..

 

Έχει πάρα πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με τους υπόλοιπους αντιστροφείς, αλλά πώς να πείσεις τον πελάτη να δώσει +2.000€....

 

Παρ' όλα αυτά στην εγκατάσταση στο σπίτι μου, τον προτίμησα και είχα σπάσει σε 2string. Δουλεύει άψογα..οπότε άφοβα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχω αρκετές απορίες και νομίζω είναι απαραίτητο να έχω μία υπεύθυνη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.