Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική επίλυση πενταώροφης οικοδομής με pilotis


 

Recommended Posts

Στο instant μου έχει συμβεί και εμένα άπειρες φορές και είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτεται κανείς.

Στο Fespa όμως???

Και εννοείται ότι δεν φταίει το κτίριο με την πραγματική του υπόσταση!:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με ΚΜ-ΚΕΣ?

 

e όποιος έχει διδαχθεί προχωρημένη αντισεισμική τεχνολογία (αρχής γενομένης από Στατική IV του γνωστού "ιδρύματος"), όσο να 'ναι τα προσέχει λίγο παραπάνω :razz:

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου άποψη είναι ότι το ΚΜ-ΚΕΣ πρέπει όσο το δυνατόν να ταυτίζονται. Σε περιπτωση έντονης απόκλισης λόγω αρχιτεκτονικών περιορισμών, προσοχή στα γωνιακά υποστυλώματα που θα υποστούν στρεψη

Link to comment
Share on other sites

e όποιος έχει διδαχθεί προχωρημένη αντισεισμική τεχνολογία (αρχής γενομένης από Στατική iv του γνωστού "ιδρύματος"), όσο να 'ναι τα προσέχει λίγο παραπάνω :razz:

 

Μια ερώτηση παρακαλώ...όποιος δεν έχει διαδαχθεί στο γνωστό ίδρυμα προχωρημένη αντισεισμική τεχνολογία, δεν μπορεί να κάνει αντισεισμικές κατασκευές ?

 

Δεν μπορεί να υπολογίσει κέντρα βάρους και ελαστικές στροφές ??

 

Μια ερώτηση κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου άποψη είναι ότι το ΚΜ-ΚΕΣ πρέπει όσο το δυνατόν να ταυτίζονται.

 

ξερεις οτι πολλες φορες αυτο ειναι πολυ δυσκολο,εως αδυνατο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα sundance οτι ειναι και τόσο δύσκολο. Όταν λόγω αρχιτεκτονικών περιορισμών όπως είπαμε δεν μπορούμε να τοποθετήσουμε τοιχεία σε μία πλευρά τότε αφαιρούμε τοιχεία και από την συμμετρικά απέναντι πλευρά έτσι ώστε να επιτευχθεί ισορροπία. Εγώ προσωπικά προτιμώ να "αδυνατίζω" μία διεύθυνση σε τοιχέια από το να έχω μεγάλες αποκλίσεις ΚΜ-ΚΕΣ. Το πρόβλημα υπάρχει όταν λόγω μαλακού ορόφου πρέπει να πιάσεις το αναθεματισμένο nv 0,60

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

nic και acnt γιατί πρέπει οπωσδήποτε να πιάσουμε nv>0.60? Αν δεν το πιάσουμε, τότε δεν κάνουμε ικανοτικό σχεδιασμό για να αποφύγουμε μηχανισμό ορόφου? Κάνω σε κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.