Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός μικρού μηχανουργείου


gkost

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Έχω το εξής ζήτηημα: Ένα πελάτης με μικρό μηχανουργείο (MxΠxΥ=10x10x5.5) μου ζήτησε να τιου προτείνω μια λύση για τον αποτελεσματικό και ενεργειακά αποδοτικό φωτισμό των επιφανειών εργασίας.

 

Έχετε κάποια πρόταση σχετικά με τον αποδοτικότερο συνδυασμό λάμπας / φωτιστικού;

 

Η αρχική σκέψη είναι καμπάνες (μάλλον 6) των 250W. Αλλά με τι λαμπτήρες; Υδραργύρου / Metal Halide / Νατρίου / Μικτού / Απλές Οικονομικές; Το βασικό κριτήριο -πέραν του επαρκούς φωτσμού- είναι η οικονομία και η εύκολη συντήρηση.

 

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το ζήτημα οπότε κάθε βοήθεια θα είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Γ.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος νατρίου 250W βγάζουν γύρω στα 100 lm/watt, οπότε από ενεργειακής άποψης είναι ό,τι καλύτερο. καλό θα ήταν να τις βάλεις να ανάβουν μεμονωμένα ή σε ομάδες ώστε να μπορεί να "παίζει" με το επιθυμητό ποσό φωτεινότητας.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος νατρίου 250W βγάζουν γύρω στα 100 lm/watt, οπότε από ενεργειακής άποψης είναι ό,τι καλύτερο. καλό θα ήταν να τις βάλεις να ανάβουν μεμονωμένα ή σε ομάδες ώστε να μπορεί να "παίζει" με το επιθυμητό ποσό φωτεινότητας.

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!

 

Έτσι είναι: χονδρικά 100lm/watt - τα οποία όμως αναφέρονται αποκλειστικά στην κατανάλωση της λάμπας! Μαζί με την κατανάλωση του ballast τα πράγματα χειροτερεύουν κατάτι.

 

Είδομεν!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση με τους λαμπτήρες ατμών μετάλλων (νατρίου, υδραργύρου κλπ), δεν είναι καθόλου καλή για έναν πολύ απλό λόγο: σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, ο χρόνος επανέναυσης του λαμπτήρα είναι απαράδεκτα μεγάλος για μηχανουργείο. Επίσης, αν και δεν αναφέρεις τι ακριβώς χρήση θα φιλοξενεί το "μηχανουργείο", οι λαμπτήρες που προτείνεις δεν δίνουν ποιοτικά καλό φωτισμό (όσον αφορά τα χρωματικά του χαρακτηριστικά, πλην των λαμπτήρων Metal Halide). Επειδή το ύψος του χώρου δεν είναι αρκετά μεγάλο, θα σου πρότεινα να εξετάσεις τις εξής λύσεις κατά σειρά: λαμπτήρες φθορισμού, λαμπτήρες led (τα τελευταία απαιτούν επίπονη έρευνα αγοράς γιατί, αν και τα φωτιστικά σώματα είναι φτηνά, οι ίδιοι οι λαμπτήρες κυκλοφορούν και σε πανάκριβες εκδόσεις).

Όσον αφορά τις φωτοτεχνικές προδιαγραφές του χώρου, έχουν τεθεί ήδη από τον ΚΕΝΑΚ: ελάχιστη φωτεινή ένταση 500lux, σε ύψος 0,8μ από το δάπεδο, με συνιστώμενη κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας της εγκατάστασης (λαμπτήρες και αυτοματισμοί λειτουργίας) 9,1 W/m2.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εαν ο μηχανουργος θελει καλο φωτισμο και οικονομικη συντηρηση του, τοποθετησε του λαμπτηρες φθορισμου. φυσικα, χρησημοποιησε το καταλληλο μεγεθος στο σωστο υψος. αυτα, απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι λύσεις "φθορισμού" αποφεύγονται σε μηχανουργεία, γιατί το "οπτικό τρέμουλο" που παρουσιάζει ένας μεγάλος αριθμός τους, δίνει την εικόνα, σε αρκετά από τα μηχανήματα που λειτουργούν περιστροφικά (τόρνοι, δράπανα, φρέζες, κτλ), ότι δεν είναι σε λειτουργία (παρόλο που είναι-λόγω συγχρονισμού της συχνότητας περιστροφής των εργαλειομηχανών με αυτή του τρέμουλου του λαμπτήρα) αυξάνοντας έτσι τον κίνδυνο ατυχήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

 

Μετά από εκτενή έρευνα φαίνεται πως δεν υπάρχει τελικώς μία λύση που να υπερτερεί σαφώς των υπολοίπων, τόσο ώστε να την επιλέξουμε με κλειστά μάτια.

 

Το μηχανουργείο έχει έναν τόρνο και μία φρέζα καθώς και μια επιφάνεια ηλεκτροσυγκόλησης. Με 4 καμπάνες και λάμπες τύπου Υδραργύρου / Νατρίου, κλπ στα 18000-20000 lumen έκαστη εξασφαλίζεις ανω των 700-800 lux στα επίπεδα εργασίας.

 

Ο Πέτρανθος έθεσε δύο πολύ σωστά ζητήματα στα οποία και απαντώ:

Ο μηχανουργός μου είπε πως η πιστή απόδοση χρωμάτων δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα. Προτιμά δε ελαφρώς "θερμά" χρώματα καθώς το πολύ "λευκό" φως τον κουράζει. Παράλληλα ο χρόνος επανεκκίνησης μετά από διακοπή δεν αποτελεί κρίσιμη παράμετρο καθώς το μηχανουργείο λειτουργεί σε λογική custom προϊόντος (build-to-order) και δεν έχει σταθερή ροή παραγωγής.

 

Νομίζω πως θα πάμε σε ατμούς νατρίου ή Metal Halide και βλέπουμε...

 

Ευχαριστώ και πάλι συνάδελφοι!

 

Κάθε συμπληρωματική άποψη ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις φωτοτεχνικές προδιαγραφές του χώρου, έχουν τεθεί ήδη από τον ΚΕΝΑΚ: ελάχιστη φωτεινή ένταση 500lux, σε ύψος 0,8μ από το δάπεδο, με συνιστώμενη κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας της εγκατάστασης (λαμπτήρες και αυτοματισμοί λειτουργίας) 9,1 W/m2.

 

Φίλοι, ο ΚΕΝΑΚ δεν προδιαγράφει τίποτα παραπάνω για τον φωτισμό των κτιρίων, πέρα από την ελάχιστη απόδοση των λαμπτήρων (lm/W), στο άρθρο 8 (ελέχιστες προδιαγραφές κτιρίων. Τα πινακάκια των ΤΟΤΕΕ αφορούν μόνο τη σύγκριση με το ΚΑ στην ενεργειακή μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο σπιτι μου εχω χωρο μηχανουργειου λογω επαγγελματος πατερα, να συμφωνησω με αυτον που ειπε οτι το πολυ λευκο-σκληρο φως κουραζει.

 

Επισης να πω οτι πρεπει να ληφθει υποψη για τον τροπο/θεση τοποθετησης οτι ανα τακτα διαστηματα θα πρεπει οι λαμπτηρες και τα φωτιστικα να καθαριζονται απο την σκονη/αιωρουμενα ρινισματα, που σε μηχανουργειο ειδικα αν γινονται εργασιες κατεργασιας μεταλλων (λειανση/κολληση/κοπη) υπαρχουν σε αφθονια.

 

Για την ιστορια στο μηχανουργειο εχουμε λαμπτηρες φθορισμου, το φως ειναι αρκετο, ισως γινεται κουραστικο αν δουλευεις πολλες ωρες μεχρι αρκετα αργα το βραδυ, ειδικα αν εχεις κουρασει τα ματια σου με φως απο ηλεκτροκολληση.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω μόνο σε αυτά που λέει ο ckiriako, τα οποία με βρίσκουν σύμφωνο, ότι στα φθορίου ο φωτισμός βγαίνει σε κάποιες αποχρώσεις του λευκού,εάν δεν θέλεις το έντονο daylight

Εδώ θα πάρεις μια ιδέα από σκαφάκια φθορίου και μη που έχω τοποθετήσει κατά καιρούς

http://www.drak.gr/index.php?page=doc1&frame=33

http://www.pilux-danpex.gr/gr/01company.html

http://www.fotistiki.com/catalogsub.php?idsub=129

 

Και για να μην θεωρηθεί σαν διαφήμιση οι εταιρίες είναι ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ, προχθές μου έφεραν κάτι τούρκικα να τοποθετήσω επειδή ήταν φτηνότερα από τα δικά μας, μου ήρθε να του τα χτυπήσω στο κεφάλι του πελάτη……………

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.