Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικό συμφωνητικό στη Δ.Ο.Υ αντί νόμιμης αμοιβής


Recommended Posts

Όπως το έχω αντιληφθεί εγώ

1. Το συμφωνητικό το κάνεις μόλις διευκρινήσεις τι ζητάει ο πελάτης. Δηλαδή πριν ξεκινήσεις εργασίες.

2. Εφόσον πήρες προκαταβολή, κόβεις και την ΑΠΥ.

3. Κάνεις τις μετρήσεις σου, δημιουργείς το έργο στο σύστημα του ΤΕΕ και κάνεις υπολογισμό της νόμιμης αμοιβής.

4. Με την κατάθεση των μελετών στην πολεοδομία, κόβεις ΑΠΥ για το υπόλοιπο ποσό της συμφωνίας.

5. Η ημερομηνία του σχεδίου (και της ΑΠΥ) δεν μπορεί να είναι πριν την υπογραφή του συμφωνητικού αλλά μπορεί να έχει ημερομηνία άσχετη με αυτήν της ΑΠΥ. Μπορεί να έχεις προπληρωθεί την αμοιβή σου, άρα και να έχεις κόψει ΑΠΥ, και μετά να εκτελέσεις την εργασία. Η ημερομηνία δείχνει την ημερομηνία εκτέλεσης της εργασίας όχι την ημερομηνία παράδοσής της.

 

Αυτά, δεν ξέρω αν σε βοήθησα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και ναι και όχι. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Είχα κάνει μια αποτύπωση και είχα ζητήσει B. Κ. X. από την πολεοδομία. Ήταν κάτι απλό και είχα κόψει ΑΠΥ ( χρειάζεται συμφωνητικό και για αυτό; )

Τώρα μου ζητάνε τροποποίηση της αδείας κι ενός είδους άδειας δόμησης επομένως σκοπεύω να συντάξω συμφωνητικό πρίν από την κατάθεση στην πολεοδομία.

Οι προβληματισμού μου είναι οι εξής:

α). Δεν είμαι σίγουρος εξαρχής τι μελέτες θα μου ζητηθούν, άρα πώς θα προϋπολογίσω τις νόμιμες κρατήσεις; Αλλά καν πώς μπορώ να προβλέψω στην εφορία ότι δε θα χρειαστεί να κάνω παραπάνω δουλειά, άρα και η τελική αμοιβή να αυξηθεί;

β). Υπάρχεικάποιο πιο απλό υπόδειγμα συμφωνητικού για περιπτώσεις που δε σχετίζονται με τον 4014;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

α). Δεν είμαι σίγουρος εξαρχής τι μελέτες θα μου ζητηθούν, άρα πώς θα προϋπολογίσω τις νόμιμες κρατήσεις; Αλλά καν πώς μπορώ να προβλέψω στην εφορία ότι δε θα χρειαστεί να κάνω παραπάνω δουλειά, άρα και η τελική αμοιβή να αυξηθεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

δε το διαβασα ολο ισως υπαρχει εδω καπου, ισως καπου αλλου

ANASTOLH TVN KATASTASEVN SYMFONHTIKVN.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ότι αναστέλλεται η υποβολή των καταστάσεων έγγραφων συμφωνιών για τη χρήση 2012...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ μόνο στο σύστημα του ΤΕΕ τις αναρτούσα, δεν τις έδινα στη ΔΟΥ. Σιγά μην κάτσω στην ουρά 5 ώρες και να χάσω το πρωινό μου για 2-3 συμφωνητικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ μόνο στο σύστημα του ΤΕΕ τις αναρτούσα, δεν τις έδινα στη ΔΟΥ. Σιγά μην κάτσω στην ουρά 5 ώρες και να χάσω το πρωινό μου για 2-3 συμφωνητικά...

 

Δεν έλεγε πουθενά οιτι πρέπει τα συμφωνητικά να πάνε στη ΔΟΥ..Αυτό που ανέστειλε το παραπάνω έγγραφο ήταν η υποβολή των καταστάσεων των συμφωνητικών σε καποια ηλεκτρονική διευθυνση της ΓΓΠΣ που δεν άνοιξε ποτέ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.