Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Δόμηση σε εκτός σχεδίου-natura


Nikossss

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια έκταση 4 στρεμμάτων εκτός σχεδίου σε περιοχή natura και αντιμετωπίζω κάποιο μπέρδεμα όσον αφορά τα μέτρα δόμησης.

Ο μηχανικός μου υποστηρίζει ότι μπορώ να χτίσω μέχρι 150τ.μ. Για να σιγουρευτώ ρώτησα ακόμα 2 μηχανικούς οι οποίοι μου λένε ότι δεν ισχύει αυτό και ότι μπορώ να χτίσω μέχρι 200τ.μ. Και οι 3 όμως επιμένουν ότι έχουν δίκιο. Πώς μπορώ να εξακριβώσω τι από τα 2 ισχύει; Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τις τροποποιήσεις των εκτός σχεδίου μήπως καταφέρω μόνος μου να βγάλω κάποια άκρη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για ανέγερση κτηρίου κατοικίας σε γήπεδο 4 στρ. η μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια του ως και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα 200 τ.μ.

Υπάρχει περίπτωση λόγω περίεργου σχήματος του γηπέδου σου και τηρουμένων των πλαγίων αποστάσεων να προκύπτει μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη μόνο 75 τ.μ., οπότε αθροιστικά μαζί με τον όροφο να υπάρχει μέγιστη δυνατότητα δόμησης 150 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να εξακριβώσω τι από τα 2 ισχύει; Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τις τροποποιήσεις των εκτός σχεδίου μήπως καταφέρω μόνος μου να βγάλω κάποια άκρη;

 

 

Μπορεις πολυ απλα να πληρωσεις ενα μηχανικο να συνταξει το τοπογραφικο διαγραμμα της ιδιοκτησιας σου..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιο ειδικό τοπικό διάταγμα;

Πες μας σε ποιά περιοχή βρίσκεσαι... όλο και κάποιος συνάδελφος θα έχει δουλέψει στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.