Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήπως οδηγούμαστε προς παύση εργασιών-τάχιστα;


ntside

Recommended Posts

ναι καταλαβαινω τι λες! τετοιες ιστορίες υπάρχουν άπειρες. ειναι δεδομένο οτι οποιος έχει την εξουσια υπαρχει κίνδυνος να διαφθαρεί. δεν αντιλέγω. αυτό όμως που πιστευω πραγματικα ειναι οτι θα πρεπει ολοι οι εργαζομενοι όλων των κλαδων να διεκδικουνε αλλαγες δικαιες για όλους. δεν νομιζω οτι ειναι η ωρα οι μισοι να κατηγορουν τους αλλους μισους για το ποιος κλέβει περισσοτερο γιατι ετσι οχι μονο δεν θα κερδίσουμε αλλα θα την πηρωσουμε όλοι. κατηγορούν οι δημόσιοι υπάλληλοι τους ελ. επαγγελματίες κ τσουπ να η φορολογία με αντικειμενικα κριτηρια κατηγορούν οι ελ. επαγγελματίες τους δημοσιους υπαλληλος τσουπ κομμενα τα επιδοματα.

δεν νομιζω οτι ειναι ο τρόπος αυτός....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δικαιο ειναι να πληρωθουν ΑΜΕΣΩΣ τα προστιμα που προβλεπει ο νομος για τα αμετρητα οικονομικα αδικηματα του παρελθόντος ωστε αυτα να μην ξανασυμβουν και επιτελους να νιωσει και αυτος ο κακομοιρης ο ανεργος οικογενειαρχης με παιδια που εμεινε Αθηνα φετος το καλοκαιρι ψάχνοντας απελπισμενα για δουλεια λιγη ικανοποιητικη δικαιοσυνη,λιγη ελπιδα.Μονο αυτη ειναι η δικαιη αλλαγη και εγω φιλε μου θα κατηγορω ασυστολα (ετσι για αρχη...) οταν βλεπω απο την μια την απελπισια και την πεινα στον μεροκαματιαρη εργατη(προσεξε,δεν ειμαι αριστερος) και απο την αλλη εφοριακους πολεοδομους και ιδιωτες λαμογια να το διασκεδαζουν στις πίστες και να συνεχιζουν τα ιδια ΚΟΛΠΑΚΙΑ ενω γυρω τους ενω βουλιαζει ολη η χωρα.Ακουσα για γνωστο εργατη οικοδομης που μαζευε αδεια μπουκαλια μπυρας απο τον δρομο για να αγορασει ψωμι και ειδα 15μετρο φουσκωτο εξω απο το σπιτι απλου εφοριακου υπαλληλου.

Θες ακομα να σιωπησω?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρουμε ποια θα είναι τα "αντικειμενικά" κριτήρια;

 

Το εμβαδόν του γραφείου;

Ο εξοπλισμός που έχουμε;

Η πιστωτική κάρτα; Ιδιαίτερα το τελευταίο θα είναι πολύ άδικο. Όσοι έχουμε πιστωτική κάρτα συχνά εξυπηρετούμε φίλους που δεν έχουν για αγορές μέσω internet. Θα φορολογηθούμε για την εξυπηρέτηση;

Link to comment
Share on other sites

εγω είχα ακουσει και για περιουσιακα στοιχεια αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι ισχυει!

 

Σιδερας:

δεν υπαρχει θεμα, απλα μερικες φορες με γραπτα μηνυματα ειναι αδυνατον να εξηγησεις τι ακριβως θες να πεις.;)

Link to comment
Share on other sites

@Julius Caesar

Aγαπητέ συνάδελφε, εγώ έδωσα στοιχεία στο #29, με αριθμητικό παράδειγμα βάσει του νόμου, για φοροδιαφυγή μισθωτού και την αντίστοιχη εισφοροδιαφυγή από κοινού με Α.Ε. Διαφωνώ με το βάρος που δίνεται στους Ελ. Επαγγελματίες. Ειδικά για τους Μηχανικούς θεωρώ ότι η φοροδιαφυγή είναι πάρα πολύ μικρή (έχασε η Βενετιά βελόνι από 2-3 τοπογραφικά συμβολαίων). Ακόμα και αν λάβουμε υπόψη τις κρυφές συμφωνίες με ιδιοκτήτες (20% επί της φατούρας), όταν γίνεται, δεν δικαιολογεί το μένος εναντίων των Μηχανικών. Όλοι ξέρουμε για μεγαλοστελέχη εταιρειών που είναι με 1200 ευρώ στην κατάσταση μισθοδοσίας και παίρνουν εξτρά επιταγές "εις διαταγήν εμού του ιδίου", σπίτι, τζίπ με leasing από την εταιρεία, ακόμα και διακοπές πληρωμένες. Είναι υποκρισία να κατηγορούν τους Μηχανικούς. Και επειδή εδώ στο forum υπάρχει αρκετή κοινή λογική, όλοι καταλαβαίνουμε ότι όλα αυτά αποσκοπούν στο να πάρουν αυτά που τους λείπουν για να κλείσουν τρύπες, να ξεπληρώσουν χρέη κ.λ.π. και όχι για την νομιμότητα. Αν τους ενδιέφερε η νομιμότητα, θα είχαν ενεργήσει κατά τα νόμιμα για την περίπτωση του post #25. Επί πλέον, αφού ξεσκίζονται για το μνημόνιο, θα είχαν φορολογήσει τα ΜΜΕ με 20% όπως πρόβλεπε το μνημόνιο 2. Αλλά εκεί κάνουν το Γερμανό. Και μιά και αναφέρθηκε τα ΜΜΕ χρώσταγαν τα άντερά τους στο αγγελιόσημο που το παρακράταγαν από τις διαφημιστικές και δεν το απέδιδαν. Έχουν όμως το θράσος να κατηγορούν τους Μηχανικούς για φοροδιαφυγή.

Link to comment
Share on other sites

Η πιστωτική κάρτα;

 

Μπορει να κρατος να εντοπισει αν εγω εχω πιστωτικη???

Και αν οχι γτ να το δηλωσω???

Και αν εχω 4-5 που καθονται??

Link to comment
Share on other sites

Τους μηχανικούς που δουλέυουμε μπλοκάκι άραγε πόσο θα μας σκίσει αυτό...Γιατί σου λέει ολόκληρος μηχανικός, 6 χρόνια εμπειρία

μουμπλε μουμπλε ...ριξτου 20.000.

Και ας παίρνει 14.000....ή και λιγότερα. Όσον αφορά τα τεκμήρια δεν είχαν βρεθεί αντισυνταγματικά παλιότερα;

Link to comment
Share on other sites

Άντε και τα κρύβεις, πάλι θα βρουν από κάπου να σου πάρουν.

Θέλουν να μας εξαθλιώσουν τόσο που να παρακαλάμε, να ψάχνουμε για δουλειά και όταν βρίσκουμε το οτιδήποτε με πολύ λίγα χρήματα να είμαστε ικανοποιημένοι και να λέμε χίλια ευχαριστώ που κάνουμε κάτι και δεν κλαίμε τη μοίρα μας ψάχνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.