Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δασαρχείο εντός σχεδίου?


Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση κάπου εντός σχεδίου να απαιτηθεί βεβαίωση Δασαρχείου ?

 

εντελώς.

εγω το εχω δει για καποιους οικισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Εντός οικισμών, υπάρχει πιθανότητα να ζητηθεί. Αν υπάρχει όμως σχέδιο πόλης, θεωρητικά το θέμα έχει λυθεί και δεν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

μιλάω για σχέδιο πόλης εντός Αττικής (εγκεκριμένο ρυμοτομικό προ 1983 ή διάγραμμα πράξης εφαρμογής).

Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να απαιτηθεί?

αν ναι φαντάζομαι θα γραφόταν στους όρους δόμησης (στις εγκρίσεις που απαιτούνται)

Link to comment
Share on other sites

Στις διατάξεις της Δασικής Νομοθεσίας για τις περιοχές εντός σχεδίου και γενικά τις οικιστικές περιοχές, υπάγονται μόνο τα πάρκα και άλση καθώς και οι εκτάσεις που κηρύσσονται ή έχουν κηρυχθεί με πράξη της αρμόδιας αρχής, ως δασωτέες ή αναδασωτέες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εάν μας πεις για ποια περιοχή προκείται ίσως κάποιος να έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση.

Μήπως πρόκεται για οικόπεδα σε ανοιχτά οριακά σχεδίου πόλης Ο.Τ.?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν πρόκειται για την περίπτωση ανοιχτών Ο.Τ. Έχω διαβάσει ότι τότε χρειάζεται έγκριση Δασαρχείου.

Στη Σαρωνίδα, στον Τομέα Α συντάσσω Τ.Δ. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι εκεί που να εμπίπτει σε αυτό που είπε ο συνάδελφος ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν περιπτώσεις παλαιών εντάξεων ή οριοθετήσεων οικισμών , για τις οποίες περιπτώσεις το Δασαρχείο εξ'αρχής αμφισβητούσε την διαδικασία. Ετσι υπάρχει περίπτωση όπου για ενταγμένη σε σχέδιο περιοχή υπάρχει παράλληλα από το Δασαρχείο πράξη χαρακτηρισμού ως δασική έκταση ! .

 

Για περιπτώσεις εντάξεων ή/και οριοθετήσεων που έγιναν βάσει διατάξεων οι οποίες κρίθηκαν εκ των υστέρων αντισυνταγματικές , αν και δεν έχουν προσβληθεί μια προς μία , εν τούτοις κατόπιν πιέσεων από τα κατά τόπους Δασαρχεία ,ή την Δ/ση Δασών ναι , οι πολεοδομίες ζητάνε βεβαίωση Δασαρχείου σε περιοχές εντός σχεδίου , εντός οικισμών προ του '23 κλπ.

 

Συνεπώς (και δυστυχώς) , ναι γίνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι πρέπει να ελεγχθεί κάτι τέτοιο? Φανταζόμουν ότι οι όροι δόμησης θα το έγραφαν σαν απαιτούμενη έγκριση. Σε αυτούς που έχω ζητούν εγκρίσεις από Αρχαιολογία και ΕΠΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.