Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό πλαισίου, χαραμάδες


antboton

Recommended Posts

Συνάδελφοι τα συγκεκριμένα διαφανή δομικά στοιχεία πως τα αντιμετωπίζεται; Θέλω να πώ π.χ. σε διπλά παράθυρα/πόρτες λαμβάνονται και τα 2 στη διείσδυση του αέρα; Σε προσόψεις καταστημάτων υπολογίζονται κανονικά σαν κουφώματα με πλαίσιο (ποσοστά πλαισίου) ή απλά το u με βάσει τον τύπο του υαλοπίνακα. Αυτά μπορώ να σκεφτώ για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Αν εννοείτε το υαλοστάσιο της φωτογραφίας που επισυνάπτω, εγώ το λαμβάνω ως τοίχο με u απο τον πίνακα 3.12 ως εάν ήτο ολόκληρο, ένα κούφωμα.

post-17575-0-51141400-1326825749_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τα διπλά παράθυρα και τα υαλοπετάσματα έχει τύπους υπολογισμού του U στην 2η ΤΟΤΕΕ. Ειδικά όμως για το υαλοπέτασμα για να το υπολογίσεις σωστά θες και κάποια στοιχεία από τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για να μην ανοιγω νεο Topic, επαναφερω αυτο το αρκετα σχετικο.

Τα κουφωματα στην επιθεωρηση, αφοτου μετρησετε ανοιγμα και τζαμι, υπολογιζετε προσεγγιστικα το συντελεστη του αναλογα με το αν το ποσοστο πλαισιου ειναι 20-30-40% απο πινακα 3.12 (η αντιστοιχα απο το προγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ που βγαζει τυποποιημενες τιμες) ή υπολογιζετε αναλυτικα τα ποσοστα πλαισιου και τζαμιου ουτως ωστε να βγαλετε ακριβες U?

Εγω ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει τα τυποποιημενα του προγραμματος αλλα με excel βγαζω τον ακριβη συντελεστη του κουφωματος, οπως και το gw του

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα έτσι (αναλυτικά),αν και στις πιο πολλές περιπτώσεις πέφτεις αρκετά κοντά στα τυποποιημένα % οπότε και οι αποκλίσεις είναι σχετικα μικρές

Link to comment
Share on other sites

Οι αποκλισεις ειναι μεγαλες...

Για δες ποσοστο πλαισιου σε παλιο ξυλινο κουφωμα που το τζαμι δε φτανει ως κατω αλλα εχει "ποδια"

Πιανει και πανω απο 50% καμια φορα

Για ριξε μια ματια στα παραθυρακια του μπανιου να δεις τι ποσοστα βγαζουνε.. Θα με πεις τωρα, μικρο εμβαδον, μικρες απωλειες...

 

Το προβλημα που μου προεκυψε χτες ειναι οτι σε ενα σπιτι δεν μπορεσα να καταλαβω αν τα κουφωματα ηταν συνθετικα η αλουμινιου....

Φαινοντουσαν βαμενα, οχι με τη γυαλιστερη ηλεκτροστατικη βαφη, αλλα ουτε και ματ να πεις ειναι συνθετικα... Ηταν ζεστα στην αφη απο μεσα, κατι που ενισχυει την αποψη μου περι αλουμινενιου κουφωματος...

Και με δεδομενο οτι του πανω οροφου τα ειχα βαλει αλουμινιου, λεω και αυτα να τα θεωρησω αλουμινιου...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πάντως ότι είναι πολύ σημαντικότερο ζήτημα η σωστή αναγνώριση του κουφώματος παρά το % πλαισίου που όπως είπες μόνο σε wc και σε ξύλινα (σπάνια έχω συναντήσει) υφίσταται. Καλό είναι οποιος έχει απορία να πάει σε κάποια βομηχανία που ασχολείται να του δείξει. Εγώ αυτό έκανα

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο topic. Ποια η διαφορά της γυάλινης πρόσοψης (είτε μη ανοιγόμενης είτε μερικώς ανοιγόμενης) από ένα κούφωμα (είτε ανοιγόμενο είτε μερικώς ανοιγόμενο είτε μη ανοιγόμενο);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.