Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπουδές Πολιτικού μηχανικού Ε.Μ.Π. (αρχάριοι)


Recommended Posts

...

...μια αλλη απορια που εχω ,γενικοτερα υπαρχουν αλλες δεξιοτητες/γνωσεις κλπ που θα αξιζε να κυνηγησει κανεις στον -σχετικα αρκετο- ελευθερο χρονο που εχει ως φοιτητης(ηλεκτρολογος κυριως αλλα υποθετω ισχυει και για τους ΠΜ)?

 

Σχέδιο.

Μετά πάλι σχέδιο.

Και μετά πάλι σχέδιο.

Με το χέρι με το πόδι με ότι θες αλλά σχέδιο.

Και με PC.

 

Οι δικηγόροι και οι συμβολαιογράφοι επικοινωνούν με τα κείμενα.

Οι γιατροί με τα νυστέρια.

Οι μηχανικοί με το σχέδιο.

 

Όσο πιο καλά το κατέχεις τόσο καλύτερο συγκριτικό πλεονέκτημα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν αγαπητέ μου,με όλη την καλή διάθεση.Πρώτο λάθος σου να πιστεύεις ότι μπορέις να είσαι ανώτερος από τους καθηγητές σου,όσο προβληματικοί και να είναι αυτοί και όσο σπουδαίος μαθητής είσαι,που είσαι.Σίγουρα στο Πολυτεχνείο δεν θα μπορείς να το ισχυριστείς.Ανησυχείς πρόωρα για μεγάλα έργα,διακρίσεις και λοιπά και ακόμα δεν έχεις πάρει πρέφα με τι θα ασχοληθείς.Πιο πολύ θα έπρεπε να σε απασχολεί η ασφάλεια των κατασκευών σου και οι ανθρώπινες ζωές από την φαντασιολογική σου καριέρα.Μην βιάζεσαι να διαχειριστείς πρωτιές και υποτροφίες.Ίσως υπάρχουν και άλλοι αξιότεροι.Το καλάμι χρησιμεύει καλύτερα ως φυσοκάλαμο με στόχο την φιλόλογο παρά να το καβαλήσεις.Φιλικά και με ενδιαφέρον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητέ μου,με όλη την καλή διάθεση.Πρώτο λάθος σου να πιστεύεις ότι μπορέις να είσαι ανώτερος από τους καθηγητές σου,όσο προβληματικοί και να είναι αυτοί και όσο σπουδαίος μαθητής είσαι,που είσαι.

....

 

πσιτ... σε εμένα το λές???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητέ μου,με όλη την καλή διάθεση.Πρώτο λάθος σου να πιστεύεις ότι μπορέις να είσαι ανώτερος από τους καθηγητές σου,όσο προβληματικοί και να είναι αυτοί και όσο σπουδαίος μαθητής είσαι,που είσαι.Σίγουρα στο Πολυτεχνείο δεν θα μπορείς να το ισχυριστείς.Ανησυχείς πρόωρα για μεγάλα έργα,διακρίσεις και λοιπά και ακόμα δεν έχεις πάρει πρέφα με τι θα ασχοληθείς.Πιο πολύ θα έπρεπε να σε απασχολεί η ασφάλεια των κατασκευών σου και οι ανθρώπινες ζωές από την φαντασιολογική σου καριέρα.Μην βιάζεσαι να διαχειριστείς πρωτιές και υποτροφίες.Ίσως υπάρχουν και άλλοι αξιότεροι.Το καλάμι χρησιμεύει καλύτερα ως φυσοκάλαμο με στόχο την φιλόλογο παρά να το καβαλήσεις.Φιλικά και με ενδιαφέρον.

χαχαχαχαχ ειναι η καψα του πρωτου καιρου της επιτυχιας σε μια σχολη. μην τον απαπαιρνεις. θα μπει μεσα, θα δει πως ειναι τα πραγματα και θα χαλαρωσει...

Link to comment
Share on other sites

ντακς .... απλά ημουν απο πάνω και με πήραν τα σκαγια ...

 

κρίμας όμως...

μου άρεσε να είμαι ο μαθητής κι ας ήμουν σπασικλάκι με τους βαθμούς μου ακόμα...

 

 

υ.γ.

τα συγχαρητήρια μου για το παράδειγμα της βέλτιστης αξιοποίησης του καλαμιού. Από τα καλύτερα παραδείγματα που άκουσα.

Link to comment
Share on other sites

Marylin πρώτα από όλα ηρέμησε.

 

Στο μύνημα μου έθειξα το ότι οι καθηγητές, όπως είναι απόλυτα φυσικό,προσπαθούν να είναι από πάνω και όσο μπορούν να τα ξέρουν όλα.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι υπάρχουν και παιδιά που έχουν ως σκοπό να ανταγωνιστούν τους καθηγητές τους αλλά εγώ δε ανήκω σε αυτή τη κατηγορία.

 

Στη συνέχεια λες ότι ονειροπολώ. Νομίζω πως δε είναι και τόσο μεγάλο κακό κάποιος να ονειρεύται στα 18 του κι ας μη του βγει. Τέλος είχα αναφέρει πως δε θα χα πρόβλημα να δούλευα και για 900Ε. Με βάση αυτό σίγουρα δε περιμένω τις τεράστιες διακρίσεις.Πίστεψε με αν άκουγες στα 18 σου αυτά που ακούω εγώ στη TV θα μίλαγες μόνο για το εξωτερικό κι εσύ.

 

Ξέρω πως μου μίλησες έτσι για το καλό μου αλλά πέρα των βάρυ στόχων μου, που θα κοστίσουν ιδιαίτερα στη υγίεια μου, δε έχω καβαλήσει περαιτέτω το καλάμι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.