Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Δασαρχείου για περίφραξη αγρού


Recommended Posts

Σε περιφραγμένο αγροτεμάχιο με πασσάλους , συρματόπλεγμα και κάκγελα στην πρόσοψη ζητείται έγκριση άδειας δόμησης. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα με την υφιστάμενη περίφραξη? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα! Για την χορήγηση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για νομιμοποίηση υφιστάμενης περίφραξης με συρματόπλεγμα σε εκτός σχεδίου περιοχή (παρ. 8 του άρ. 20 του ν.4258), απαιτείται έκδοση πράξης χαρακτηρισμού από το αρμόδιο δασαρχείο.

 

Το πρόβλημα που αντιμετώπισα σήμερα στην πολεοδομία σήμερα ήταν το εξής:

επειδή η πράξη χαρακτηρισμού η οποία αναφέρει ότι μέρος του αποτερματισμένου αγρού είναι ιδιωτικό δάσος, θα πρέπει να μετακινήσω την περίφραξη στα όρια της μη δασικής έκτασης...

 

Στο δασαρχείο που πήγα μου είπαν ότι δεν είναι αρμόδιοι για να μου χορηγήσουν έγκριση-βεβαίωση ότι μπορώ να περιφράξω το ιδιωτικό δάσος, παρά να μου δώσουν βεβαίωση ότι είναι ιδιοκτησία, βεβαίωση η οποία δεν πείθει την πολεοδομία όπως κατάλαβα από τους υπαλλήλους του δασαρχείου οι οποίοι μίλησαν τηλεφωνικά με την πολεδομία... Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση; Υπάρχει πολεοδομική ή δασική νομοθεσία που να αναφέρει το δικαίωμα περίφραξης ιδιωτικού δάσους ή μη; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από την δασική νομοθεσία προβλέπεται ότι για όλες τις (επιτρεπτές) εργασίες εντός δασικών εκάσεων (και ιδιωτικών δασών) απαιτείται άδεια του δασαρχείου (άδεια επέμβασης).

 

Για τον λόγο αυτόν για κάθε εργασία εκτός σχεδίου προ της χορήγησης της πολεοδομικής άδειας (οικοδομικής ή ΕΕΜΚ) απαιτείται πράξη χαρακτηρισμού (ώστε να προκύπτει ότι δεν απαιτείται άδεια επέμβασης ή/και ότι δεν πρόκειται για δημόσιο δάσος).

Ο δασάρχης ισχυρίζεται ότι δεν είναι αρμόδιος να χορηγήσει άδεια επέμβασης ή βεβαίωση για κατασκευή περίφραξης, παρά μόνο πράξη χαρακτηρισμού την οποία έχω στα χέρια μου.

 

Έχεις υπόψιν σου αν μπορεί να δοθεί ΕΕΜΚ από ΥΔΟΜ για κατασκευή περίφραξης ολόκληρου του αγρού (εκτός σχεδίου), ο οποίος μετά από πράξη χαρακτηρισμού, περιέχει περιμετρικά τμήματα ιδιωτικού δάσους(δασωθείς αγρός);

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ετυπωση πως δεν επιτρεπεται περίφραξη δασικής έκτασης - ας μας πει κάποιος δασολόγος

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ετυπωση πως δεν επιτρεπεται περίφραξη δασικής έκτασης - ας μας πει κάποιος δασολόγος

Οι δασολόγοι και υπάλληλοι του δασαρχείο ισχυρίζονται ότι δεν αποτελεί αρμοδιότητά τους. Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για ιδιωτικό και όχι δημόσιο δάσος το οποίο αποτελεί μέρος αποτερματισμένου αγρού...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.