Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Δασαρχείου για περίφραξη αγρού


Recommended Posts

Χρειάζεται βεβαίωση Δασαρχείου για περίφραξη αγρού;

Υπέβαλα αίτηση Ε.Μ.Κ, που αφορά περίφραξη αγροτεμαχίου, με συρματόπλεγμα.

Από την πολεοδομία μου ζήτησαν βεβαιώσεις από αρχαιολογίες (που δεν αμφισβητώ) και Δασαρχείου

Θέλω να ρωτήσω στους κατέχοντες του φόρουμ

Χρειάζεται η βεβαίωση Δασαρχείου για την συγκεκριμένη εργασία της περίφραξης με συρματόπλεγμα ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Το ρωτώ αυτό με ποια έννοια

Δηλαδή δεν μπορώ να περιφράξω τον αγρό μου -δηλ την ιδιοκτησία μου- αν είναι δασική έκταση;

και βάσει ποιανού νόμου;

Επίσης να σας ρωτήσω

Με ποια νομοθεσία χρειάζεται η βεβ Δασαρχείου;

Μήπως αυτή αναφέρεται σε ανέγερση και όχι σε απλές εργασίες περίφραξης; (μήπως και την αποφύγω.

Ξέρεται τι σημαίνει 3 μήνες καθυστέρηση σε έσοδα-έστω και από Μ. κλίμακας;)

Σταμάτησε το μυαλό μου

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω όλους και ευχαριστώ τους συναδέλφους ted78 και Manolis gon

Άρθρο 1, Παράγραφος 2:

Οι εργασίες εκτελούνται μετά από σχετική έγκριση εργασιών εφόσον,

υποβληθούν:

• Εγκρίσεις των αρμοδίων υπηρεσιών (αρχαιολογίας, δασαρχείου, ΕΠΑΕ,ΥΠΠΟ,κλπ) που απαιτούνται κατά περίπτωση .

Manolis gon να ρωτήσω θέλω το εξής:

Η βεβαίωση δασαρχείου απαιτείται βάσει ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗΣ ή βάσει ΔΑΣΙΚΗΣ νομοθεσίας;

Εδώ

http://sdappe-kimis.pblogs.gr/2009/10/pr.html

που υπάρχει η ΔΑΣΙΚΗ νομοθεσία δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Από την άλλη γνωρίζω από το 1975 που ασκώ το επάγγελμά μου, ότι απαιτείται

Μέχρι εδώ συμπεραίνω ότι μάλλον προβλέπεται από την ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗ νομοθεσία.

Αυτήν θέλω να βρω αν την γνωρίζει κανείς

Μήπως δηλαδή αναφέρεται μόνο σε ανεγέρσεις οικοδομών

και όχι σε άλλες εργασίες, όπως αναθεώρηση αδείας, επισκευές ή περιφράξεις

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνάδελφε, στην εγκύκλιο που σου παρέθεσε ο ted78 η οποία είναι και η μόνη επεξηγηματική που γνωρίζω σχετικά με τις εγκρίσεις εργασιών μικρής κλίμακας δεν κάνει διαχωρισμό. Αναφέρει τα απαιτούμενα για όλες τις κατηγορίες εργασιών που μπορούν να γίνουν με Ε.Ε.Μ.Κ. απλά στα εκτός σχεδίου αναφέρει ως πρόσθετο δικαιολογητικό και την βεβαίωση δασαρχείου.

Δυστυχώς δεν βλέπω πως μπορείς να το αποφύγεις.. Τελευταία φορά που έκανα την διαδικασία, πήγαν όλα 7 μήνες πίσω περιμένοντας την βεβαίωση του αρμόδιου (απαράδεκτου) δασαρχείου...Καλό κουράγιο..

Link to comment
Share on other sites

Από την δασική νομοθεσία προβλέπεται ότι για όλες τις (επιτρεπτές) εργασίες εντός δασικών εκάσεων (και ιδιωτικών δασών) απαιτείται άδεια του δασαρχείου (άδεια επέμβασης).

 

Για τον λόγο αυτόν για κάθε εργασία εκτός σχεδίου προ της χορήγησης της πολεοδομικής άδειας (οικοδομικής ή ΕΕΜΚ) απαιτείται πράξη χαρακτηρισμού (ώστε να προκύπτει ότι δεν απαιτείται άδεια επέμβασης ή/και ότι δεν πρόκειται για δημόσιο δάσος).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε armenopoulos

Συγνώμη για την αδιαφορία μου στο θέμα που ο ίδιος άνοιξα (μου έτυχε κάτι σοβαρό)

Δεν βρήκα στην δασική νομοθεσία κάτι σχετικό, αλλά πέραν αυτού ακόμη και αν υποθέσουμε ότι επιβλήθηκε από την δασική νομοθεσία πρέπει λογικά απαραίτητα να υπάρχει και πολεοδομική νομοθεσία (αλλιώς πως τόσα χρόνια οι πολεοδομίες τις απαιτούν;)

Μήπως γνωρίζεις με ποιο νόμο επιβλήθηκε, για να δώ τι προβλέπει σε επισκευές, αναθεωρήσεις αδειών και περιφράξεις αγρών;;.

Θεωρώ αδιανόητο να μην μπορώ να φράξω την ιδιοκτησία μου ακόμη και αν είναι δάσος.

Αν τώρα το αυτό το δικαίωμα της περίφραξης το θεωρήσεις αυτονόητο, ποιο το νόημα της βεβαίωσης δασαρχείου;;;

Σ' ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Σ' ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου

τι εκανες τελικά; Έβγαλες βεβαιωση δασαρχειου για μια περιφραξη;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε περίπτωση που γνωρίζεται σχετικά με περιφράξεις.

Συγκεκριμένα: για γηπεδάκι περίπου 500τ.μ. (εκτός σχεδίου) που επιθυμούν απλή περίφραξη με συρματόπλεγμα (χωρίς σενάζι κτλ) που πλέον δεν απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας αλλά γνωστοποίηση αρμόδιας πολεοδομίας, απαιτείται και έγκριση Δασαρχείου-Αρχαιολογίας; στην αρμόδια πολεοδομία δεν ξέρουν να απαντήσουν... λένε μάλλον ναι.. (αλλά είναι μεγάλη χρονική καθυστέρηση και αν δεν απαιτείται δεν θα ήθελα να τους καθυστερήσω για μια απλή περίφραξη μόνο από υπερβάλλοντα ζήλο λειτουργώντας εκ του ασφαλούς)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δυσκόλεψαν τα πράγματα με την 48ωρη ενημέρωση μετά τις τεχνικές οδηγίες που μας δώσανε :

 

Για την εφαρμογή της διαδικασίας εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών με απλή έγγραφη ενημέρωση της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, υποβάλλεται από τον ιδιοκτήτη στην ΥΔΟΜ και το οικείο αστυνομικό τμήμα, προ 48 τουλάχιστον ωρών, το υπόδειγμα που συνοδεύει το παρόν. Καθίσταται σαφές ότι με την έγγραφη ενημέρωση συνυποβάλλονται προς την ΥΔΟΜ και οι τυχόν κατά περίπτωση απαιτούμενες εγκρίσεις άλλων φορέων (π.χ. Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής, Αρχαιολογική υπηρεσία, δασαρχείο, κλπ), συναίνεση των συνιδιοκτητών της οικοδομής εφ’ όσον οι κατασκευές βρίσκονται σε κοινόχρηστους χώρους (ακάλυπτοι χώροι του οικοπέδου) ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου (όψεις, φ.ο., κλπ) και όσα ειδικότερα αναφέρονται παρακάτω. Η εκτέλεση εργασιών με την διαδικασία της έγγραφης ενημέρωσης της αρμόδιας ΥΔΟΜ αφορά μόνον σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στις περιπτώσεις αγροτεμαχίων διανομής του '55, ισχύει το ίδιο ?

 

δηλαδή έγκριση δασαρχείου + αρχαιολογίας + ΕΕΜΚ ?

 

Και αυτό ισχύει τώρα με τον ΝΟΚ ή ήταν προαπαιτούμενα και πρίν την εφαρμογή του ?

 

Γιατί παρακείμενος γείτονας μου (σε αγροτεμάχιο διανομής του '55 έχει περιφράξει πρίν 3-4 χρόνια μόνο την κοινή πλευρά με τον γειτονα μου, οι άλλες πλευρές του είναι ελεύθερες) δεν νομίζω να έχει κάνει κάτι τέτοιο ... αλλα δεν βάζω και το χέρι στη φωτιά :smile:

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.