Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξύλινο στέγαστρο σε ρετιρέ


Inzaghi

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Συγνωμη προκαταβολικά αν έχει ανοιχθεί παρόμοιο τόπικ παλαιότερα το οποίο και δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου, παρόλα αυτά θα ήθελα να εκθέσω τον προβληματισμό μου για ένα θεματάκι που με απασχολεί.

 

Πελάτης στη Θεσσαλονίκη έχει ρετιρέ το οποίο δεν έχει στέγαστρο, ούτε τέντα και θα επιθυμούσε να κατασκευάσει μια ξύλινη κεραμοσκεπή περίπου 2μ πλάτους για σκίαση, αντί τέντας.

 

Αυτή η κατασκευή, στην περίπτωση κατα την οποία θέλουμε να γίνει νομότυπα, θα πρέπει να πάρει κανονική οικοδομική άδεια ή δύναται να κατασκευαστεί και με άδεια μικράς κλίμακος?

 

Από την εδώ πολεοδομία με ενημέρωσαν ότι εφόσον αποδείξω με σχηματικές τομές ότι βρισκόμαστε εντός του ιδεατού στερεού, θα περάσει ΕΠΑΕ και εφόσον εγκριθεί, τότε και μόνο τότε θα εκδοθεί άδεια μικράς κλίμακος για την κατασκευή.

 

Συνάδελφος με μεγαλύτερη εμπειρία από μένα με ενημέρωσε ότι η όποια κατασκευή θα πρέπει να είναι υπό μορφή προβόλου και μόνο και χωρίς κατακόρυφα σημεία στήριξης στις άκρες...

 

Όπως και να έχει, μου προτάθηκε να δοκιμάσω με άδεια μικράς κλίμακος πρώτα και στην περίπτωση που δεν περάσει, να προχωρήσουμε στην έκδοση οικοδομικής άδειας η οποία θα είναι και πιο ακριβή για τον πελάτη.

 

Οι απόψεις σας επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι αν είσαι εντός ιδεατού στερεού, μπορείς να κάνεις πέργκολα (οχι με κάλυψη) με άδεια μικρής κλίμακας. οτιδήποτε άλλο θέλει κανονική οικ. άδεια και οτι συνεπάγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω την εντυπωση οτι εντος ιδεατου στερεου μπορω να φερω στεγαστρο με καλυψη, βασει αυτων που με ειπανε απο την Πολεοδομια σημερα.

 

Αυτο που δεν ξερω ειναι το αν οντως θα πρεπει να μη φερει κατακορυφα στοιχεια στηριξης στις ακρες η δεν ειναι απολυτο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

για να το εδράσεις κάπου το στέγαστρο λογικά θα χρειαστείς κατακόρυφα σημεία στήριξης.

αν δεν το εδράσεις με κατακόρυφα, τότε θα πρεπει να στηριχτεί λογικά στην δοκό της όψης. Τα φορτία θα θεωρήσουν λογικά οτι είναι μεγάλα και θα σου ζητηθούν ενα κάρο πραγματάκια...οπότε να είσαι προετοιμασμένος. πιθανολογώ οτι με άδεια μικρής κλίμακας λίγο δύσκολο το εγχείρημα σου! αλλα δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. Αποψή μου....

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi η κατακευή που περιγράφεις θέλει κανονική οικδομική άδεια και υπόλοιπο ΣΔ

 

τώρα αν βάλει πέργκολα με φυτό για σκίαση πιθανώς να γίνει με άδεια εργασιών μικρής κλίμακας

Link to comment
Share on other sites

...

θα επιθυμούσε να κατασκευάσει μια ξύλινη κεραμοσκεπή περίπου 2μ πλάτους για σκίαση,

....

....

θέλει και κεραμιδάκι....

 

οπότε κι απο τον ουρανό να το κρατάει την πολεοδομική διαδικασία δεν την γλυτώνει...

Link to comment
Share on other sites

Η περιπτωση της ξυλινης περγκολας υπαρχει και το ξερω...

 

Το κατα ποσον θα αναρτησει φυτα αναριχομενα για σκιαση ή θα το κλεισει παρανομα απο πανω οπως αυτος θελει ειναι δικο του θεμα...

 

Το δυστυχες της υποθεσης ειναι οτι σε περιπτωση οικοδομικης αδειας ο ιδιοκτητης δε θελει να το κανει λογω κοστους, ενω στη μικρας κλιμακος ειναι οκ...

 

Μονο αυτο για το συντελεστη δομησης δεν καταλαβα καλα... Για ποιο λογο θα πρεπει να εχει υπολοιπο συντελεστη δομησης για να κανει ενα σκιαστρο? Δεν προκειται να το κλεισει περιμετρικα ως Η/Χ η κατι τετοιο τελος παντων...

Link to comment
Share on other sites

Το δυστυχες της υποθεσης ειναι οτι σε περιπτωση οικοδομικης αδειας ο ιδιοκτητης δε θελει να το κανει λογω κοστους, ενω στη μικρας κλιμακος ειναι οκ...
Αν πράρχει πρόβλημα κόστους ας βάλει ομπρέλες.

Για οτιδήποτε άλλο θα πληρώσει και άδεια και θα ακολουθήσει την νόμιμη οδό.

Αλλιώς και εσύ θα θεωρείσαι σαν αυτόν λαμόγιο. Και δουλειά σου είναι σαν μηχανικός να του υπενθυμίσεις ότι οτιδήποτε άλλο είναι παράνομο...εκτός και αν ανήκεις στην κατηγορία των νεκροθάφτων μηχανικών...

Και φαντάσου όλοι να έχουν αυτό το σκεπτικό (που στο Ελλαδιστάν το έχουν όλοι)...τι άδεια ρε μεγάλε και πράσινα άλογα...κάντο εκεί να τελειώνουμε και τέλος...

Μπανάνες Τάκη...θέλω πολλές μπανάνες...

Link to comment
Share on other sites

Οχι, συναδελφε, ουτε λαμογιο ειμαι ουτε τιποτα τετοιο....

 

Ουτε λαμογια του συνεστησα να κανει, ουτε παρανομια....

Εσυ, πολυ σωστα, λες αν δεν μπορει να το βγαλει με μικρας κλιμακας να πληρωσει την καθολα νομιμη οδο...

Το διλημμα εν προκειμενω για τον ιδιοκτητη δεν ειναι αν θα το κανει πληρωνοντας πολλα η λιγα αλλα αν θα το κανει πληρωνοντας λιγα η αν δεν θα το κανει....

 

Και ξερουμε πολυ καλα ολοι μας οτι οι εποχες δεν ειναι για εξοδα για τον οποιοδηποτε, ουτε για μας να διωχνουμε πελατες παρακινωντας τους να κανουνε την ολοκληρωμενη οδο, πληρωνοντας διπλασια και τριπλασια....

Γιατι πολυ απλα δε θα το κανουνε...

 

Οποτε, κοινως, δε χανω τιποτα να δοκιμασω μικρας κλιμακος σε πλατος μεχρι εκει που μου επιτρεπει το ιδεατο στερεο κι αν οχι, βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi η κατακευή που περιγράφεις θέλει κανονική οικδομική άδεια και υπόλοιπο ΣΔ

 

Συνάδελφε δεν σου είπα "είσαι λαμόγιο".

Αλλά όπως τα παρουσίασες αυτή είναι η φιλοσοφία του νεκροθάφτη.

Αν δεν μπορεί ο κύριος την νόμιμη οδό η οποία κοστίζει...ας βάλει ομπρέλες.

Δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Οτιδήποτε άλλο είναι λαμογιά. Απλά πραματάκια.

 

ουτε για μας να διωχνουμε πελατες παρακινωντας τους να κανουνε την ολοκληρωμενη οδο, πληρωνοντας διπλασια και τριπλασια....
...

αγαπητέ...θα πληρώσει όσο πρέπει να πληρώσει. Κανείς δεν μίλησε για τριπλασια και διπλάσια. Και αν δεν μπορεί...είπαμε...υπάρχουν και οι ομπρέλες !

 

Γιατι πολυ απλα δε θα το κανουνε...

Τάκηηηηη...θέλω μπανάνα !!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.