Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξύλινο στέγαστρο σε ρετιρέ


Inzaghi

Recommended Posts

pippo...τα πράγματα είναι απλά.

 

Με μικρής κλίμακας δηλαδή τσάμπα φτιάχνεις μόνο ξύλινη πέργκολα χωρίς σκεπή. Μόνο φυτά μπορείς να βάλεις ή καμία τέντα που αφαιρείται.

 

Για οτιδήποτε άλλο π.χ. κεραμοσκεπή πάνω στην περγκολα χρειάζεσαι οικοδομική άδεια.

 

Μία καλή ιδέα είναι να φτιάξεις πέργκολα με πολύ πυκνά και ψηλά δοκάρια. Αυτό και με μικρής κλίμακας βγαίνει και πολύ καλή σκίαση προσφέρει γιατί τα δοκάρια είναι τόσο πυκνά που δεν περνάει ο ήλιος.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για το πρόγραμμα εξοικονόμηση δεν χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας σύμφωνα με απόφαση του ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Οι ειρωνιες συναδελφε Pappos καλυτερα θα ηταν να εξελειπαν....

Αν νομιζεις πως προαγουν τη συζητηση, τοτε καλυτερα να συζητας με ομοιους...

Εγω δεν...

Ευχαριστω παντως για το χρονο σου....

 

Στο προκειμενο τωρα, φιλε Nik, το σκεφτηκα και αυτο με την περγκολα, με φυτα, με πυκνα δοκαρια κλπ αλλα ο ιδιοκτητης ειναι ανενδοτος και θελει κεραμοσκεπη....

Και, προς τιμην του που δε με φερνει σε δυσκολη θεση, ολα θελει να γινουν με τη νομιμη οδο...

 

Οποτε μαλλον ακολουθουμε τη νομιμη οδο της οικοδομικης αδειας και η αμοιβη συζητιεται...

Link to comment
Share on other sites

Και αφου παρακαμφθηκε το προβλημα με την οικοδομικη αδεια ή αδεια μικρας κλιμακος για την κατασκευη του στεγαστρου, προεκυψε νεο....

 

Το ιδεατο στερεο δεν επιτρεπει κατασκευη στεγαστρου πανω απο 1 μετρο μεγιστο, καλυπτοντας ετσι το μισο μπαλκονι, ενω ο ιδιοκτητης θελει να το καλυψει ολο ο ανθρωπος...

 

Φανταστικα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση.. σε ρετιρέ (οικοδομή του 90) ο ιδιοκτήτης κατασκεύασε μια πέργκολα το 2005 με τέντα για σκίαση, χωρίς άδεια.

Για το διαμέρισμα έγινε καταγγελία για υπέρβαση στα τετραγωνικά,κάτι που όντως ισχύει. (ο ιδιοκτήτης αγόρασε το διαμέρισμα χωρίς να γνωρίζει οτι χτίστηκε παράνομα μέρος του εξώστη).

Κατά τον επιτόπιο έλεγχό της, η πολεοδομία διαπίστωσε και την ύπαρξη της πέργκολας και το σημείωσε.

Το παράνομο δωμάτιο θα τακτοποιηθεί με τον νόμο για τα αυθαίρετα.

Για την πέργκολα περναει επαε σε 2 βδομάδες και του είπαν ότι πρέπει να βγει κανονική άδεια. Μικρης κλίμακας ειναι μέχρι 1ο όροφο.

Προς το παρόν ο ιδιοκτήτης ξήλωσε την τέντα, για την έκδοση αδειας όμως έχω τις ενστάσεις μου.. πέρα από το ότι ειναι χρονοβόρο, έχει νόημα να βγει η άδεια τωρα για υφιστάμενη κατασκευή και ενώ έχει γίνει ήδη καταγγελία;

Εγώ θα πρότεινα να νομιμοποιήσουμε και την πέργκολα σαν αυθαίρετη κατασκευή με τον νόμο που όλοι περιμένουμε.

Ας μου προτείνει κάποιος αν γνωρίζει κάτι παραπάνω! ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.