Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορες απορίες σε ΠΕΑ


katrmp

Recommended Posts

συνάδελφοι είναι η πρώτη επιθ. και πελάγωσα σε οροφοδιαμέρισμα πολυκατοικίας 100τ.μ

1. το παίρνω ώς 1 θ.ζ με συνολικό εμβαδόν 100τ.μ και θερμαινόμενο 100τ.μ και ψυχώμενο 50τ.μ(αφου δεν εχει ψυξη), παίρνω ένα μ.θ.χ ώστε να μού ανοίξει διαχωριστική με το κλιμακοστασιο, διαγραφω το μ.θ.χ αλλά παραμένει η διαχωριστική;

2.μηπως πρεπει να επιθεωρήσω και τον μ.θ.χ;

3.μηπως πρέπει να βάλω θερμαινομενα 100τ.μ , συνολικά 130 πού 30τ.μ είναι το ποσοστό επί των κοινοχρήστων του διαμερ/τος

4. μηπως πρεπει να βάλω 100θερμαινόμενα και συνολικά 120 όπου 20 τ.μ το κλιμακοστάσιο του ορόφου που ειναι το οροφοδιαμέριμα;

5. παλιοτερα το ειχα δει αλλά το έχασα.Πώς βάζω 3 ιδιοκτήτες και 3 ΚΑΕΚ;

6. οι ιδιοκτητες δήλωσαν στο κτηματολόγιο το οικόπεδο τότε πρίν γίνει πολυκατοικία και πήραν τα 3καεκ.Τώρα πού πωλείται ο τελευταίος όροφος εκείνα τα καεκ θα βάλω ή τίποτα;

συγνώμη αν κουράζω

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα αν θες να χρησιμοποιήσεις την διευκόλυνση του u/2 που δίνει η διευκρινιστική (όπως συζητήθηκε και παραπάνω).

Αν την χρησιμοποιήσεις, δεν βάζεις μθχ ούτε διαχωριστική. Θεωρείς ότι το κλιμακοστάσιο είναι εξ. περιβάλλον αλλά τα δομικά στοιχεία σε επαφή μ' αυτό έχουν U/2. (Για την εξώπορτα δεν είμαι πολύ σίγουρος γιατί και στις δύο περιπτώσεις, εξ. περ. ή μθχ, το U έχει την ίδια τιμή),

 

Αν δεν την χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να περιγράψεις ΟΛΟ το κλιμακοστάσιο. Οχι μόνο τα 20 τμ του ορόφου. Από πάνω ως κάτω. Από την απόληξη ως την είσοδο της πολυκατοικίας.

 

Δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποια αμφιβολία για το ποια μέθοδο θα ακολουθήσεις.

 

Τα τμ του ψυχώμενου είναι στατιστικό μέγεθος. Δεν υπεισέρχεται στους υπολογισμούς. Προσωπικά όταν δεν έχω ψύξη βάζω 0 τμ. Αν θες βάλε 50 τμ. Αλλά και κλιματιστικό split να υπήρχε πάλι 50 τμ θα έβαζες.

 

Για την επιφάνεια της ζώνης, δεν βάζεις κλιμακοστάσια ή μεικτά. Βάζεις τα τμ του θερμαινόμενου χώρου που μέτρησες, 100 ή ότι άλλο (αν π.χ. έχει κάνει καμιά <<επέκταση>> σε ημιυπαίθριο). Σε μήνυμα που έστειλε η Καραβασίλη στους Πρ. Εν. Επιθ., φρόντισε να το διευκρινήσει αυτό, για να μη χρεώνονται οι πελάτες τα τμ των κοινόχρηστων.

Δηλαδή αν δεν έχει γίνει τίποτα παράνομο, στα τμ της ιδιοκτησίας βάλε τα καθαρά που γράφει το συμβόλαιο.

 

Τους ιδιοκτήτες του διαμερίσματος τους βάζεις όλους. Στο buildingcert υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Το ΚΑΕΚ όμως νομίζω ότι προσδιορίζει την ιδιοκτησία. Δηλαδή για το ίδιο διαμέρισμα πρέπει να είναι 1 ΚΑΕΚ άσχετα του πόσους ιδιοκτήτες έχει.

Πάνε στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ. Εκεί αναφέρει για το ΚΑΕΚ, πως μπορείς να το χειριστείς (βάζεις αν θες μόνο τα πρώτα κοινά ψηφία για όλα τα διαμερισμάτα του κτηρίου, δηλαδή τα ψηφία του ΚΑΕΚ που προσδιορίζουν το οικόπεδο).

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοιο πρόβλημα. Ισόγειο κατάστημα με πατάρι και 2 υπόγεια. Όλοι οι χώροι επικοινωνούν μεταξύ τους με εσωτερικά κλικοστάσια (ανοιχτά). Τα υπόγεια και το πατάρι είναι μθχ. ενώ το ισόγειο θερμαίνεται.

1. Μήπως γνωρίζει κανείς πως πρέπει να ορίσω? Όλα θερμαινόμενους χώρους εφόσον επικοινωνούν άμεσα?

2. Για την ελάχιστη αμοιβή τ.μ.*2,50€ θα υπολογίσω όλα τα τ.μ. ή μόνο του ισογείου και του παταριού?

Link to comment
Share on other sites

@kcorsak

1. Γνώμη μου είναι πως εφόσον τα κλιμ/σια είναι ανοικτά, θα πρέπει, δυστυχώς, να τους ορίσεις όλους ως θερμαινόμενους χώρους και να τους περιγράψεις.

2. Κατά συνέπεια αμοιβή για όλα τα τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα αν θες να χρησιμοποιήσεις την διευκόλυνση του u/2 που δίνει η διευκρινιστική (όπως συζητήθηκε και παραπάνω).

Αν την χρησιμοποιήσεις, δεν βάζεις μθχ ούτε διαχωριστική. Θεωρείς ότι το κλιμακοστάσιο είναι εξ. περιβάλλον αλλά τα δομικά στοιχεία σε επαφή μ' αυτό έχουν U/2. (Για την εξώπορτα δεν είμαι πολύ σίγουρος γιατί και στις δύο περιπτώσεις, εξ. περ. ή μθχ, το U έχει την ίδια τιμή),

 

Αν δεν την χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να περιγράψεις ΟΛΟ το κλιμακοστάσιο. Οχι μόνο τα 20 τμ του ορόφου. Από πάνω ως κάτω. Από την απόληξη ως την είσοδο της πολυκατοικίας.

 

Δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποια αμφιβολία για το ποια μέθοδο θα ακολουθήσεις.

 

1.αυτό είναι σιγουρο αφού εμένα με ενδιαφέρει μόνο το διαμέρισμα ως θ.χ και η διαχωριστική με τον μ.θ.χ πού είναι το κλιμακοστάσιο ;

 

2. ως επιφάνεια Α για την υπερδιαστασολόγηση του λέβητα θα βάλω .... η συνέχεια στο Υπολογισμός Pm miltos

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

 

Εχω μια περίπτωση ΠΕΑ (για πώληση), την οποία δεν ξέρω πώς να την χειριστώ και ζητάω την γνώμη σας & τη βοήθεια σας

 

Υπάρχουν 2 όμορα οικόπεδα (2 συγγενών) σε περιοχή εκτός σχεδίου, όπου το 1972 συνενώθηκαν και εκδόθηκε 1 οικ. άδεια για ενιαίο κτήριο καταστημάτων (6 στο σύνολο )-(βλέπε σχ. 1)

 

Σημείωση

σήμερα δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας μεταξύ των 2 κτηρίων, τουλάχιστον απ’ ότι με έχουν διαβεβαιώσει ο δικηγόρος του πωλητή και η συμβολαιογράφος

 

Σ΄ αυτή την περίπτωση, γνωρίζω ότι θα έπρεπε να εκδοθεί 1 ΠΕΑ, για το σύνολο του κτηρίου, χωρίζοντας το σε θερμικές ζώνες, ανάλογα με τι είδους Η/Μ συστήματα υπάρχουν σε κάθε καταστημα, κλπ. κλπ.

 

Στη πράξη όμως (το 1972), το ενιαίο κτήριο της οικ. άδειας έγινε 2 ανεξάρτητα κτήρια, (βλέπε σχ. 2), όπου το κτήριο 1 απέχει από το κτήριο 2 περίπου 5,5μ

 

Ερώτηση 1η

 

Πόσα ΠΕΑ εκδίδω ?

 

- 1 για τα 2 κτηρια ?

 

- ή 2, ένα για το κάθε κτήριο ?

 

Ερώτηση 2η

 

Στη περίπτωση που εκδώσω 1 ΠΕΑ, πως εξετάζω τα 2 κτήρια, αφού δεν έχουν ένα κοινό δομικό στοιχείο μεταξύ τους ?

Είμαι της άποψη, να εκδοθούν 2 ΠΕΑ

 

Συγνώμη αν πλάτειασα, αλλά προσπάθησα να μεταφέρω οσο το δυνατόν καλύτερα την υπάρχουσα κατάσταση

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για την όποια άποψη ή ιδέα έχετε που θα μπορεί να με βοηθήσει

Σχεδιο 1.doc

Σχεδιο 2.doc

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ότι βλέπουμε.

 

Και αυτό που βλέπουμε είναι 2 ανεξάρτητα κτίρια.

Εντός ενός κτιρίου μπορείς να βγάλεις περισσότερα από 1 ΠΕΑ. Οχι όμως 1 ΠΕΑ για περισσότερα από 1 ανεξάρτητα κτίρια.

 

2 ΠΕΑ με ότι ακριβώς βλέπεις. Τα υπόλοιπα είναι δικό τους πρόβλημα και σα Πρ. Εν. Επιθ. δε μας απασχολούν ούτε μας αφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε hkamp

 

Σ’ ευχαριστώ για την απάντηση

 

Της ίδιας άποψης ήμουνα και εγώ, απλά ήθελα μια δεύτερη γνώμη για επιβεβαίωση (αν υπήρχε και μια τρίτη ταυτόσημη, βέβαια θα ήταν ακόμα καλλίτερα).

 

Όμως, αν και ξεκαθάρισε η υπόθεση των πόσα ΠΕΑ πρέπει να εκδοθούν, επειδή η περίπτωση για μένα είναι ακόμη πολύ μπερδεμένη για άλλο λόγω, θα επανέλθω.

 

Άλλωστε, ρωτώντας πας στη πόλη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συναδελφοι επειδη μεχρι τώρα συναντούσα μονοσωλήνιο και τώρα για ένα διαμερισμα συναντησα δισωληνιο τι πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα πού αλλάζει ατον τροπο επιθεωρησης;

στα δικτυα διανομής τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα πρέπει να κοιτάξεις αν υπάρχουν αυτονομίες για την κατάταξη στους αυτοματισμούς και όσον αφορά τα δίκτυα θα ελέγξεις από που διέρχονται. Το κρίσιμο σημείο είναι ο βαθμός απόδοσης που λαμβάνεται από την ανάλυση καυσαερίων και όλα τα άλλα απλά χρειάζονται την απαραίτητη προσοχή χωρίς όμως να τρελλαινόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.