Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: "Κατεδάφιση" Πισίνας


lnepara

Recommended Posts

Ετσι ακριβώς... Μας διαφεύγει το πλέον σημαντικό που θίγει ο corsakias... εγώ δεν θα θεωρούσα τίποτε καλύτερο από τη καταστροφή της πισίνας, ή εναλλακτικά ( με προϋποθέσεις) την κατασκευή deck με δυνατότητα επίσκεψης... Η πισίνα θα ήταν απλώς από κάτω και θα στήριζα τη κατασκευή μου στο μπετό της και στα τοιχία...

Στο πρώτο τα πράγματα είναι εύκολα...Μπαίνεις, σφάζεις, μπαζώνεις (Σχήμα λόγου, μη σκοτωθεί και κανένας! Πρέπει να είναι έμπειρος όποιος το κάνει!)

Στο δεύτερο, το σημαντικό είναι η επιλογή του υλικού που θα αποτελέσει το δάπεδο ενώ καλό θα ήταν και ο σκελετός να ήταν γαλβανισμένος.

Σε κάθε περίπτωση όμως επειδή δεν πρόκειται να γλυτώσετε τη συγκεντρωση νερών κάτω από τη κατασκευή, θα έπρεπε να έχετε μια δυνατότητα άντλησης.

 

Είναι μια χαρακτηριστική περίπτωση που το να χαλάσεις κάτι είναι πολύ δυσκολότερο από το να το φτιάξεις και θέλει σκέψη. Οπότε σίγουρα μια αυτοψία από μηχανικό θα ήταν χρήσιμη έως αναγκαία!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για το χρονο που διαθετετε..

Αποφασίσαμε να καταργήσουμε τη πισίνα για καθαρά οικονομικούς λόγους, όχι μόνο για τον έκτακτο φόρο αλλά και γιατί η συντήρησή της είναι πλέον δυσβάσταχτη.

Ο "βούρκος" όπως πολύ σωστά το θέσατε είναι ένα από τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα χρειαστειτε μια "Αδεια κατεδαφισης κολυμβητικης δεξαμενης"...

Εγω αυτο που προτεινω αν και σιγουρα αντιοικονομικο να "γκρεμιστουν" τα τοιχεια της πισινας, να μπαζωσεις με το υλικο αυτο και να συμπληρωσεις και εξτρα υλικο για την υπολοιπη επιχωματωση....

 

Αλλα αν δεν ξερουμε τη θεση της πισινας, την κλιση του εδαφους κτλ ειναι δυσκολο να εκφερουμε γνωμη....

 

ΥΓ. Πιθανον να μπορουσατε να πουλησετε και τον ΗΜ εξοπλισμο της πισινας ως μεταχειρισμενο...

 

ΥΓ2. Αν εχετε υπολοιπο δομησης σκεφτειται και το ενδεχομενο να δημιουργησετε εναν υπογειο βοηθητικο χωρο...

Link to comment
Share on other sites

@inepara

 

Φτιάχνεις μέσα στην πισίνα ενα μηχανισμό αποστράγγισης (για λόγους ασφαλείας) και έναν περιμετρικά της πισίνας για να κατεβαίνουν οσο το δυνατόν λιγότερα νερά στον πάτο της πισίνας. Πάντα σε συνεννόηση με τον μηχανικό σου.

Μετά μπορείς να δημιουργήσεις ενα ψευτοπάτωμα με κοιλοδοκούς και ότι επένδυση θες απο πάνω.

Αμα θές κατι ακόμα πιο προσωρινό με τη δυνατότητα αν θελήσεις να ξαναβάλεις σε λειτουργεία την πισίνα μπορείς να βάλεις σκαλωσιές σε όλο τον πυθμένα της πισίνας και μετά πάλι ψευδοπάτωμα.

Βέβαια θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους συναδέλφους οτι η βέλτιστη λύση και προφανώς η πιο μόνιμη είναι κατεδάφιση και επίχωση.

Link to comment
Share on other sites

Λυση με καλυψη της πισινας δεν ειναι εφικτη ..

Οχι κατασκευαστικα αλλα "φορολογικα"....

Για να "ξεδηλωσεις" την πισινα στην εφορια πρεπει να εχεις και καποια αδεια κατεδαφισης την οποια θα εφαρμοσεις..

 

 

ΥΓ. Θα εχει ενδιαφερον μια ΟΑ με τίτλο "Αλλαγη χρησης κολυμβητικης δεξαμενης σε υπογειο βοηθητικο χωρο".... :smile:

Link to comment
Share on other sites

..

Αποφασίσαμε να καταργήσουμε τη πισίνα για καθαρά οικονομικούς λόγους, όχι μόνο για τον έκτακτο φόρο αλλά και γιατί η συντήρησή της είναι πλέον δυσβάσταχτη.

....

....

Αφού ενδιαφέρει και η μη καταβολή εισφορών κάθε λίγο και λιγάκι ως «υπεραξία ακινήτου» η πισίνα και αφού όπως είπες η οικοδομική άδεια για το ακίνητο δείχνει την πισίνα νομίζω πως θα πρέπει πρώτα απ όλα να γίνει αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας και να καταργηθεί η πισίνα.

Συνεκτιμώντας όμως ότι δεν θέλετε να έχετε υπέρογκα έξοδα (αφού την καταργείτε και για λόγους κόστους συντήρησης) και δεν θέλεις να έχεις κάτι το άσχημο στον κήπο σου η πρόταση μου είναι να κάνεις μελέτη νέας διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου ακινήτου.

 

Στην νέα διαμόρφωση θα προσπαθήσεις με τον/την αρχιτέκτονα σου να βρείτε λύσεις που να αξιοποιούν την ανισοσταθμια που υπαρχει, με ενδιάμεσα παρτέρια και πιθανά με χρήση ξύλου ως δάπεδα διαδρομών.

 

Απέφυγε σαν διάολος το λιβάνι να πειράξεις θέματα με τα μπετά (γκρεμίσματα, στηρίγματα κλπ) διότι τα κοστολόγια και θα εκτιναχτούν και πιθανά δεν είναι το ζητούμενο σας.

Φαντασία αξιοποίησης θέλει των σταθμεων και όχι κομπρεσέρ που θα ανεβάσει τα κοστολόγια κατεβάζοντας την ποιότητα το χώρου.

 

Πολλοί οι συνδυασμοί φυσικά και εδώ δεν μπορούν να αναλυθούν.

 

Καταθέτει μελέτη για αναθεώρηση οικοδομικής άδειας αλλαγή χρήση πισίνας σε περιβάλλοντα χώρο , δεν κατεδαφίζει τίποτα (ανεβαίνουν κοστολόγια σε όλους τους τομείς) δείχνει τις νέες διαμορφώσεις φυτεύσεις κλπ και τέλειωσες.

 

Μια απλή άποψη αυτή…

Την τελική λύση θα την βρεις με τον / την αρχιτέκτονα σου.

Link to comment
Share on other sites

Didonis

 

Δεν ειπε κανεις οτι η ΟΑ δεν εχει κλεισει..

Αλλα μαλλον ξεχνα την αναθεωρηση..

 

Τα παρτερια και τις ανισοσταθμιες δεν τις καταλαβα..

Μεσα στην πισινα θα τις κανει??

 

Ακομα και μελετη διαμορφωσης περιβαλλοντα να απαιτηθει θα πας ή με την επιφανεια της πισινας και συμβατικο προυπολογισμο ή με αναλυτικο που δεν νομιζω να εχει και κανενα τεραστιο κοστος...

Link to comment
Share on other sites

...αν επιτρέπεται να πω μια γνώμη.

Πρώτον δήλωσε στην εφορία ότι την καταργείς για να γλιτώσεις τα φορολογικά έξοδα.

Μετά φτιάξε ένα αποστραγγιστικό, δεν θέλει πολύ προσπάθεια, ρύσεις έχει.

Και μπάζωσε την, καλύτερα φύτευση παρά deck.

Και έπειτα άντε να αποδείξεις με το deck, ότι δεν μπορείς να την επαναφέρεις ότι ώρα να ναι,

Και έπειτα...

 

 

____________________________________________________________________________

πάντως, δεν θυμάμαι τι θέλω να πω αλλά αμάν ρε παιδιά, με τον καθένα που λέει "θέλω να μπαζώσω απλά να καταργήσω την πισίνα μου" να του λέτε βγάλε άδειες και χτίσε υπόγειους χώρους και δεν ξέρω τι χρουτσ χρουτσ χρουτσ χρουτσ

Link to comment
Share on other sites

Αν εδω ο καθενας που ρωταει περιμενει να παρει απαντηση "μπαλαμουτι"¨...σωθηκαμε..

 

Σε πληροφορω οτι η δημιουργια υπογειου χωρου ειναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ απο το μπαζωμα.....

 

Επισης ΠΩΣ θα πεις στην εφορια οτι "καταργω" την πισινα??

 

Και γω που εχω 5 πολυκατοικιες θα παω αυριο το πρωι και θα πω στην εφορια οτι ξυπνησα και ειχαν εξαφανιστει.."παρακαλω διαγραψτε τις απο το Ε9..."

Link to comment
Share on other sites

Didonis

 

Δεν ειπε κανεις οτι η ΟΑ δεν εχει κλεισει..

Αλλα μαλλον ξεχνα την αναθεωρηση..

 

Τα παρτερια και τις ανισοσταθμιες δεν τις καταλαβα..

Μεσα στην πισινα θα τις κανει??

 

...

 

αφού δεν έχει κλείσει ακόμα πιο εύκολο και με μικρότερο κοστολόγιο αγαπητέ.

Απλή ενημέρωση φακέλου θα πρέπει να καταθέσει.

Ανάλογα φυσικά με τι θα επιλέξει να πράξει στο τέλος.

 

Τα παρτέρια και τις ανισοσταθμιες δεν μπορώ να σου δώσω να τις καταλάβεις με λόγια. Είναι σχεδιασμός.

Υπάρχουν πολλές και όμορφες λύσεις που θα αναβαθμίζουν τον χώρο και όχι να τον υποβαθμίσουν.

Φυσικά είναι όλα θέμα επιλογών τι θέλουν να κάνουν στο σπίτι τους.

Οπότε ας μιλήσουν με τον μελετητή του έργου του.

 

 

υ.γ.

1- στην νεα διαμορφωση κι αφου δεν κατεδαφιζει ότι ειχε απο μπετα της πισινας δεν εχει αναλυτικο.

Ειπα ειναι θεμα σχεδιασμου και χρηση ξυλου και παρτερια. κινητα με ελαχιστο αναλυτικο ολα

 

2

Επισης ΠΩΣ θα πεις στην εφορια οτι "καταργω" την πισινα??

 

Και γω που εχω 5 πολυκατοικιες θα παω αυριο το πρωι και θα πω στην εφορια οτι ξυπνησα και ειχαν εξαφανιστει.."παρακαλω διαγραψτε τις απο το Ε9..."

συμφωνω, δεν γινονται αυτα... Στην οικοδομική αδεια πρεπει να βρεθεί η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.