Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Μονωση ταράτσας


madrid05

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Δεν έχω καθόλου γνώσεις επί του θέματος και θα ήθελα την άποψη σας.

Η κύρια κατοικια μου είναι μονοκατοικία με πυλωτή έτους κατασκευής 1963.

Ετοιμαζόμαστε να κάνουμε κάποια εργασία θερμομόνωσης-στεγανοποίησης με ασφαλτόπανα και τοποθέτηση θερμομονωτικών πλακών ΙΤ με πολυστερίνη και πλακιδίου 5cm ελαφριου κράματος).Ο εφαρμοστής αναφέρει βάρος ασφαλτικής μεμβράνης 4kg/m2 .

Θεωρείτε οτι θα πρέπει να ζητήσω την γνώμη κάποιου μηχανικού πριν από τέτοια εργασία ή είναι μικρή η επιβάρυνση ?

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τι θεωρείτε ρωτώντας σε αυτό το φόρουμ;

 

Θεωρώ οτι μπορεί κάποιος επαγγελματίας να μου απαντήσει αν για ένα παλαιό οικοδόμημα η επιβάρυνση αυτή μπορεί να είναι υπολογίσημη (και κατά συνέπεια πρέπει να κάνω κάποιον έλεγχο) ή αν το βάρος αυτό δεν ειναι σημαντικο για την στατικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπετε να σας ρωτήσω και εγώ κάτι?

Για ποιόν λόγο διστάζετε να καλέσετε έναν μηχανικό να δει από κοντά την περίπτωσή σας και να σας απαντήσει υπεύθυνα?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν το θεώρησα απαραίτητο ως τώρα.Δεν γνωρίζω από αυτά και δεν είχα κάποιον να με συμβουλεύσει για τις ενέργειες που πρέπει να κάνω.

Ο ειδικός για τις μονώσεις δεν είμαι σίγουρη οτι θα το ανέφερε ως απαραίτητη προυπόθεση.Μην έχοντα κάποιον "δικό μου" ή εστω γνωστό μηχανικό, φαντάστηκα οτι θα μπορούσα να πάρω κάποια κατεύθυνση για το αν η ανησυχία μου θα μπορούσε να είναι βάσιμη από εδώ.

Ζητω συγγνώμη αν είναι κάτι προφανές ...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δει ο μηχανικός

με τα μάτια του την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το αντικείμενο που σας ενδιαφέρει

μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Μα για το κόστος agrafiot. Αλλα όλα έχουν ένα τίμημα, και ο κύριος ή η κυρία θέλει μια γνώμη. Όμως χωρίς να είμαι στατικός για να ξέρω την απάντηση θεωρώ οτι κάποιος σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να πάρει την ευθύνη, θα την πάρετε εσείς αν κάποιος απο εδώ σας πει κύριε/α madrid05 οτι μπορείτε να προχωρήσετε άφοβα?

 

ΥΓ. Τώρα το θέσατε σε πολύ καλύτερη βάση. Απλά να σας ενημερώσουν αν είναι βάσιμη η ανησυχία σας.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν το θεώρησα απαραίτητο ως τώρα.

 

Ε, τότε γιατί ψάχνετε στο michanikos.gr? και όχι στο monoseis.gr?

Link to comment
Share on other sites

Μα για το κόστος agrafiot. Αλλα όλα έχουν ένα τίμημα, και ο κύριος ή η κυρία δεν θέλει μια γνώμη. Όμως χωρίς να είμαι στατικός για να ξέρω την απάντηση θεωρώ οτι κάποιος σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να πάρει την ευθύνη, θα την πάρετε εσείς αν κάποιος απο εδώ σας πει κύριε/α madrid05 οτι μπορείτε να προχωρήσετε άφοβα?

 

Οχι αγαπητε μου, δεν θα στηριχθω στη άποψη κάποιου τυχαίου από ενα δημόσιο φόρουμ .Ωστόσο ο τρόπος που απαντάτε (μαλλον που αναφερεστε)σε εμένα είναι λίγο άκοψος.Κυρία είμαι, αλλά μαλλον αυτό δεν θα έκανε την διαφορά.

Θα η ερωτηση μου είναι αν θα έπρεπε να πάρω μια γνωμη μηχανικού, για κάτι που στον απλό κόσμο (άλλης επαγγελματικής κατευθυνσης) μοιαζει σαν μια απλη επισκευή.

Δέν ρώτησα ούτε τιμή ούτε υπεύθυνη συμβουλή για το τι να κάνω με την κατασκευή.Ενα απλο " καλύτερα να το δει μηχανικός από κοντά" θα αρκούσε χωρίς την ειρωνία που συνόδευσε την απάντηση σας.

 

Ο τεχνικός μου είπε οτι το βάρος θα είναι περίπου 90κιλα/m2 .απ'οτι μου είπε λιγότερο απ'οτι αν έστρωνα πλακάκια.Θα έκανα μια ερώτηση αν αυτό είναι αληθές αν κάποιος είχε διάθεση να απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

 

Ε, τότε γιατί ψάχνετε στο michanikos.gr? και όχι στο monoseis.gr?

 

Φαντάζομαι οτι δεν είναι υπεύθυνοι για την στατικότητα μιας κατασκευής.Το συμφέρον τους είναι να απαντήσουν οτι δεν χρειάζεται καν να το ψάξω.Εχω άδικο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.