Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποιητικη δήλωση Ε1


CHRIS_M

Recommended Posts

Το ερωτημα μου είναι αν μπορώψ σήμερα να κάνω τροποποιητική της δήλωσης Ε1? Αναφέρω τα ακόλουθα:

(1) Έχει γίνει η εκκαθάριση

(2) Έχω πάρει την επιστροφή

(3) Από την τροποποίηση της Ε1 δεν αλλάζει το φορολογητέο εισόδημα - ούτε το ποσό της επιστροφής

(4) Θέλω να αλλάξω τον κωδικό 659, ο οποίος αφορά σε εισοδήματα που απαλάσσονται από φόρο (π.χ. τόκοι από καταθέσεις σε τράπεζα)

 

Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση της ειδικής εισφοράς...

 

(α) Γίνεται?

(β) Πόσο είναι το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aκριβώς το ίδιο συνέβη και σε μένα (κατόπιν λάθους του λογιστή).

Στη ΔΟΥ, μια αγενέστατη και αδικαιολόγητα επιθετική υπάλληλος μου είπε να κάνω τροποποίηση της Ε1 και αφού γίνει νέα εκκαθάριση να κάνω αίτηση και για νέο υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς. Εκείνο που δεν ξέρω είναι αν θα έχω κάποιο πρόβλημα αν δεν πληρώσω τη λανθασμένη έκτακτη εισφορά εντός της προθεσμίας.

Έχεις κάποιο νεότερο από την υπόθεσή σου;

Link to comment
Share on other sites

(4) Θέλω να αλλάξω τον κωδικό 659, ο οποίος αφορά σε εισοδήματα που απαλάσσονται από φόρο (π.χ. τόκοι από καταθέσεις σε τράπεζα)

Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση της ειδικής εισφοράς...

(α) Γίνεται?

(β) Πόσο είναι το πρόστιμο?

Σύμφωνα με τον Νόμο, όχι μόνο δεν πρέπει η Δ.Ο.Υ. να παραλάβει την τροποποιητική δήλωση αλλά επιβάλλεται κιόλας σύμφωνα με την ΠΟΛ. 1167/02-08-2011 να:

5. Όσοι φορολογούμενοι δεν έχουν δηλώσει στους κωδικούς 659 - 660 της δήλωσης του οικονομικού έτους 2011 όλα τα ποσά των αφορολόγητων ή φορολογηθέντων κατά ειδικό τρόπο εισοδημάτων, με αποτέλεσμα να υπολογιστεί ειδική εισφορά μικρότερη της οφειλόμενης, δύνανται να υποβάλλουν εντός 2 μηνών από την έκδοση του εκκαθαριστικού σημειώματος τους, δήλωση με τα ακριβή ποσά των εισοδημάτων αυτών. Στην περίπτωση αυτή, γίνεται δεκτό, ότι δεν θα επιβάλλεται καμία κύρωση, καθόσον δεν υπήρχε υποχρέωση για δήλωση των υπόψη εισοδημάτων.

 

Εκεί που γράφει την λέξη "κύρωση" εννοεί δεν θα επιβληθεί πρόστιμο για την τροποποιητική δήλωση όμως νέο εκκαθαριστικό για την επιβολή της έκτακτης εισφοράς θα εκδοθεί.

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς το ίδιο συνέβη και σε μένα (κατόπιν λάθους του λογιστή).

Στη ΔΟΥ, μια αγενέστατη και αδικαιολόγητα επιθετική υπάλληλος μου είπε να κάνω τροποποίηση της Ε1 και αφού γίνει νέα εκκαθάριση να κάνω αίτηση και για νέο υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς. Εκείνο που δεν ξέρω είναι αν θα έχω κάποιο πρόβλημα αν δεν πληρώσω τη λανθασμένη έκτακτη εισφορά εντός της προθεσμίας.

Έχεις κάποιο νεότερο από την υπόθεσή σου;

 

 

Θα κάνει νέα εκκαθάριση ή θα σας έχει στο περίμενε (τρίμηνο) ?

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς το ίδιο συνέβη και με μένα, επίσης κατόπιν λάθους του λογιστή!!!

Χτές που πήγα στη ΔΟΥ, εκτός από την αγενέστατη συμπεριφορά με την τσιριχτή φωνή ότι σήμερα δεν έχουμε συναλλαγές με το κοινό, μετά από όσο μπορούσα ευγενική πίεση μου απήντησαν ότι έχουν κάνει ερώτημα και στις επόμενες ημέρες θα υπάρξει απάντηση αναρτημένη στο taxisnet!!!

Το άλλο θέμα βέβαια είναι αν πρέπει τελικά να πληρώσουμε το έκτακτο χαράτσι αφού έχουν υποβληθεί σωρηδόν αγωγές για την αντισυνταγματικότητα του μέτρου να φορολογούμαστε για ήδη εκκαθαρισμένα εισοδήματα...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον Νόμο, όχι μόνο δεν πρέπει η Δ.Ο.Υ. να παραλάβει την τροποποιητική δήλωση αλλά επιβάλλεται κιόλας σύμφωνα με την ΠΟΛ. 1167/02-08-2011 να:

5. Όσοι φορολογούμενοι δεν έχουν δηλώσει στους κωδικούς 659 - 660 της δήλωσης του οικονομικού έτους 2011 όλα τα ποσά των αφορολόγητων ή φορολογηθέντων κατά ειδικό τρόπο εισοδημάτων, με αποτέλεσμα να υπολογιστεί ειδική εισφορά μικρότερη της οφειλόμενης, δύνανται να υποβάλλουν εντός 2 μηνών από την έκδοση του εκκαθαριστικού σημειώματος τους, δήλωση με τα ακριβή ποσά των εισοδημάτων αυτών. Στην περίπτωση αυτή, γίνεται δεκτό, ότι δεν θα επιβάλλεται καμία κύρωση, καθόσον δεν υπήρχε υποχρέωση για δήλωση των υπόψη εισοδημάτων.

 

Εκεί που γράφει την λέξη "κύρωση" εννοεί δεν θα επιβληθεί πρόστιμο για την τροποποιητική δήλωση όμως νέο εκκαθαριστικό για την επιβολή της έκτακτης εισφοράς θα εκδοθεί.

 

Αυτό δεν το ήξερα. Δηλαδή και 10€ να είχες απο τόκους ταμιευτηρίου και δεν τους έβαλες στον 659 (όπως δεν είχες υποχρέωση), πρέπει να κάνεις τροποποιητική τώρα και να τους βάλεις?

 

απο το αρχικό ποστ καταλαβαίνω οτι εδώ επιχειρείται να γίνει το αντίθετο, δηλαδή ποσά που είχαν μπει στον 659 να μη μπουν στην τροποποιητική. Δεν έρχεται σε αντίθεση αυτό με όσα αναφέρονται παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.