Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Αρη, επειδή και εγώ το έλεγα αυτό, το υποστήριζα από την φρασεολογία του άρθρου 6 και συγκεκριμένα από τον πίνακα που παρέθεταν, όπου το πρόστιμο ήταν ανά ακίνητο (ακίνητο πρώτης κατοικίας κλπ).

 

Και είναι σαφές πως συμβαίνει και θα συμβαίνει καθώς οι νόμοι είναι γραμμένοι από οικονομολόγους που λένε ακίνητο και περιουσία. Όχι κτήριο όπως οι μηχ/κοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στο φόρουμ..όταν έχουμε αποθήκη θεωρείται βοηθητικός χώρος ή άλλη κατοικία?Πως υπολογίζεται?

 

Επίσης εάν το κτίριο δεν είναι δηλωμένο στο Ε9 θα θεωρηθεί ότι έγινε μετά το 2003?Αναγκαστικά?Πως πιστοποιείται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ..όταν έχουμε αποθήκη θεωρείται βοηθητικός χώρος ή άλλη κατοικία?Πως υπολογίζεται?

 

Επίσης εάν το κτίριο δεν είναι δηλωμένο στο Ε9 θα θεωρηθεί ότι έγινε μετά το 2003?Αναγκαστικά?Πως πιστοποιείται?

 

Το κτίριο αν είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετο σίγουρα δεν θα είναι δηλωμένο στο Ε9, αλλά μόνο το οικόπεδο αγροτεμάχιο στο οποίο είναι χτισμένο.

 

Αν απλά δεν έχει δηλωθεί στο Ε9 μπορείς με άλλα δημόσια έγγραφα (π.χ συμβόλαιο) να δείξεις την χρονολογία κατασκευής.

 

Το Ε9 κατά την γνώμη μου το θέλουν για απόδειξη πρώτης και μοναδικής κατοικίας, και όχι για το έτος κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

και για αποδειξη μετρα το Ε9.....μετα απο κληρονομιες αρκετες εφοριες ζητανε αποτυπωσεις με υπογραφη μηχανικου.....φυσικα δνε τα στελνουν πολεοδομια για προστιμα μονο για φορολογικους χωρους κατι σαν τους κλειστους η/χ πουχαν μεταβιβαστει ''σωστα''

Link to comment
Share on other sites

και για αποδειξη μετρα το Ε9.....μετα απο κληρονομιες αρκετες εφοριες ζητανε αποτυπωσεις με υπογραφη μηχανικου.....φυσικα δνε τα στελνουν πολεοδομια για προστιμα μονο για φορολογικους χωρους κατι σαν τους κλειστους η/χ πουχαν μεταβιβαστει ''σωστα''

 

Αυτό είναι ένα από τα παράλογα της λειτουργίας του κρατικού μηχανισμού

κάτι σαν το ΙΚΑ που σου βάζει πρόστημο για μετατροπή υπογείου σε κατοικία αλλα στην πολεοδομία δεν το λέει το κρατάει κρυφό...

Link to comment
Share on other sites

καλα πιο μεγαλο παραλογο νασαι στην εφορια και να σου ζητα ενω ειναι μπροστα στον υπολογιστη φορολογικη ενημεροτητα απο αλλο υπαλληλο ?

 

 

 

 

 

αποθηκη = βοηθητικος χωρος.....απλα μην δηλωσεις ισογειο 50 τ.μ κυριος χωρος και 50 τ.μ αποθηκη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

παρακαλώ όποιος έχει χρόνο να ακολουθήσει το συλλογισμό μου στα παρακάτω:

Σε αγροτεμάχιο έχουν κτιστεί 3 ίδιες μεζονέτες (επιτρεπόμενη δόμηση 200 τμ - έχει εξαντληθεί, επιτρεπόμενη κάλυψη 200 τμ αλλά πραγματοποιήθηκε 120 τμ & επιτρεπόμενο ύψος 8,50 & πραγματοποιήθηκε 9,50)

Με τον 3843 δηλώθηκε αλλαγή χρήσης για όλα τα υπόγεια (που είναι φυσικά ξεμπαζωμένα) & πατάρι εμβ 25 τμ (ενώ η πλάκα κάθε ορόφου είναι 40τμ).

Με τον 4011 πρέπει να δηλωθούν λεβητοστάσιο (υπόγειο, εκτός περιγράμματος, εκτός πλαγίων αποστάσεων) & μπαζωμένη βεράντα (στην ουσία ξεμπαζωμένη-εντός πλαγίων αποστάσεων) καθώς και η υπέρβαση του ύψους.

Ερωτώ αρχικά τα εξής:

α) για την υπέρβαση της δόμησης θεωρώ ότι για κάθε κατοικία το σύνολο της δόμησης ήταν το σύνολο (200 τμ) ή διαιρεμένο δια 3?

β) για την υπέρβαση της κάλυψης η οποία δεν έχει πραγματοποιθεί καλύπτομαι από το υπόλοιπο που έχει μείνει?

Τελικά θα πρέπει να κάνω τα παρακάτω:

1) δήλωση λεβητοστασίου προσαυξημένη με παραβίαση πλαγίων αποστάσεων και μειωμένη με 50% για βοηθητικούς χώρους

2) μπαζωμένη βεράντα (στην οποία προσμετρώ υπέρβαση ύψους?)

3) για τη συνολική υπέρβαση ύψους που οφείλεται στο πατάρι τι δηλώνω?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι, πελάτης μου μετά από βεβαίωση της πολεοδομίας ότι το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου προχώρησε σε έκδοση 2 αδειών, μια το 1997 & προσθήκη κατ' επέκταση και καθ' ύψος το 2006. Στη πραγματικότητα το οικόπεδο είναι εκτός σχεδίου και έτσι έγινε ανάκληση των Ο.Α. Ο πελάτης μου τώρα θέλει να προχωρήσει σε τακτοποίηση. Το κτήριο δεν έχει ολοκληρωθεί παρά μόνο το ισόγειο (1997) και η προσθήκη κατ' επέκταση (2006). Το οικόπεδο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

Το ερώτημά μου είναι αν υπάρχει υπέρβαση δόμησης, ύψους, κάλυψης, πλαγίων αποστάσεων;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω ενα αλλο θεμα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Εκτος σχεδιου κατοικια που εχει ενα ολοκληρο υπογειο βοηθητικο χωρο που δεν αναφερεται στην αδεια ( 50 τ.μ ) , υπερβασεις δομησεις στο ισογειο ( 35 τ.μ ) και επιπλεον αλλαγη χρησης στο ισογειο απο χωρο σταθμευσης σε κατοικια ( 20 τ.μ. ) , υπερβασεις στον οροφο ( 19 τ.μ. ) και μια σοφιτα ( στο 4ο επιπεδο δηλαδη ) η οποια κατασκευαστηκε αντι στεγης ( 15 τ.μ )....Πως θα υπολογισω το προστιμο ? θα παρω την καθε παραβαση χωριστα ? ο συντελεστης υπερβασης υψους θα αφορα μονο τα 15 τ.μ της σοφιτας ή το συνολο των υπερβασεων ? το παρανομο υπογειο θα παει με 0.5 επειδη προοριζεται για βοηθητικος χωρος ενω η αλλαγη χρησης στο ισογειο απο παρκινγκ σε κατοικια θα παει με 1,4 ;...όποιος μπορει να βγαλει μια ακρη με ολα αυτα ας βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.