Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

για να ρωτήσω και εγώ:

 

νόμιμη άδεια σε εκτός σχεδίου, σε 4αρι οικόπεδο, υφιστάμενη νόμιμη δόμηση 400 τμ για επαγγελματική χρήση, καμία απόκλιση από την άδεια.

 

Ο πελάτης έκανε αλλαγή χρήσης (αυθαίρετα) από καταστήματα σε σπίτια.

 

Τι υπολογίζω στα τετραγωνικά για αλλαγή χρήσης?

 

400? ή 200 που είναι η υπέρβαση από την σημερινή χρήση. (στα 4αρια είναι ως γνωστόν 200 η δόμηση για κατοικία και 400 για καταστήματα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα χρησιμοποιήσεις τον 3843 για αλλαγή χρήσης του υπογείου και των Η/Χ σε κατοικία.

Το ξεμπάζωμα θα τακτοποιηθεί με τον 4014.

Τώρα με τι ποσό, ακόμα δε ξέρει κανείς.

Υπάρχουν 2 τάσεις.

Η μία μιλάει για 500€ η άλλη για πρόστιμο για υπογλώσσιο.

 

Καλημέρα. Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ. Απλά δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν μπορείς να τακτοποιήσεις με τον 3843 υπόγειο ( τη χρήση του δηλαδή ) επειδή δεν είναι πλέον υπόγειο...(και είναι εκτός όγκου)...Έλεγα μήπως να χρησιμοποιούσα τον 3843 για τους ημιυπαίθριους και τον 4014 για το υπόγειο ταυτόχρονα με την υπέρβαση ύψους...

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

yspili γιατί δε βγάζεις κανονικά άδεια αλλαγής χρήσης και αναγκάζεις τον πελάτη σου να πληρώσει πρόστιμα;
Link to comment
Share on other sites

Η νέα χρήση θα πρέπει να επιτρέπεται από το σχέδιο της περιοχής.

Όπως στους ημιυπαίθριους χώρους.

 

... εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομι-

κές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν στην πε-

ριοχή του ακινήτου ή δεν απαγορευόταν κατά το χρόνο

έκδοσης της οικοδομικής άδειας ή κατά το χρόνο κατα-

σκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης και εφό-

σον το ακίνητο, η αυθαίρετη κατασκευή ή η αυθαίρετη

αλλαγή χρήσης δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της πα-

ραγράφου 3 του προηγούμενου άρθρου.[/i]

 

Αυτά τα ή, εχουν την εννοια του και; Δηλαδή το κτίριο δεν παίρνει χρήσεις που

απαγορεύονται και τώρα και το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας και το

χρόνο κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης;

 

Επίσης συμφωνώ με gousgounis, εφ΄όσον μπορεί η χρήση μπορεί να δοθεί με νόμιμο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν ασχολείστε πολύ με τα εκτός σχεδίου.

Στα εκτός σχεδίου άλλα m2 επιτρέπονται για κατοικία και άλλα πολύ περισσότερα για επαγγελματικές χρήσεις.

Στην περίπτωση του συναδέλφου αλλαγή χρήσης σε κατοικία συνεπάγεται 200 μ2 υπέρβαση.

Αρα αλλαγή χρήσης σε κατοικία δεν μπορεί να κάνει με άδεια.

Σήμερα αν του κάνουν αυτοψία θα το χρεώσουν όλο αυθαίρετο.

 

Οπότε ypsili επειδή θα είναι πολλά τα λεφτά καλό θα είναι να περιμένεις ερμηνευτική εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την υπέρβαση ύψους (όπως τουλάχιστον το καταλαβαίνω) ανάγεται σε περιπτώσεις. Δηλαδή,

1η περίπτωση: Αυθαίρετη κατασκευή (π.χ. 25μ²) πάνω από τον απόλυτο υψόμετρο του κτιρίου (ας πούμε μία κατασκευή στο δώμα). Αυτό είναι υπέρβαση δόμησης και ύψους. Άρα Ε.Ε.Π.=25*ΤΖ*15%*(συντ. υπερβ. δομησης*συντ. υπερ. ύψους*ό,τι άλλο συντελεστή άδεια, εντός/εκτός ,κ.λ.π.)

2η περίπτωση: υπέρβαση ύψους ορόφου 100μ², με τελικό αποτέλεσμα την συνολική υπέρβαση ύψους του κτιρίου. Δηλαδή π.χ. ο τελευταίος όροφος έχει υπέρβαση ύψους κατά 0,50μ.(από 3μ έγινε 3,50μ). Φαντάζομαι πως το πρόστιμο υπολογίζεται όπως υπολογιζόταν και στις πολεοδομίες προ του νέου νόμου. Δηλαδή αναγωγή του πλεονάζοντα όγκου σε μ². Υ.Δ.=(3,50μ*100μ²/3μ=116,67μ²) - Ε.Ε.Π.=116,67μ²*ΤΖ*15%*(συντ. υπερβ. ύψους). Σε αυτή τη περίπτωση δεν έχω υπέρβαση δόμησης.

Αν η υπέρβαση ύψους γίνει σε άλλον όροφο ή ακόμη και από τη θεμελείωση, τότε μετράμε την υπέβαση ύψους στον τελευταίο όροφο. Αν θεωρήσουμε ότι γίνεται ανύψωση κτιρίου κατά 1,50μ. τότε στον τελευταίο όροφο έχω υπέρβαση ύψους 1,50μ. Υ.Δ. και Ε.Ε.Π. όπως παραπάνω.

Εδώ προκείπτει και θέμα. Αν κατά την κατασκευή γινόταν το "λάθος" θα έπρεπε να κάνω αναθεώρηση ως προς το ύψος, και έτσι θα χανόταν ο τελευταίος όροφος. Κατά αυτήν την έννοια δεν έχω επίσης και επιπλέον υπέρβαση δόμησης και όλα τα μ² του ορόφου?

3η περίπτωση: Ας πούμε ότι έχω Η.Χ., ο οποίος έχει κλειστεί (αλλαγή χρήσης), αλλά έχω και υπέρβαση ύψους σε όλον τον όροφο.

Η αυθαίρετη κατασκευή είναι ο τελευταίος όροφος. Οι αυθαιρεσίες είναι 1) υπέρβαση ύψους στον όροφο. 2)αλλαγή χρήσης. Αυθαίρετη κατασκευή είναι ο Η.Χ.. Αναλύω στο φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής την κάθε περίπτωση αυθαιρεσίας και αθροίζω τα πρόστιμα ή μετατρέπω τον επιπλέοντα όγκο σε μ², τα αθροίζω με τα μ² του Η.Χ. και υπολογίζω το πρόστιμο με συντλεστές αλλαγής χρήσης*συντ. υπερβ. ύψους. (έτσι το πρόστιμο βγαίνει πολύ μεγαλύτερο)

Πάντως παλιότερα στις πολεοδομίες (στα αυθαίρετα) το πρόστιμο υπολογιζόταν ανά αυθαιρεσία και όχι ανά αυθαίρετη κατασκευή.

Ελπίζω βέβαια να βγουν γρήγορα οι εγκύκλιοι, γιατί ο χρόνος είναι πολύ λίγος και ο κόσμος θέλει να μάθει τι θα πληρώσει (αν έχει!)

Σε ό,τι αφορά τις αμοιβές, προσωπικά θα χρέωνα Τοπογραφικό+αποτύπωση κατασκευής (καθώς απαιτούνται και σχέδια και Δ.Κ.) σύμφωνα με το Π.Δ.

Link to comment
Share on other sites

400? ή 200 που είναι η υπέρβαση από την σημερινή χρήση.

 

Τα 400.

Έχεις 400μ2 σε κατάστημα και το έχεις κάνει 400μ2 σε κατοικία.

Άρα έχεις αλλάξει χρήση σε 400μ2. Αυτή είναι η παρανομία σου.

 

Καλημέρα. Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ. Απλά δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν μπορείς να τακτοποιήσεις με τον 3843 υπόγειο ( τη χρήση του δηλαδή ) επειδή δεν είναι πλέον υπόγειο...(και είναι εκτός όγκου)...Έλεγα μήπως να χρησιμοποιούσα τον 3843 για τους ημιυπαίθριους και τον 4014 για το υπόγειο ταυτόχρονα με την υπέρβαση ύψους...

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Ο 3843 έχει δώσει νέα ερμηνεία για το θέμα του όγκου. Ξέχνα τον όγκο κατά ΓΟΚ και το τι μετράει στον συντελεστή όγκου κτλ. Από τη στιγμή που το υπόγειο σου είναι εντός νομίμου περιγράμματος, τότε μπορείς να ρυθμίσεις την αλλαγή χρήσης του με τον 3843.

 

Αυτά τα ή, εχουν την εννοια του και; Δηλαδή το κτίριο δεν παίρνει χρήσεις που

απαγορεύονται και τώρα και το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας και το

χρόνο κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης;

Άμα επιτρέπεται τώρα η χρήση που θέλεις να δηλώσεις γίνεται.

Άμα τώρα δεν επιτρέπεται, αλλά επιτρεπόταν όταν έβγαλες την άδεια, τότε πάλι μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Για κατασκευή πισίνας 50 τμ σε κύρια και μοναδική κατοικία εκτός σχεδίου με ΤΖ 600 ευρώ πόσο θα είναι το πρόστιμο? 80 Χ 50 Χ 600?

Link to comment
Share on other sites

Για κατασκευή πισίνας 50 τμ σε κύρια και μοναδική κατοικία εκτός σχεδίου με ΤΖ 600 ευρώ πόσο θα είναι το πρόστιμο? 80 Χ 50 Χ 600?

 

Συγνώμη λάθος 80 Χ 50?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.