Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Το ερώτημά μου είναι αν υπάρχει υπέρβαση δόμησης, ύψους, κάλυψης, πλαγίων αποστάσεων;

Διαβασε καλα τον Νομο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερωτήματα σαν του StathisEMP βασανίζουν όποιον έχει να αντιμετωπίσει περιπτώσεις κτιρίων ειδικά εκτός σχεδίου με αρκετές, σύνθετες, και "αλληλοκαλυπτόμενες" παρανομίες. Εγώ πάντως όποια αντίστοιχη περίπτωση προσπάθησα να υπολογίσω, δεν τα κατάφερα. Απλά αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να σπάμε το κεφάλι μας για να ερμηνεύσουμε τον ποιητή, ή πρέπει με κάποιον τρόπο να πιέσουμε (τους φίλους - γνωστούς συνδικαλιστές, το ΥΠΕΚΑ με ατελείωτα τηλέφωνα, δεν ξέρω πώς) να διασαφηνιστεί η διαδικασία υπολογισμού???

Αν και νομίζω ότι ο τρόπος που "στήθηκε" ο υπολογισμός του προστίμου από τα τσακάλια του υπουργείου χωλαίνει σε βαθμό "μη αναστρέψιμο"!

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου προ 2004, επιβλήθηκε το 2005 πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης ύστερα από αυτοψία της πολεοδομίας.

Εφόσον το ποσό που έχει πληρώσει μέχρι σήμερα ο ιδιοκτήτης είναι μεγαλύτερο από το πρόστιμο που προκέιπτει με το Ν.4014, το νέο ειδικό πρόστιμο προ πληρωμή είναι μηδέν.

 

Ερώτημα παράβολο θα πληρώσει;

Δηλαδή ο συμψιφισμός των προστίμων πάει και μέχρι το παράβολο ή μόνο τις δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

.... Απλά αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να σπάμε το κεφάλι μας για να ερμηνεύσουμε τον ποιητή, ή .........

 

Εφόσον πλέον η διαδικασία θα γίνεται μόνο ηλεκτρονικά, αυτό ίσως μας βοηθάει περισσότερο, τόσο στον υπολογισμό του προστίμου όσο και στον προσδιορισμό της παράβασης, διότι πιθανόν θα έχουμε να διαλέξουμε μέσα από τυποποιημένες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Εξαόροφη οικοδομη στη καλλιθέα 2 εταιρείας.

 

 

Άδεια 1973 με οικόπεδο 398 τμ, δόμηση στο στέλεχος 1990τμ και σχέδια υπογείου- ισογείου -3 καταστήματα με πατάρια, Α -Β - Γ όροφοι ίδιοι με δυο διαμερίσματα έκαστος, Δ όροφος 2 διαμερίσματα, Ε όροφος 2 διαμερίσματα, στ όροφος δωμα και ενα δυαράκι. ένα ασανσέρ. Κάλυψη 332,78τμ.

 

Αναθεώρηση 1975 μα αλλαγή τοπογραφικού και τομής - χωρίς αλλαγή προϋπολογισμού.

στην αναθεώρηση το νέο τοπογραφικό 416 τμ. .

Εργολαβικό το 1975 αναφέρει υπόγειο, δυο καταστήματα στο ισόγειο με πατάρι (ενοποιεί το κατ1 -κατ 2 καλυπτοντοντας και τον ακάλυπτο χώρο.) Μεσώροφο με ένα γραφείο, Α-Β-Γ όροφο ένα ενιαίος χώρος γραφείων σε κάθε όροφο, με διαφορετικά μπαλκόνια και τετραγωνικά από την άδεια, Δ Όροφος ένα χώρος γραφείων, Ε όροφος 2 διαμερίσματα διαμερίσματα διαφορετικά απτα σχέδια- ΣΤ Όροφος δώμα χώρος ανσασερ και μια αποθηκη 2τμ.

Σύνολο δόμησης με κοινόχρηστους και πατάρια 2080τμ και κάλυψη 375τμ

 

Το αποτέλεσμα είναι να έχω εντελώς διαφορετικές κατόψεις και υπέρβαση μόνο 90 τμ και κάλυψη 53τμ.

 

Αλλά εαν υπολογήσω με το συντελεστή δόμηση του 1928 της καλλιθεας (με αυτό βγήκε η άδεια) η δόμηση είναι 2080τμ.

 

Αυτο νομιμοποιειται με το αρθρο 4014

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι ανάμεσα σε όλα, για τον διαχωρισμό στον νόμο κατοικίας και χώρων συνάθροισης κλπ. Πλήρης περιφρόνηση για την ζωή του πολίτη; Δηλαδή αν πέσει το κτίριο στο κεφάλι του δύστυχου ενοικιαστή (που δεν θα έχει και ιδέα) είμαστε οκ. Δεν χρειάζεται ούτε έλεγχος αντισεισμικής θωράκισης ούτε τίποτα. Μόνο οφθαλμοστατική.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε αν θελαν κανονικη μελετη για εμας θα δουλευε το κρατος.....ασε που κανεις δεν θατοκανε...θα προτιμουσαν να το γκρεμισουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Μία ερώτηση και από εμένα. (Αφορά τυχαία περίπτωση)

Ισόγεια κατοικία (κύρια και μοναδική) κατασκευάστηκε το 1980 χωρίς καθόλου οικοδομική άδεια (αυθαίρετη τελείως δηλαδή) εμβαδού Ε=100 μ2, εντός σχεδίου (εντός οικισμού) με ΤΖ=1000 Ευρώ. Το πρόστιμο λοιπόν υπολογίζεται ώς εξής: Π=ΤΖ*ΤΜ*0,15*συντ1*συντ2*συντ3*συντ11*συντ12 (δεν λαμβάνονται υπόψη οι συντελεστές 5,7,8,9 καθώς δεν έχω οικοδομική άδεια), έχουμε λοιπόν Π=1000*100*0,15*2,0*1,0*0,4*1,0*0,15=1800 Ευρώ. Κάνω κάτι λάθος???

Link to comment
Share on other sites

θα γινουν σεμιναρια απο το τεε,γιατι εχουν γεννηθει αρκετα ερωτηματικα διαβαζοντας το νομοσχεδιο. Τα εντυπα που πρεπει να συμπληρωσουμε ποτε θα τα εχουμε? Οι αμοιβες μηχανικων ποτε θα βγουνε γνωριζετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.