Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Αυθαίρετος εξώστης 3 τμ,

πέργκολα πάνω σε αυτόν

και κάτω από τον εξώστη διαμορφώθηκε αποθήκη 3τμ

 

το πρόστιμο είναι 2000€ (αυθαίρετη κατασκευή κάτω από 20τμ)

συν μία παράβαση για την πέργκολα, 500€

 

σύνολο 2500€?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση.Σε εντος σχεδίου με ΟΑ εχει γίνει υπερβαση δομησης.Μέρος της οποίας ειναι κλείσιμο Η/Υ χώρου και μέρος είναι υπέρβαση νομίμου περιγραμματος.Στα τετραγωνίδια θα επιλέξω και "αλλαγή χρήσης"?οπότε ανεβαίνει το πρόστιμο..ή θα το πάρω όλο το εμβαδόν σαν υπέρβαση δόμησης γενικά, Χτμ,και τελειώνω?

 

ευχαριστώ

 

Καμία γνωμη παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν δεν ξέρει κανείς με βεβαιότητα(?!) οτι το εκτός σχεδίου γεωταμάχιο του ΘΑ υπαχθεί στο σχέδιο πόλης μέσα στην δεκαετία,δεν μπορεί να το ρισκάρει και να το αφήσει αρύθμιστο,γιατί μετά θα πρέπει ή να αγοράσει κι άλλο αγροτεμάχιο για να συμπληρώσει τα τμ ώστε να έχει συνολικά 4000τμ,ή να πληρώσει αντίστοιχη αξία σε γή,κλπ κλπ Αρθρο 24,παρ γi, ii, iii.Βράσε όρυζα...Καλύτερα να ρυθμίσει με τον 4014 και τα προβλεπόμενα τετραγωνίδια για τα εκτός σχεδίου.Διαφορετικα,τι θέλει να πεί ο ποιητής?Οτι για εκτός σχεδίου θα πρέπει πρώτα να ελεγξουμε το αν προτείθενται να τα βάλλουν στο σχέδιο?Οπότε τότε αυτές όλες οι περιπτώσεις θα πάνε μόνο με ένα παράβολο,γιά την ώρα,και μετα στο περίμενε?..Διορθώστε με εαν κάνω λάθος.

 

Μα εφόσον υπαχθεί στις διατάξεις του Ν4014/2011 και μετά από δέκα χρόνια πρέπει να δει αν θα είναι εντός ή εκτός και αντίστοιχαα να κάνει πράξη μία από τις 3 περιπτώσεις της παραγράφου 1γ του άρθρου 24.

 

Δε σημαίνει ότι ΑΝ δεν υπαχθεί στο νόμο, τότε μπορεί να περιμένει δέκα χρόνια για να το τακτοποιήση ανάλογα αν είναι εντός ή εκτός.

Link to comment
Share on other sites

το υπογειο οταν ΔΕΝ εεξεχει της σταθμης του εδαφους ΔΕΝ μετρα στην καλυψη...

 

Ευχαριστώ, κολλάει που και που το μυαλό με όσα διαβάζω και ξεχνάμε και όσα ισχύουν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Στην υπέρβαση δόμησης, πρέπει να ελεγχθεί αν η αυθαίρετη κατασκευή είναι π.χ. μέχρι 50% της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης ή αν με την αυθαίρετη κατασκευή έχουμε υπερβεί την μέγιστη δόμηση μέχρι το 50% αυτής;

Δηλαδή παράδειγμα.

Υπάρχον 100μ² με άδεια σε οικόπεδο με μεγιστη δόμηση 240μ²

Αυθαίρετη κατασκευή που προσθέτει δόμηση 125μ²

Θα τσεκάρουμε κάποιο τετραγωνάκι με ποια λογική;

1. Υπέρβαση δόμησης 125/240 --> >50%

2. 225/240 --> >50%

3. Δεν έχουμε αύξηση της δόμησης πάνω απο την μέγιστη --> κανένα τετραγωνάκι

 

Εγώ νομίζω το (1) αλλά...

 

υ.γ. Το 2 είναι τελείως εκτός βέβαια...

 

Eγώ το καταλαβαίνω ως εξής:

 

επιτρεπόμενη δόμηση 240τμ --> άρα το 50% είναι 120τμ

αυθαίρετη κατασκευή 125τμ > 120τμ άρα > 50% επιτρεπόμενης

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπτωση είμαι και εγώ και έχω καταλήξει στα ίδια συμπεράσματα συνάδερφε...ότι έχει δικαίωμα νομιμοποίησης πληρώνει παράβολο και πάει για άδεια, και οποιαδήποτε άλλη παρατυπία πάει με φύλλο υπολογισμού και πρόστιμο.

Όσο μπορεί να είναι κανείς σίγουρος..

 

Απλά...στην άδεια νομιμοποίησης τι θα δείξουμε? το μισό σπίτι...αφού το άλλο μισό είναι στο Δ???

Link to comment
Share on other sites

Μα εφόσον υπαχθεί στις διατάξεις του Ν4014/2011 και μετά από δέκα χρόνια πρέπει να δει αν θα είναι εντός ή εκτός και αντίστοιχαα να κάνει πράξη μία από τις 3 περιπτώσεις της παραγράφου 1γ του άρθρου 24.

 

Δε σημαίνει ότι ΑΝ δεν υπαχθεί στο νόμο, τότε μπορεί να περιμένει δέκα χρόνια για να το τακτοποιήση ανάλογα αν είναι εντός ή εκτός.

 

συγνώμη, thodoris4,το ξαναδιάβασα..έχεις δίκιο.Λεει ο νόμος οτι δεν τόν απαλλάσσει απο την υποχρέωση καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μην παιδεύεσαι φίλε. Είναι απλό. Η μέγιστη δόμηση είναι 240 και ο πελάτης σου έχτισε 225τμ. Οπότε ΔΕΝ υπάρχει υπέρβαση δόμησης.

Θα πληρώσει παράβολο 2.000 ευρώ και μέσα σε 3 χρόνια θα πρέπει να του το νομιμοποιήσεις με οικοδομική άδεια. Απλά.

Προσωπικά διαφωνώ με το ότι ο νόμος προβλέπει υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής αδείας. Πιστεύω ότι ο νόμος λέει, πότε κάποιος πολίτης δεν θα έχει υποχρέωση να πληρώσει όλο το πρόστιμο. Όταν θα έχει πληρώσει το παράβολο (δηλαδή θα το έχει δηλώσει) και θα έχει προβεί σε Ο.Α. δεν θα πληρώσει το πρόστιμο.

 

Εγώ νομίζω το 3. Το ερμηνεύω ως εξής: 100+125=225 < 240, άρα δεν έχεις ξεπεράσει το 50% της επιτρεπόμενης δόμησης ... μάλλον δεν έχεις φτάσει καν τη δόμηση!!!

 

Αλλά μάλλον θα θέλουν το 1, για να πάρουν λεφτά.

 

Λοιπόν επειδή την ίδια απορία είχα και εγώ πρέπει να ισχύει το εξής.

έχεις ο.α 80τ.μ και αλλα 125 αυθαίρετα τότε έχεις υπέρβαση δόμησης

που υπολογίζεται ως εξής: (125 Χ 100)/80 = 156,25%

για το παράδειγμά σου 125%

υπολογίζεται με απλή μεθοδο των τριων.

 

Eγώ το καταλαβαίνω ως εξής:

 

επιτρεπόμενη δόμηση 240τμ --> άρα το 50% είναι 120τμ

αυθαίρετη κατασκευή 125τμ > 120τμ άρα > 50% επιτρεπόμενης

 

Εκτός της Anka, αφού συμφωνούμε, και του CYBERSYMEON που πρότεινε την έκδοση Ο.Α., θα ήθελα να σκεφτείτε το παρακάτω παράδειγμα.

 

Υπάρχον 100μ² με άδεια σε οικόπεδο με μεγιστη δόμηση 240μ²

Αυθαίρετη κατασκευή που προσθέτει δόμηση 100μ²

Θα τσεκάρουμε κάποιο τετραγωνάκι με ποια λογική;

1. Υπέρβαση δόμησης 100/240 --> <50%

2. 200/240 --> >50%

3. Δεν έχουμε αύξηση της δόμησης πάνω απο την μέγιστη --> κανένα τετραγωνάκι

 

Προσοχή στο ότι υπέρβαση της δόμησης κάτω του 50% δεν επιφέρει αύξηση στο πρόστιμο, αφού έχει συντελεστή 1.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία περίπτωση Pilotis 91τ.μ. που μετράπηκε σε κατάστημα. Πρόκεται για άλλη κατοικία, με οικοδομική άδεια, εντός σχεδίου, Τ.Ζ. 1700 και με παλαιότητα μπριν το '83. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα τετραγωνικά αυτής της αλλαγής χρήσης στο πρόγραμμα του ΤΕΕ τα βάζω στο κουτί της υπέρβασης δόμησης κυρίων χώρων και έτσι υπολογίζω πρόστιμο ίσο με :

 

91Χ1700Χ0.15Χ1.0Χ1.0Χ0.6Χ1.4Χ1.0Χ0.15 = 2923.83EUROS ??

 

Θα πρέπει να προστεθεί και αριθμός παραβάσεων = 1 και επομένως 500 euros επιπλέον??? και το αρχικό παράβολο που πρέπει να πληρωθεί είναι 1000 euros λόγω των 91 τ.μ.??

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όποιον μπορεί να με βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.