Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Λοιπόν για τη στέγη μου απάντησαν ότι δεν υπολογίζεται πρόστιμο, είτε δώμα είτε στέγη είναι το ίδιο.

Εξώστες, υπόστυλοι χώροι θεωρούνται βοηθητικοί.

Εξωτερική σκάλα από ο/σ εφόσον υπάρχει ο.α. πάει με υπέρβαση κάλκυψης και δόμησης (για εκτός σχεδίου) ενώ αν δεν υπάρχει υπολκογίζεται ως βοηθητικός. Στην περίπτωση δε που το εξωτερικό κλιμακοστάσιο είναι σκεπασμένο νοείται ως κύριος χώρος.

Τέλος, για όσα βγάλουν άδεια νομιμοποίησης δεν οφείλονται πρόστιμα και οφειλές προς ΙΚΑ, χωρίς ωστόσο να έχει διευκρινιστεί.

Απαντήσεις σημερινές από ΤΕΕ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Akius

1. Σε περιπτωση που εχουμε ξεμπαζομενο υπογειο, και διαφορες σκαλες και διαδρομους στον περιβαλοντα χωρο, πανε ολα μαζι κατω απο την κατηγορια " διαμορφωση περιβαλλοντα χώρου ;

2. Και αν ο εξωστης ειναι ενα μερος του μεσα στο Δ; Πως υπολογιζεται; Με αναλυτικο; Και η παραβιαση του Δ;

 

 

1 θεωρω οτι αλλαξε στην διαμορφωση οτι θα πανε ΟΛΑ ΜΑΖΙ.....με λιγα λογια κατσε και υπολογιζε και αν βγεις πχ 15500 καντο 20000 αφου το πεις στον πελατη να κοιμασαι ησυχος...αναλυτικος ειναι και ο καθενας οτι θελει βαζει....

2 τωρα τι να σου πω οτι αν εβγαζα εγω τον νομο θαλεγα 500 * πινακιδιο παραβασης του Δ ?

 

 

ρε γμτ τοσα χρονια στην οικοδομη μαθαμε να λυνουμε προβληματα επι τοπου.....και τωρα αυτοι θα μας αποχαζψουν με αυτον τον νομο

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, για όσα βγάλουν άδεια νομιμοποίησης δεν οφείλονται πρόστιμα και οφειλές προς ΙΚΑ, χωρίς ωστόσο να έχει διευκρινιστεί.

Απαντήσεις σημερινές από ΤΕΕ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ.

 

 

για το ΙΚΑ η αδεια νομιμοποιησης θα σου δωσει ενσημα να πληρωσεις επομενως μην χαρει και πολυ ο πελατης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και την εξής απορία:

 

Σε όλα τα παραδείγματα του ΥΠΕΚΑ που είχε υπέρβαση δόμησης (με αυθαίρετη επέκταση) δεν υπολογίζει υπέρβαση κάλυψης. Κανονικά δε θα έπρεπε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Akius.

Σε κανένα δεν εχει τύχει ακόμα διαμορφωση εδάφους ( σκαλοπάτια, κλπ) στην πρασιά;

Πως το υπολόγισε;

 

ANKA αν αναφέρεσαι στο τελευταιο παραδειγμα (3) μαλλον το εχουν λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και την εξής απορία:

 

Σε όλα τα παραδείγματα του ΥΠΕΚΑ που είχε υπέρβαση δόμησης (με αυθαίρετη επέκταση) δεν υπολογίζει υπέρβαση κάλυψης. Κανονικά δε θα έπρεπε;

 

μπορει η υπερβαση να καλυπτεται απο την καλυψη της περιοχης......συνηθως σε ο.α δεν εξαντλειται η καλυψη εκτος και αν εχεις καταστηματα στο ισογειο....

 

νομιζω οτι μια τετοια περιπτωση ειναι

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια νομιμοποιησης τι ΙΚΑ θα βγάλει; σίγουρα πάντως όχι 6-7000...Δεν ξέρω, έχεις κάνει κάτι παρόμοιο akius?

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, πρέπει να διευκρινιστεί αν μιλούν για υπέρβαση μέγιστης επιτρεπόμενης κάλυψης ή για υπέρβαση εγκεκριμένης κάλυψης της αδείας.

 

Το πρώτο βέβαια δεν είναι πάντα εφικτό να ελεγθεί (όπως και η υπέρβασης μεγιστης επιτρεπόμενης δόμησης). Έχω περίπτωση συγκροτήματος μεζονετών με αποκλειστικές χρήσεις κήπων κλπ. Τι πρέπει να κάνω; Να ελέγξω/μετρήσω και τις υπόλοιπες μεζονέτες και να δω τι υπέρβαση έχουν κάνει κι αυτές σε κάλυψη/δόμηση για να δω που βρίσκομαι ως προς το μέγιστο επιτρεπόμενο; Και μ' αφήνουν οι διπλανοί να μπω στον κήπο τους και να μετράω το σπίτι τους;;;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά αλλά τα έχω μπερδεψει και με τα πιο απλά.

Αν το οροφο πολυκατοικιας εχει κτιστει ενας επιπλεον χώρος πχ 21μ2, πώς υπολογιζουμε αν ειναι (<50 η μεγαλυτερο απο 50) της επιτρεπομενης δομησης;

Λαμβάνοντας υποψη την δομηση του οροφοδιαμερισματος, την επιτρεπόμενη δομηση του οικοπεδου, η την πραγματοποιουμενη του οικοπέδου.;

Link to comment
Share on other sites

την επιτρεπόμενη της περιόχης σύμφωνα με τα παραδείγματα, αυτό είναι το μέγεθος με το οποίο συγκρίνουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.