Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Στη σελίδα 4, οδηγία 3:

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=57W1bzaSYn0%3d&tabid=762&language=el-GR

 

λέει "Όταν υπάρχει μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή κλπ κλπ"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για αυθαιρετΕΣ κατασκευες κατω των 20 τ.μ λεει ο νομος 4014

 

αν ηταν ΜΙΑ....θα ελεγε ......για αυθαιρετΗ κατασκευη κατω των μπλα μπλα

 

Άρθρο 24 παρ. 6β.

"Ειδικά για υθαίρεΤΗ κατασκευΉ ή χρήση, συνολικής επιφάνειςα μέχρι είκοσι (20) τ.μ. και εφόσον....."

 

Άρα μήπως είναι για 1 ενιαία?

Link to comment
Share on other sites

για αυθαιρετΕΣ κατασκευες κατω των 20 τ.μ λεει ο νομος 4014

 

αν ηταν ΜΙΑ....θα ελεγε ......για αυθαιρετΗ κατασκευη κατω των μπλα μπλα

Αντε τα λεω αναλυτικα:

1) 11 μ2 ΥΔ προστιμο 131€

2) 12,5 μ2 σοφιτα ΥΔ προστιμο 243€

3) κεραμοσκεπη με αναλυτικο<5000 άρα 1 λοιπες παραβασεις προστιμο 500€

Συνολο 874€ !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

874 και καθαρισες......εσυ ετσι και αλλιως εισαι ανω των 20 τ.μ αν τις αθροισεις !!

 

874 και καθαρισες....

 

Άρθρο 24 παρ. 6β.

"Ειδικά για υθαίρεΤΗ κατασκευΉ ή χρήση, συνολικής επιφάνειςα μέχρι είκοσι (20) τ.μ. και εφόσον....."

 

Άρα μήπως είναι για 1 ενιαία?

 

αυτο που γραφω εγω ειναι στο εντυπο κατω στον νομο

 

 

και παλι αυτο που λεει η παραγραφος 24/6β ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ.....

 

γιατι αν ειναι μια αυθαιρεσια θαλεγε ''ΣΥΝΟΛΙΚΗ'' ???

 

θαλεγε ειδικα για αυθαιρετη κατασκευη η χρηση ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ μεχρι 20 τ.μ !!!

το συνολικης θα ηταν πλεονασμος....

 

 

τωρα φυσικα θα μου πεις περιμενεις ναχουν τελειωσει το δημοτικο αυτοι που τα γραφουν για να ξερουν καποια γραμματικη?

 

ε

Link to comment
Share on other sites

Αν το δούμε ως προς το "αυθαίρετη κατασκευή" (ενικός) τότε το "συνολική" είναι πλεονασμός. Αν το δούμε ως προς το "συνολική" τότε το "αυθαίρετη κατασκευή" είναι άκυρο. Όπως και να το δούμε δηλαδή είναι ασαφές!

Πάντως στις οδηγίες που δόθηκαν αναφέρει "μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή" και το "συνολική" το έχει πάρει το Εύρηκα! :)

Τώρα κατά πόσο οι οδηγίες υπερισχύουν του ΦΕΚ... αυτό το ξέρουν το ΥΠΕΚΑ και το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

αν θελουν μια και μοναδικη θα παρακαλα ο κοσμος με κλειστο η/χ πχ 9 τ.μ να τους βρεις και καμια παραβαση με 500 ευρω για να βγει το προστιμο κανα 900 και οχι 2000 !!

 

 

εγω εχω κανει μια λιστα με παρανομιες των 500 μονο και μονο για να εχουμε να βαζουμε διαφορετικα (καπως σαν τις εκθεσεις πουχαμε ..λοιπον...επισης ...ακομα....κτλ)

 

παμε

 

1. αλλαγη διαστασεων κουφωματος οψης 500 ευρω

2.αλλαγη σχεδιου στηθαιων στα μπαλκονια

3. ψησταρια μικρη στον εξωστη (το καλο με αυτο ειναι οτι αν δεν εχει βαζει )

4.τζακι σε αρχ προεξοχη (αυτο μπορει να παει και σαν τ,μ παραπανω δομησης επεομνως εχεις 2 αυθαιρεσιες )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πραγματική περίπτωση σε περιοχή με ΤΖ=1250 και κτήριο του 1972.

 

Στον ένα όροφο η αυθαιρεσία είναι 2τμ ==> πρόστιμο: 2000ευρώ.

Στον άλλο όροφο είναι 25τμ ==> πρόστιμο: 25*1250*0,15*0,15(λόγω παλαιότητας)= 703,13ευρώ!!!!!!!

 

Ήθελα να ήξερα ειλικρινά ποιός τη σκέφτηκε αυτή την εξυπνάδα!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν θελουν μια και μοναδικη θα παρακαλα ο κοσμος με κλειστο η/χ πχ 9 τ.μ να τους βρεις και καμια παραβαση με 500 ευρω για να βγει το προστιμο κανα 900 και οχι 2000 !!
Το ξέρω, ήδη μου έτυχαν 2-3 τέτοιες περιπτώσεις που ξίνισαν όταν άκουσαν για το διχίλιαρο. Εννοείται τους το είπα με επιφύλαξη και ότι ίσως υπάρχει τρόπος να πέσουν στα πιο χαμηλά. Βλέποντας και κάνοντας.

 

εγω εχω κανει μια λιστα με παρανομιες των 500 μονο και μονο για να εχουμε να βαζουμε διαφορετικα (καπως σαν τις εκθεσεις πουχαμε ..λοιπον...επισης ...ακομα....κτλ)
Χαχαχαχαχαχαχαχα! Έγραψε!
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω όποιος μπορεί έστω μια γνώμη για το post μου #443...

 

Επίσης δυο αργοτεμάχια μη άρτια και οικοδομήσιμα του ίδιου ιδιοκτήτη που φυσικά τα έχει αντιμετωπίσει σαν ενιαίο όπου το βασικό αυθαίρετο κτίσμα "πατάει" και στα δυο και απο κει και πέρα υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες (μαντρότοιχος,γήπεδο μπάσκετ, κιόσκι, αποθήκη κτλ) που άλλα πατάνε στο μεν και άλλα στο δε! Για ποια ιδιοκτησία θα κάνουμε τι; Ασχολούμαστε όλοι με τα πολεοδομικά (και ο νόμος ο ίδιος) αλλά οι βεβαιώσεις που θα βγουν θα αφορούν συμβόλαια! Και βάσει συμβολαίων το κάθε κομμάτι μπορεί να πουληθεί ξεχωριστά! Τι κάνεις εκεί για όλο το ενιαίο ή για κάθε τμήμα ξεχωριστά; Και το #443 σχετικό είναι.

 

Επίσης το κτηματολόγιο αν έχει περάσει από την περιοχή πόσο ενδιαφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πραγματική περίπτωση σε περιοχή με ΤΖ=1250 και κτήριο του 1972.

 

Στον ένα όροφο η αυθαιρεσία είναι 2τμ ==> πρόστιμο: 2000ευρώ.

Στον άλλο όροφο είναι 25τμ ==> πρόστιμο: 25*1250*0,15*0,15(λόγω παλαιότητας)= 703,13ευρώ!!!!!!!

 

Ήθελα να ήξερα ειλικρινά ποιός τη σκέφτηκε αυτή την εξυπνάδα!!!!

 

Να φανταστώ ότι είναι 2 ιδιοκτησίες ε? Αν είναι 1 ιδιοκτησία γιατί διαχωρίζονται οι όροφοι?

 

Όσο για την αυθαιρεσία των 2 τ.μ..... πες του ιδιοκτήτη να κάνει ένα μικρό χτιστό BBQ στο μπαλκόνι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.