Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

1.Στην βεβαιωση μηχανικου αναφέρει στο .....

2. Εχω άδεια του '78 που στις κατοψεις φαινεται φωταγωγος η επιφανεια του οποιου δεν εχει αφαιρεθει απο την δομηση!!! Στην πραξη ο φωταγωγος εχει κλιση και χρησιμοποιειται ως αποθηκη. Κατα την αποψη μου δεν εχω υπερβαση δομησης αλλα αλλαγη χρησης.

Θα ηθελα την γνωμη σας για τα παραπανω. Ευχαριστω....

 

είτε πας με 4014/11 είτε πας με 3843/10 το θέμα είναι πως μάλλον θέλεις συναίνεση των λοιπών ιδιοκτητών.

 

δες ν.4014 (σελίδα 6233 του φεκ) άρθρο 24, παρ.δ :

Στην ίδια περίπτωση και εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή η χρήση δεν έχει εκτελεστεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών.

Ειδικά στην περίπτωση των δωμάτων, στα οποία ..........

 

το θέμα είναι ότι με τον 3843/10 νόμο, τα δικαιολογητικά ελέγχονταν από την πολεοδομία, οπότε θεωρούσε κοινόχρηστο χώρο του κτιρίου τους φωταγωγούς.

τώρα που δεν μεσολαβεί πολεοδομία, πολλοί έχουν νόμιμους τίτλους για τους κλειστούς φωταγωγούς (έχω δύο περιπτώσεις) δηλαδή τα σχέδια που συνοδεύουν τα συμβόλαια δείχνουν στη θέση φωταγωγού w.c. που τους ανήκει νόμιμα - σύμφωνα με τα συμβόλαια.

δεχόμαστε την κυριότητα και αποκλειστική χρήση (π.χ. έχω περίπτωση δώματος με αποκλειστική χρήση στα συμβόλαια, αλλά στην κάτοψη της άδειας δεν αναφέρεται αποκλειστική χρήση) από τα συμβόλαια ή από την άδεια ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ξαναπετύχεις τον κύριο ή την κυρία που στο είπε, να σου το δώσει και εγγράφως και ενυπόγραφο.

 

@Dim84: Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά αυτό δεν γίνεται. Η τακτοποίηση δεν είναι νομιμοποίηση. Εάν είχες βγάλει πρώτα την άδεια και τακτοποιούσες το υπόλοιπο θα γινόταν. Το ανάποδο όμως δεν γίνεται.

 

Συναδερφε εσυ γιατι εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν γινεται?συγγνωμη κιολας αλλα εχει ολοκληρο θεμα και κανεις μας δεν εχει βρει ακρη....στο ειπαν καπου υπευθυνα?

Link to comment
Share on other sites

είτε πας με 4014/11 είτε πας με 3843/10 το θέμα είναι πως μάλλον θέλεις συναίνεση των λοιπών ιδιοκτητών.

 

δες ν.4014 (σελίδα 6233 του φεκ) άρθρο 24, παρ.δ :

Στην ίδια περίπτωση και εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή η χρήση δεν έχει εκτελεστεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών.

Ειδικά στην περίπτωση των δωμάτων, στα οποία ..........

 

το θέμα είναι ότι με τον 3843/10 νόμο, τα δικαιολογητικά ελέγχονταν από την πολεοδομία, οπότε θεωρούσε κοινόχρηστο χώρο του κτιρίου τους φωταγωγούς.

τώρα που δεν μεσολαβεί πολεοδομία, πολλοί έχουν νόμιμους τίτλους για τους κλειστούς φωταγωγούς (έχω δύο περιπτώσεις) δηλαδή τα σχέδια που συνοδεύουν τα συμβόλαια δείχνουν στη θέση φωταγωγού w.c. που τους ανήκει νόμιμα - σύμφωνα με τα συμβόλαια.

δεχόμαστε την κυριότητα και αποκλειστική χρήση (π.χ. έχω περίπτωση δώματος με αποκλειστική χρήση στα συμβόλαια, αλλά στην κάτοψη της άδειας δεν αναφέρεται αποκλειστική χρήση) από τα συμβόλαια ή από την άδεια ???

 

Η αποκλειστικη χρηση δωματος στο συμβολαιο δεν καλυπτει το γεγονος οτι το δωμα ειναι κοινοχρηστος χωρος πολεοδομικα αρα αν χρησιμοποιειται αποκλειστικα πρεπει να προβλεφθει αλλος χωρος να βγαινουν οι ιδιοκτητες η οι ενοικοι πολυκατοικιας!εχω υποθεση πελατη που τρεχει χροναι σε δικαστηρια και δεν βρισκει ακρη!

Link to comment
Share on other sites

χώρος για τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες να βγαίνουν στο δώμα υπάρχει γιατί δεν έχει χτιστεί όλο το δώμα. στη δική μου περίπτωση σε ένα δώμα επιφάνειας 100 τ.μ. έχει γίνει αυθαίρετη κατοικία 35 τ.μ.

το θέμα είναι αν εμείς ζητάμε συναίνεση ή όχι. γιατί έχεις δίκιο ότι πολεοδομικά το δώμα είναι κοινόχρηστο. συμβολαιογραφικά όμως του δίνουν αποκλειστική χρήση για τμήμα του δώματος.

εμείς φταίμε που διέπουν άλλοι νόμοι την κατασκευή του κτιρίου και την έκδοση αδείας και άλλη νόμοι για το ιδιοκτησιακό καθεστώς?

τι υπερισχύει? γνώμη μου είναι πως υπερισχύει ο ΓΟΚ αλλά άντε να το χωνέψουν αυτό οι ιδιοκτήτες που σου έρχονται με το συμβόλαιο στο χέρι και στου λένε "εγώ το αγόρασα και είμαι νόμιμος !!!"

Link to comment
Share on other sites

Στο φύλλο καταγραφής και υπολογισμού προστίμου τα πατάρια τα χαρακτηρίζει ως βοηθητικούς χώρους. Τι γίνεται στη περίπτωση που θέλω να τακτοποιήσω ένα πατάρι που έχει κύρια χρήση ? Θα υπολογίσω τον μειωτικό συντελεστή 50 % ?

αγαπητέ φίλε έκανα τον εξής υπολογισμό:

έστω πατάρι 15 τ.μ. σε κτίριο με άδεια 2000 (κατασκευή πριν το 2003) με τιμή ζώνης 1300 ευρώ με χρήση Β΄ κατοικία. τότε :

 

1. με νόμο 3843/10

15*1300*6% = 1170 € πρόστιμο

 

2. με νόμο 4014/11 σαν βοηθητικό χώρο με υπέρβαση δόμησης & ύψους <20%

από το φύλλο του τεε προκύπτει : 842 € πρόστιμο

 

3. με νόμο 4014/11 σαν Κύριο Χώρο με υπέρβαση δόμησης & ύψους <20%

από το φύλλο του τεε προκύπτει: 1684 € πρόστιμο.

 

προφανώς, μέχρι να βγουν ερμηνευτικές, διαλέγουμε και παίρνουμε....

 

πικρόχολο σχόλιο : μήπως επίτηδες υπάρχουν τόσες ασάφειες στο νόμο και τόσες καθυστερήσεις στις ερμηνευτικές για να τα τσεπώσουν στο τεε ή αλλού από τα σεμινάρια ;)

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι θα ηθελα τη βοήθειά σας...

λυόμενα υπαγονται στον 4014;; αν ναι το προστιμο υπολογίζεται με τους συντελεστές κανονικά;

υπάρχει περίπτωση να υπαχθεί, να πληρώσει το παράβολο και όταν περάσει από την αρχιτεκτονική επιτροπή που αναφέρει ο νόμος να ακυρωθει η διαδικασία νομιμοποίησης;

και τελικά να εκτεθώκαι γω;

ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Πελάτης έχει τροχοβίλα 50 τμ την οποία την έχει θέσει σε διαστρωμένο πάνω στο χώμα τσιμέντο έκτασης περίπου 100τμ. Από κάτω λέει είναι ο βόθρος.

 

Επιπλέον, περιμετρικά της τροχοβίλας έχει κάνει μπαλκόνι 25τμ το οποίο λέει εδράζεται σε μεταλλικές κολόνες. Έχει κάνει και 2 μικρές σκάλες για νανεβαινει.

 

Τέλος, έφτιαξε αποθηκάκι μεταλλική κατασκευή 8 τμ το οποίο εδράζεται κανονικά στο έδαφος.

 

Το οικόπεδο είναι μη άρτιο, εκτός σχεδίου σε κάποιο οικισμό, περιφραγμένο με συρματόπλεγμα. Το έχει δηλωμένο σαν πρώτη κατοικία άλλα δεν είναι μοναδική, αφού έχει και επιπλέον άλλα σπίτι-γραφείο.

 

Σε αυτήν την περίπτωση τι πρέπει να τακτοποιήσει και με ποιούς όρους; Το δε πρόστιμο ποιό θα είναι;

 

Δε μου έχει ξανατύχει τροχοβίλα και δε μπορώ να είμαι σίγουρος για τον τρόπο αντιμετώπισης. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

 

 

Μία υπόθεση με τροχοβίλα είχα στο παρελθόν και το είχα διευκρινήσει στην πολεοδομία, οι τροχοβίλες δεν θεωρούνται αυθαίρετα κτίσματα αρκεί να έχουν τροχούς, να μπορούν να μετακινηθούν (δηλαδή να μήν είναι βιδωμένες σε σταθερό έδαφος), να έχουν άδεια κυκλοφορίας σε ισχύ (από το μηχανολογικό της αντίστοιχης περιοχής που εχουν τυπωθεί οι πινακίδες τους).

Όσο για τα υπόλοιπα που είπες πάνε σίγουρα-μπορούμε να πούμε πλέον-με αναλυτικό (για κάθε είδους παράβαση : ανά 5.000ευρώ αναλυτικού=1 παράβαση=500ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

ειναι ανα παραβαση ΚΑΙ ανα 5000 ευρω 1 παραβαση =500

 

δεν κανεις ολες τις παρανομιες με αναλυτικο θα βγει 14500 και ειναι 3 παρανομιες...

 

δλδ

 

ψησταρια 4500 1 παρανομια

εξωστης παραπανω 2500 1 παρανομια

στεγαστρα 6000 2 παρανομιες

ΣΥΝΟΛΟ 4 παρανομιες

 

και οχι 4500+2500+6000=13000 = 3 παρανομιες

Link to comment
Share on other sites

ειναι ανα παραβαση ΚΑΙ ανα 5000 ευρω 1 παραβαση =500

 

δεν κανεις ολες τις παρανομιες εμ αναλυτικο θα βγει 14500 και ειανι 3 παρανομιες...

 

δλδ

 

ψησταρια 4500 1 παρανομια

εξωστης παραπανω 2500 1 παρανομια

στεγαστρα 6000 2 παρανομιες

ΣΥΝΟΛΟ 4 παρανομιες

 

και οχι 4500+2500+6000=13000 = 3 παρανομιες

 

Σωστός,΄έτσι έπρεπε να το παραθέσω κι εγώ πιό πάνω... τουλάχιστον μετά από τόσα post αρχίζουμε να βγάζουμε κάποια κοινώς αποδεκτά συμπεράσματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.