Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα πάνω κάτω στη δόμηση εντός οικισμού


strudel7878

Recommended Posts

Ρε συνάδελφοι, οι νέοι αυτοί κανόνες δόμησης θα εφαρμόζονται σε νέες κατατμήσεις, σωστά;;

 

Ή σε όλα τα εντός οικισμού οικόπεδα;

 

Δηλ. παρεκκλίσεις με βάση η/μ κατάτμησης δεν θα παίζουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ' ότι καταλαβαίνω θα ισχύει και για τα υφιστάμενα. Αφου αναφέρει οικόπεδα εμβαδού 200 τμ... Στους οικισμούς κατω των 2000 κατοικων το όριο κατάτμησης ήταν τα 500 μ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Σηφουνάκη, επιτέλους ένας πολιτικός με όραμα... επάξιος συνεχιστής των βάσεων που είχε θέσει η Τίνα μας.... Να μας διώξετε. Αντε να φύγουμε όλοι μας από την Ελλάδα σας να έρθουν Γερμανοί μηχανικοί... Κάθε μέρα επιβεβαιώνεται την ανυπαρξία σας και την ασχετοσύνη σας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω οικόπεδο 200μ² μπορώ να δομήσω 200μ² και ο γείτονας με 400μ² θα δομεί 216μ² (αναλογικά με τα 700μ² που θα δομεί μέγιστο 240μ²);

Που είναι η αναλογικότητα;

Link to comment
Share on other sites

- περιοχή υψηλής παραγωγικότητας

- Νατούρα

- Κλίσεις άνω 35% (μπορεί και λιγότερο)

- Αρχαιολογικοί χώροι

- απαγόρευση διάνοιξης νέων δρόμων σε οικισμούς

- οικολογικά πάρκα

- αρτιότητα από 6 εως 10 στρέμματα

- τώρα 2 στρ. και εντός

τι έγινε ρε παιδιά που ζούμε που εγώ δεν το έχω καταλάβει... στην ελλάδα που εισάγουμε λάδι από την Γερμανία ζούμε.

Επιτέλους αν θέλουν να δώσουν λύσεις να κάνουν γενικό πολεοδομικό σχεδιασμό όλοι οι δήμοι αλλά να τους δώσουν τα φράγκα και όχι να πετάνε τέτοιες παπ....ριες λες και ευθύνονται οι πολίτεσ που έχουν ένα μικρό οικόπεδο στο χωριό....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε να κάνουμε πολλά γέλια!!! Φανταστείτε τι θα γίνει με κάθετες ιδιοκτησίες που ο ένας έχει χτίσει και ο άλλος όχι!

Αλλά τέτοια βόδια είμαστε. Γιατί τότε που έγινε αυτό με τους δρόμους πριν το 85 έπρεπε όλοι οι θιγόμενοι ιδιοκτήτες που αγόρασαν και φορολογήθηκαν οικόπεδα άρτια και οικοδομήσιμα, να διεκδικήσουν αποζημιώσεις. Αλλά... κανείς δεν διεκδικεί σε τούτο τον τόπο...

 

Σχεδιασμός και επέκταση των σχεδίων πόλεων. Αυτή είναι η λύση. Τι νομίζουν ότι είναι οι οικισμοί? Τίποτα χωριουδάκια? Τα προάστια των επαρχιακών πόλεων είναι!

Και πως τα βάζουν όλα σε ένα σακούλι? Το ίδιο είναι το συνεκτικό τμήμα των οικισμών και το ίδιο το μη συνεκτικό? Τις ίδιες αρχιτεκτονικές, λειτουργικές απαιτήσεις έχουν? Ρωτάνε κανέναν σχετικό πριν πάρουν τις αποφάσεις. Γιατί πολύ θα ήθελα να τον γνωρίσω αυτόν που κατεβάζει τέτοιες ιδέες....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ητανε στραβό το κλίμα, τωρα το έφαγε κι ο γάιδαρος.

Το'χω ξαναπει: αντι να μας τα λενε ενα-ένα να βγάλουν μια και καλή μια ανακοίνωση "ΔΕ ΧΤΙΖΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ", να το πάρουμε απόφαση να πάμε να γινουμε μπαλαρινες. Τελος.

 

 

(Περιμένω να δω πόσα θα ακούσουμε εμεις, που ο κάθε ιδιοκτήτης θα ερχεται να μας την πέφτει "μα εσυ μου ειχες πει οτι σηκώνει εναν όροφο ακομη/ μα εσυ μου ειχες πει να το αγοράσω" και διάφορα τέτοια. Γιατι ειναι πολύ πιο ευκολο να τα χώσεις στο μηχανικό σου παρα στον όποιο υπουργο. Ε ρε γλέντια!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά μου θυμίζουν εφαρμογές του ΓΟΚ '73 : επιτρέπεται τόσο μέχρι τόσο , αλλά εάν έτσι , τότε τόσο , με την επιφύλαξη του άρθρου τάδε παράγραφο νάδε , σύμφωνα με την οποία αν έτσι και όχι αλλιώς , τότε επιβάλεται επιπλέον τόσο . Δύναται ωστόσω , καθυπέρβαση του ποσοστού καλύψεως να γίνεται και έτσι , εφόσον όμως προβλέπεται από κάπου αλλού και συγχρόνως δεν επιβάλεται κάτι διαφορετικό !

Σημείωση : η ως άνω παράγραφος τροποποιήθηκε με το νόμο τάδε και καταργήθηκε με το νόμο τάδε έως ότου τεθεί εκ νέου σε εφαρμογή με την καινούργια τροποποίηση από το νόμο τάδε και με την επιφύλαξη των διατάξεων τάδε !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

πρόκειται για το μεγαλύτερο οργανωμένο έγκλημα που έγινε ποτέ στην Ελλάδα. Τίποτα δεν είναι τυχαίο και καλό είναι να ξυπνήσουμε όλοι επιτέλους και να καταλάβουμε ότι πρόκειται για γενοκτονία των Ελλήνων από μισέλληνες. Συνειδητοποιείτε συνάδελφοι πόσο ανόητο είναι να νομοθετείς υπέρ του περιβάλλοντος (σιγά την προστασία) που τόσα χρόνια ρήμαξε το κράτος με την προκλητική αδιαφορία του τη στιγμή που ο κόσμος (νοικοκυραίοι και μη) βρίσκονται στα πρίθυρα νευρικής κρίσης;

 

ΕΛΕΟΣ, δεν έχει κανένα νόημα να προστατεύεις το περιβάλλον όταν έχεις φτάσει την οικοδομική δραστηριότητα στο -80%! πως θα πάρουν χρήματα έτσι;

 

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΑΝΙΣΟΥΝ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.