Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμέλια διπλανής πολυκατοικίας στο όμορο οικόπεδο


harristheo

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

 

ως επιβλέπων μηχανικός σε 2όροφη κατοικία με στέγη και υπόγειο, έχω φτάσει την εκσκαφή θεμελίωσης σε βάθος 3.30 μ ( συνολικό βάθος εκσκαφής θα είναι 3.45)σημείωση πως το κτίριο συνορεύει - εφάπτεται στα δεξιά και στα αριστερά του.

προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα πως στο αριστερό κτίριο "εξέχουν τα θεμέλια του" μέσα στο δικό μου οικόπεδο. αρχικά πίστευα πως πρόκειται για το μπεττον καθαριότητος της διπλανής κατασκευής. δυστυχώς όχι μόνο δεν είναι αλλά αυτό το σκυρόδεμα είναι οπλισμένο έχει μπει στο δικό μου οικόπεδο σε πλάτος 1.20μ και έχει πάχος πάνω από 50 εκ!!!!

βρήκα τον συνάδελφο επιβλέπων μηχανικό της διπλανής πολυκατοικίας και μου είπε: " έλα μωρέ σπάστο και κόψε με ένα τροχουδάκι τα σίδερα δεν είναι τίποτα."......

 

θα ήθελα να μου πείτε ποιες θα ήταν οι δικές σας ενέργειες.

 

προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει ο συνάδελφος να αναλάβει ΓΡΑΠΤΩΣ την ευθύνη της καθαίρεσης του πέδιλου ( που όπως μου είπε πρόκειται για ραντιέ), όπως και τα έξοδα αυτής.

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Χάρης

 

υ.γ. υπάρχει και ασφάλιση έργου σε περίπτωση ζημιών προς τρίτους.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πουμε τωρα...

 

Ετυχα σε αντιστοιχη περιπτωση που ο επιβλεπων της νεας οικοδομης βρηκε τη λυση...

 

Η λυση..

 

4684e8149969660.jpg a4b1f3149969692.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενδεχομένως να είναι αυτή η λύση...

αλλά τι θα γινόταν σε περίπτωση ζημιών στην υπάρχουσα κατασκευή?

ποιος θα έπρεπε να αναλάβει την ευθύνη...?

ο μηχανικός που έκανε την καθαίρεση ?

γιατί να μην αναλάμβανε όλη την αποκατάσταση της κακοτεχνίας αυτός που την έκανε?

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως στη στατική μελέτη του υφισταμένου δεν υπάρχει αυτό το τμήμα. Συνεπώς η αφαίρεσή του προφανώς είναι ευθύνη και υποχρέωση (και οικονομική) αυτού που το κατασκεύασε.Για να εξασφαλιστείς να γίνει και κάποιο είδους χαρτιού που θα αναφέρει τον καθορισμό της ευθύνης για ότι προκύψει.Αν αρνούνται , να ενημερωθεί η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

αυτό έχω σκοπό να κάνω.

αλλά κατά την διαδικασία της καθαίρεσης ενδεχομένως να δημιουργηθούν και ζημιές στο υπάρχον κτίριο.

 

σε αυτήν την περίπτωση τα συνεργεία της καθαίρεσης είναι του ιδιοκτήτη στον οποίο είμαι επιβλέπων μηχανικός και η ευθύνη του συναδελφου.

 

τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

η νομική οδός συνάδελφε harristheo δεν είναι σίγουρα η πιό κατάλληλη για σένα

ο γείτονας προφανώς βασιζόμενος στα προβλεπόμενα του άρθρου 1010 του Α.Κ θα ισχυρισθεί "καλόπιστη"επέκταση εις βάρος του οικοπέδου του πελάτη σου

και το πιθανότερο αν τον στριμώξετε και πολύ να ισχυρισθεί ότι υπάρχει και κίνδυνος απο τις βαθύτερες εκσκαφές που κάνετε λόγω στέρησης του απαιτουμένου ερείσματος που παρέχουν αμοιβαία τα γειτονικά ακίνητα άρθρο 1007 του αστικού κώδικα

μάλλον θε πρέπει να αναζητήσεις συνεργασία με τον μηχανικό και τον ιδιοκτήτη της όμορης οικοδομής για να βρείτε λύση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.